28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

“Eski Hal’in görüntüsü kente yakışmıyor”

Diyarbakır - 8 Nisan 2021 15:43 A A

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Münir Karaloğlu, mevcut haliyle kente yakışmayan bir görüntü sergileyen eski sebze-meyve halinin, yenilenerek modern ticaret alanına dönüştürülmesi için esnafla bir araya geldi.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, Eski Hal’in modern bir görünüme kavuşması için projelendirilen 2 model ile ilgili esnafın görüş, öneri ve talepleri dinlendi. Karaloğlu, burada yaptığı konuşmada, eski sebze ve meyve halinin kentin en değerli bölgesinde bulunduğunu ve ciddi bir çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi.

 “Eski Hal’in görüntüsü kente yakışmıyor.” ifadelerini kullanan Karaloğlu, Eski hal, Sakatatçılar Çarşısı ve Buğday Pazarı lokasyonunun şimdiye kadar çoktan yenilenmesi gerektiğini belirtti. Karaloğlu, “Ama yenilenmemiş sebepleri farklı olabilir. Bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Ben 10 aylık Diyarbakırlıyım. Siz burada doğdunuz. Burada büyüdünüz. Burada esnaflık yapıyorsunuz. Sebeplerini benden daha iyi biliyorsunuz.” dedi.

“BU AYIBI HEP BERABER ORTADAN KALDIRMAMIZ LAZIM”

İnsanlık açısından kıymetli olan Sur’lara bu kadar yakın bir bölgedeki görüntünün, kentin ayıbı olduğunun altını çizen Karaloğlu, şunları dile getirdi: “Bu ayıbı hep beraber ortadan kaldırmamız lazım. Sizin tartışmanıza açmak üzere bir hazırlık yaptırdık. Bu bölgenin dönüşümünün ilk fitilini beraber yakalım istiyoruz. Bu kente karşı sorumluluğu olan bir yönetici olarak şuna inanıyorum; bizim bölgeyi dönüştürmemiz lazım. Nasıl dönüştüreceğiz, kentte ve topluma olan sorumluluğumuzla oradaki mal sahiplerini ve kiracıları da mağdur etmeden bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Önceliğimiz kentin ve toplumun menfaati olmalı. Biz orayı ziyaret ettiğimizde buranın dönüşmesi aslında sizin talebinizdi. Geldiğimizde ‘Sayın Valim buraları bir düzeltelim.’ dediniz. Bunun üzerine bizde arkadaşları çalıştırdık. Çalışmalar bugün size sunulabilecek bir noktaya geldi.”

Yapılacak çalışmalarla ilgili esnafın öneri ve teklifleriyle yol almak istediklerini aktaran Karaloğlu, ortak bir zeminde buluşarak Eski Hal’den başlayıp daha sonra Sakatatçılar, Buğday Pazarı ve diğer alanları kentsel bir tasarımla dönüştürmek istediklerini vurguladı.

“SUR’LARDA YAPTIĞIMIZ İŞİN BİR DEVAMI OLARAK GÖRÜLMELİ”

Diyarbakır’ın en büyük zenginliği ve tarihsel varlığı olan surlarla ilgili çok ciddi yatırımlar yaptıklarına dikkati çeken Karaloğlu, Diyarbakır Sur İçinin gelecekte bir turizm merkezi olacağını dile getirdi.

Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Onun için bu bölgeyi kentin geleceğine hazırlamamız lazım. Sur’larda yaptığımız işin bir devamı olarak görülmeli. Burada gerçekten gelecekte çok farklı şeyler olacak. Buna şimdiden hepimizin hazırlıklı olması gerekiyor. Ben toplantının, kente, esnafımıza ve mülk sahibine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Toplantıda, alanın yenilenmesi ya da mevcut haliyle devam etmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi, DTSO, DESOB ile eski hal esnafının temsilcileri arasında kurulacak bir komisyonun çalışma yürüterek sunacağı rapora göre hareket edilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Toplantıya Vali Karaloğlu’nun yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Ayhan Kardan, Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Güngör, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Daire Başkanları ile eski halde esnaflık yapan mülk sahibi ve kiracılar katıldı.

Bu haber 482 kez okundu.
Diyarbakır - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.