26° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ev ve ahırları sular altında kalan köylüler, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor

Diyarbakır - 2 Nisan 2020 17:25 A A

Diyarbakır Çarıklı köyünde ev ve ahırları sular altında kalan köylüler, çok sayıda hayvanlarının telef olduğunu belirterek mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Bu arada Sur Kaymakamlığı ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerince (Çarıklı) Yeşilvadi Mahallesinde meydana gelen sel felaketinin ardından hasar tespit çalışması başlatıldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı Mahallesi’nde etkili olan sağanak yağış sonrası köprüler yıkıldı, birçok ev ve ahır sular altında kaldı. Onlarca büyükbaş hayvan sel sularına kapılarak telef oldu.

Tehlikenin sürekli tekrarlandığını, daha önce 4 defa dilekçe verdiği halde kendilerine kimsenin sahip çıkmadığını belirten vatandaşlardan Fahri Güneş, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Fahri Güneş, “4’üncü kezdir evim sular altında kalıyor. 4 defa dilekçe verdim ama kimse bize sahip çıkmadı. Sizlerde gördünüz gibi 55 adet büyükbaş hayvanım vardı ve hepsi suyu kapılarak telef oldu. Çok mağdur durumdayım, hiçbir şeyim kalmadı. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.” dedi.

Evlerinin bulunduğu bölgeye istemedikleri halde köprü yapıldığını, köprü nedeniyle ev ve ahırlarının sular altında kaldığını dile getiren Mustafa Güneş ise, 65-70 adet büyükbaş hayvanlarının telef olduğunu söyledi.

Evi sular altında kaldığı için gidecek bir yerinin olmadığını belirten Şeyhmus Gümüş ise, mağdur durumda olduğu için devletin mağduriyetini giderilmesini istedi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Bu arada Sur Kaymakamlığı ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerince (Çarıklı) Yeşilvadi Mahallesinde meydana gelen sel felaketinin ardından hasar tespit çalışması başlatıldı. Tespitlerde Selde 250’ye yakın besi hayvanı telef olduğu öğrenildi. Tespitlerin ardından mağdur olan vatandaşlara gerekli desteğin verileceği bildirildi.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 780 kez okundu.
Diyarbakır - 17:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.