15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Evsen: ‘Camiler kürsüsüyle mektep, mihrabıyla Mabet ve Minberiyle devlettir’

Diyarbakır - 2 Ekim 2019 15:09 A A

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Evsen, Camiler Ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Evsen, mesajında camiler ve din görevlilerin önemine değinerek, ‘’Camiler, Toplumun her kesimini büyük küçük, zengin fakir, kadın erkek, rütbeli rütbesiz demeden aynı safta bir araya getiren mekanlardır. Yeryüzündeki ilk cami, Mekke’deki Kabe’dir. Bu sebeple dünyanın tüm cami ve mescitleri Kâbe’nin şubeleridir’’ dedi.

‘’CAMİLER MİNBERİYLE DEVLETTİR’’

‘’Camilerin, kendi iç alemimizle baş başa kaldığımız, manevi atmosferini soluduğumuz müstesna mekanlardır’’ diyen Evsen, ‘’Camilerde insanlar, aynı secdeye baş koyarak, aynı yaratıcıya ibadet ederek, aynı yerde hiçbir ayrım gözetilmeksizin saf tutarak, kendisinden rengi, ırkı, düşünceleri farklı olan insanlarla “bir” olma bilincini kazanmaktadırlar. Bu anlayış insanlara, Allah’ımızın bir, peygamberimizin bir, dinimizin bir, kitabımızın bir, kıblemizin bir, devletimizin bir, vatanımızın bir bayrağımız bir olduğunu ve bizi ayırdığını düşündüğümüz anlayışların bunların yanında çok manasız kaldığını göstermektedir. Camilerimiz kürsüsüyle mektep, mihrabiyle mabed ve minberiyle devlettir’’ ifadelerini kullandı.

‘’CAMİLER ÖNEMLİ FONKSİYORNLAR İCRA ETMİŞTİR’’

Evsen, Camilerin İslam’ın insanlığa indirilişinden beri çok önemli fonksiyonlar icra ettiklerine işaret ederek, ‘’Bazen sığınılan güvenli bir mekan, bazen açların doyurulduğu imarethane, ve bazen de geleceğimizi aydınlatan alimlerin yetiştiği medreseler olmuşlardır. Bu bakımdan camilerimiz tarih boyunca hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almıştır. Din görevlilerimiz de camilerden bu önemli mana ve değerleri kazanmamıza vesile olan, cemaatin eda ettiği ibadetlerde hep ön sırada yer alan kanaat önderleridir. Din görevlilerimiz, insanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan, insanların mezhebine, eğitimine, kültürüne ve cinsiyetine aldırmaksızın, toplumun her kesimine eşit mesafede yaklaşarak dini ihtiyaçların giderilmesine öncülük etmektedirler’’ şeklinde konuştu.

‘’DİN GÖREVLİLERİN HAFTASINI KUTLUYORUM’’

Evsen, şöyle dedi:

‘’Din görevlilerimiz, evrensel bir din ve evrensel bir anlayış olan yüce dinimiz İslam hakkında toplumu bilgilendirmek ve topluma örneklik etmenin yanında, toplumda çevre bilinci oluşturma, insan hakları, eşitlik, hoşgörü, sevgi ve barış gibi evrensel değerleri pekiştirme yönünde gösterdikleri çabaları da iftiharla izlemekteyiz. Bu vesileyle tüm din görevlilerinin (İslam dinine hizmet edenlerin)“Camiler ve Din Görevlileri Haftanızı kutluyor ve hizmetlerinizde üstün başarılar diliyorum’’

Bu haber 994 kez okundu.
Diyarbakır - 15:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.