36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Filyasyon ekipleri dedektif titizliğinde

Diyarbakır - 18 Mayıs 2020 20:32 A A

Diyarbakır’da verilen mevlide katılan bir kişide korona virüs tespit edildi. Hastanın katıldığı mevlitte 36 kişiye korona virüs bulaştırdığı belirlendi. Korona virüs tespit edilen vatandaşlar hastanede karantina altına alındı. Yeni tip coronavirüs (KOVİD-19) salgınına yakalanan taşıyıcıların temas ettiği kişileri belirlemek içinde filyasyon ekibi, sahada “dedektif titizliğiyle” çalışmaya başladı.

Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde mevlit programı düzenlendi. Yemeğe katılanlardan biri, akşam saatlerinde baş ağrısı, ateş ve öksürük şikâyeti ile hastaneye başvurdu. Vatandaşın testlerinde korona virüs pozitif çıktı.

Vatandaş tedavi altına alınırken, mevlide katılanlar tespit edilerek virüs testleri yapıldı. Filyasyon ekiplerinin çalışması üzerine ilk hastanın temas ettiği 36 kişi de daha korona virüs tespit edildi. Korona virüs testleri pozitif çıkan 37 kişi Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak karantinaya alınarak tedavilerine başlandı.

Virüsün tespit edildiği 37 vatandaş tedavi altına alınırken İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı filyasyon ekipleri güvenlik kuvvetlerinin de desteğiyle adeta “dedektif titizliğiyle” salgına yakalanan vatandaşların temas ettikleri kişileri bulmaya çalışıyor.

Olağanüstü bir çalışma sergileyen ekipler, Şehitlik Mahallesinin hemen hemen her noktasında çalışmalarını devam ettiriyor. Vatandaşların sağlığı için canla başla çalışan ekipler, virüsün daha fazla kişiye yayılmadan tespiti için harekete geçti.

Koronavirüs taşıyan vatandaşın mevlide katılarak 36 kişiye virüs bulaştırdığı haberlerinin yayılması üzerine bazı kesimler haberin yalan olduğunu ve mevlit gibi dini etkinliklerin karalanarak yasaklanması için ortaya atıldığını iddia etmişti. Ancak filyasyon ekiplerinin sahadaki çalışmaları haberin doğru olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 593 kez okundu.
Diyarbakır - 20:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.