33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Gencim, Çalışkanım “İşsizim”

Diyarbakır - 9 Temmuz 2021 14:15 A A

Demokrasi Ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Gençlik Çalışmaları Başkanlığı işsiz olan genç nüfusun sesini duyurabilmek adına, Diyarbakır İş-Kur İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirmiş olduğu basın açıklamasında “GENCİM ÇALIŞKANIM İŞSİZİM’’ pankartı açarak, ülkede genç nüfusun gelecek kaygısı yaşadığını ifade etti.

Demokrasi Ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Gençlik Çalışmaları Başkanlığı tarafından Diyarbakır İş-Kur İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Avukat Cihan Ülsen, Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz ve yöneticiler katıldı.

DEVA İl Gençliği tarafından hazırlanan basın metnini okuyan İl Gençlik çalışmaları Başkanı Yücel Karadaş, Türkiye’de son 10 yıldır iktidar tarafından yürütülen yanlış politikalar nedeniyle her geçen gün artan işsizlik sorununda en çok etkilenen kesimin genç nüfus olduğunu söyledi.

GENÇLER GELECEĞE DAİR UMUTSUZLUĞA KAPILDI

Türkiye’de genç nüfusun yüzde 40’a yakını işsizliğin meydana getirdiği sosyo-ekonomik tahribatlar nedeniyle toplumsal rollerini yerine getiremedikleri fikriyle karamsarlığa ve geleceğe dair ciddi umutsuzluğa kapıldıklarının altını çizen Karadaş, “ İş gücü piyasasına girmeye çalışan gençlerin aldıkları eğitime uygun iş bulamama, çalışmak zorunda oldukları işlerden beklentilerini karşılayamamaları gelecek kaygılarını arttırmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bölgemiz özelinde iş bulamayıp batı illerine göç eden gençlerimiz, bugün ülkesinden de umudunu kesmiş ve yurt dışına çıkabilmenin yollarını aramaktadır. Siyasi iktidarın çoğu zaman politikasızlıkla eşdeğer gördüğümüz mevcut politikaların yetersiz olduğu aşikardır. Bu politikasızlığın doğrudan sonuçları ise gençlerin hayatlarında karşılığını bulmaktadır. Yeni bir hayata adım atmak için ihtiyaç duydukları umuttan yoksun olan bu ülkenin gençleri, iş bulamamakta, yeni bir hayat kuramamakta ve daha da önemlisi artık ülkelerinden kaçmanın yollarını aramaktadırlar’’ dedi.

‘’EV GENCİ’’ KAVRAMI HAYATIMIZA GİRDİ…

Karadaş, Türkiye’de bugün, her dört gençten biri ne yazık ki ne okulda ne de işte olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Bu durumun karşılığında hayatımıza “Ev Genci” diye bir kavram girmiş bulunmaktadır. En son açıklanan makyajlı TÜİK verilerine göre; Türkiye geneli işsizlik oranı yüzde 13,9 iken, genç işsizlik oranı yüzde 25.6 olarak tespit edilmiştir. Yine Güncel TÜİK verilerine göre, bölgemizde bulunan iller, işsizlik ve aktif işgücüne katılım oranlarında maalesef ülkemiz bazında ilk sıralarda gelmektedir. Başkanlığımızca İş-Kur ile şifaen yapılan görüşmelerde sadece ilimiz Diyarbakır’da İş-Kur’a yapılan başvuruların 100.000-150.000 Aralığında olduğu ifade edilmiştir. Siyasi iktidar ülkeyi farklı gündemlerle boğmayı bir tarafa bırakıp, ortaya çıkan bu tablonun ne kadar ciddi olduğunu görmeli ve bunun hesabını tüm ülke gençlerine vermelidir. Türkiye genelinde açıklanan yüzde 25.6 işsizlik oranı maalesef bölgemiz bazında daha yüksek rakamlara çıkmaktadır. Bölgemizdeki genç istihdamın Türkiye ortalamasına endekslendiği haliyle mevcut oluşan oranın endişelendirecek boyutta olması DEVA Gençliği olarak bizi ciddi anlamda kaygılandırmaktadır”

İş-Kur yetkilileri ile DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen arasında kısa sürekli bir gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlikte İŞ-Kur yetkililerinin izin almadan kurum önünde basın açıklaması yapılmayacağını yönelik ikazları üzerine İl Başkanı Avukat Cihan Ülsen, yetkililere Anayasanın 34. Maddesini hatırlatarak, “Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’’ maddesinin tüm vatandaşlar için geçerli olduğunu ve bunun için izne gerek olmadığını ifade etti.

Açıklamanın ardından Deva Partisi İl Başkanı Ülsen ve beraberindekiler ayrıldı.

Bu haber 508 kez okundu.
Diyarbakır - 14:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.