28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Görevden alınan Belediye Başkanı Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis

Diyarbakır - 22 Şubat 2021 14:16 A A

Hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle görevden alınarak yerine kayyum atanan Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin’e  “silahlı terör örgütü üyesi olmaktan” 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturmadan dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanan Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin’e, “silahlı terör örgütü üyesi olmaktan” yargılandığı davadan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, Cumhuriyet Savcısı önceki celsede Buluttekin’e isnat edilen suçtan ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarladı. Buluttekin’in örgüt çağrısıyla 2017 ve 2019 tarihleri arasında 42 eyleme katıldığını ifade ederek, evinde propaganda içerikli dokümanlara ulaşıldığını belirtti. Cumhuriyet Savcısı, Buluttekin’in Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi olduğunu, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinden talimat aldığı ve gizli tanık Firar’ın Buluttekin’in örgüt üyesi olduğu beyanları olduğunu dile getirdi. Savcı, tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde Buluttekin’in üzerine atılı “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçunu işlediğini belirterek, bu suçtan hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

 ‘DOSYADA ÇAĞRIYA İLİŞKİN BİR ŞEY BULUNMUYOR’

Mütalaaya katılmadıklarını belirten avukat Suzan Akipa, müvekkilinin isnat edilen 2017 ve 2018 yılları arasındaki eylemlerin müvekkilinin HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı olması nedeniyle katıldığını ve bu eylemlerinin siyasi parti faaliyetti kapsamında kaldığını söyledi. Müvekkilinin belirlenen süreler içerisinde siyasi faaliyetler yürüttüğünü  ve ardından seçim çalışmalarında bulunduğunu belirten Akipa, iddianamenin delillere dayanmaktan yoksun olduğunun altını dile getirerek, “Müvekkilimin yerine kayyım atanması amacı ile bu dosyanın olduğunu düşünüyoruz. Müvekkilimin çağrılara uyarak cenaze ve etkinliklere katıldığı söyleniyor, fakat bahsedilen çağrılara ilişkin dosyada bir şey bulunmamaktadır. Bu metinlerin hiçbiri müvekkilimin katılımından önce yayımlanmamıştır sonradan yayımlanan metinlerdir. Bütün etkinlikler vali izni ile olan etkinliklerdir. Müvekkilim kadın hakları savunucusudur. İddianamede bahsi geçen birkaç etkinlik kadına yönelik şiddetle alakalıdır. Müvekkilimin beraatını talep ediyorum.” savunması yaptı.

7 YIL 6 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Avukat Sertaç Buluttekin ise gizli tanık beyanlarının hukuka aykırı bir şekilde alındığını belirterek, “Gizli tanık ifadeleri çelişkilerle doludur. Dernek üyeliği anayasal bir haktır. Bu nedenle müvekkilim ile ilgili bu hususta ceza verilmesi mümkün değildir. Müvekkilimin hiçbir örgüt ile alakası yoktur. Mütalaayı kabul etmiyoruz ve beraatını talep ediyoruz.” dedi.

 Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, “silahlı terör örgüt üyesi olmak” suçundan Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 340 kez okundu.
Diyarbakır - 14:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.