16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Güneş: ‘Ciddi bir kuraklıkla karşı karşıyayız’

Diyarbakır - 28 Nisan 2021 15:17 A A

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Baran Güneş, Bölge’nin ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya olduğunu belirterek, Bölge’nin “afet bölgesi” ilan edilmesini istedi.

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı Doğa ve Çevre ve Politikalar Başkanlığı, Bölge’de kuraklığa ilişkin yaptığı saha çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Baran Güneş, “Bölgemizde yapmış olduğumuz saha çalışmalarımızda bölge insanımızı tedirgin eden konuların başında yağış yetersizliğinden dolayı ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya olduğumuz gerçeğini gözler önüne seriyor.” dedi.

‘ULUSAL GÜVENLİK MESELESİDİR’

Kuraklığın iklim değişikliği sonucu doğal dengenin bozulmasına sebep olan doğal bir affet olduğunu dile getiren Güneş, “Kuraklık sorunlarına karşı ciddi önlemler alınmalıdır. Artan nüfus ülkelerin beslenme konusuna daha fazla ilgi göstermesini kaçınılmaz kılmıştır. Artık şunu çok net bilelim ki yerli ve güvenilir gıdalarımız bir ulusal güvenlik meselemizdir. Aksi durumda tarımsal faaliyetleri ve üretimleri sekteye uğratarak ülke ekonomisine ciddi hasarlar verip gıda üretimi ve güvenirliği endişeli bir hal alacaktır.” uyarısı yaptı.

Tarımsal kuraklığın etkilerinin azaltılmasının mümkün olduğunu belirten Güneş, salgın nedeniyle gıda stokunun başladığını ve bunun de beraberinde fiyat artışlarını getirdiğini vurgulayarak, “Hal böyle iken gıda üretimimizi ve güvenirliğini sürekli olarak gündemimizde tutmalıyız.” ifadesini kullandı.

‘AFFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ’

Yaptıkları saha çalışmasında sulamaya ciddi bütçelerin harcandığını, sulama projelerinin tamamlamaması nedeniyle bölgedeki ürün kaybının yüzde 80-90 olduğunu kaydeden Güneş, “Yapılan saha çalışmalarımızda üretici çiftçilerimizin tarımsal üretim faaliyetlerindeki girdi maliyetlerini dahi elde edemeyecek durumda olduğunu ve bölgenin bir an önce ‘afet bölgesi’ ilan edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.” önerisi yaptı.

Kuraklığa karşı Bölge’deki sulama projelerinin bir an önce bitirilmesini isteyen Güneş, “Bölgemizde yaşanan kuraklığın en az zarar ve en sağlıklı bir ruh hali ile atlatılabilmesi için devletin ve hükümetin bu konuda ciddi adımlar atması gerekmektedir.” diye konuştu.

ÖNERİLER

Kuraklığa karşı hükümetin “Kuraklık Eylem Planı” hazırlaması gerektiğini ifade eden Güneş, bu eylem planı doğrultusunda, zararın karşılanması, borçların faizsiz olarak ertelenmesini, temel girdilerin hibesiz olarak çiftçilere dağıtımının yapılmasını DEDAŞ’ın keyfi hesap bloke yetkisinin sonlandırılmasını, KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesini, elektrik zamlarının düzenlenmesini, yüzde 35’e indirilen destek oranlarının tekrar yüzde 65’e yükseltilmesini istedi.

Bu haber 450 kez okundu.
Diyarbakır - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.