23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Güneydoğu Ortak Akıl Platformu Federasyonlaşıyor!

Bağlar - 27 Kasım 2019 20:52 A A

400’e yakın kanaat önderinin bir araya gelmesiyle 2017 yılında resmi olarak kurulan Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu, federasyon olma kararı aldı.

Diyarbakır’da kurulan platform, bölgenin sorunlarını çözmek ve Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu çatısı altında birleşip federasyon olma taleplerini görüşmek için toplantı yaptı.

Toplantıda platformun Diyarbakır’da 8 dernek açacağı, bu dernekleri açtıktan sonra da federasyonlaşıp bölgedeki 21 vilayetle birlikte konfederasyona geçeceği belirtildi. Toplantıya Diyarbakır’daki kanaat önderleri katıldı.

Yapılan toplantıda bölgede böyle bir oluşumun özelde bölge, genelde ülke sorunlarına yönelik ciddi katkılar sunabileceği ve bu anlamda inisiyatif alabilecek güçlü bir iradeyi temsil edebileceği fikrinde tüm yönetim kurulu üyeleri ortak karar aldı.

Platform adına açıklamalarda bulunan Abdulvazi Yaz, Platformun kurulduğu günden beri bölgede önemi işler yaptığını ifade ederek; “Biz platform olarak güzel şeyler yaptık. 57 bin öğrenciye seminer verdik. En son seminerimizi de geçtiğimiz günlerde Dicle üniversitesinde yaptık. Bundan sonra halk arasında sivil alandaki çalışmalarımızı artık derneklerimiz vasıtasıyla federasyon ve konfederasyon olarak yapacağız. Bu vesileyle hedeflerimize doğru Allah’ın izniyle adım adım ilerleyeceğiz. Bölgemizde başta İslam kardeşliği, Kürt sorunu ve Kürtlerin ne meselesi varsa bu sorunların çözümü için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüş alışverişinde bulunarak bölgemizin sorunlarının çözümünde etkin rol alacağız. Bölgede hem dinimize hem de toplumumuzda sorun olarak kabul edilen bütün sorunlarımızı direk muhattap olarak gördüğümüz Cumhurbaşkanımızla görüşerek çözmeye çalışacağız. Bugüne kadar zaten birçok sorunu bu amaçla çözdük. Bundan sonraki sorunlarımızı da ümmet ve İslam için federasyon olarak ele alıp çözeceğiz. Vatanın birlik ve beraberliği için çalışacağız. İnşallah federasyon olduğumuzda daha çok insanımıza ulaşıp onların sorunlarıyla daha çok ilgileneceğiz” dedi.

Seyfettin EKEN’in Özel Haberi

Bu haber 1075 kez okundu.
Bağlar - 20:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.