22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

GÜNTİAD’ın Yeni Başkanı Mehmet Dalkıran oldu

Diyarbakır - 31 Ocak 2020 22:46 A A

Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD), gerçekleştirdiği 3’ncü Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi. Tek listeyle gidilen seçimde başkanlığa Mehmet Dalkıran seçildi.

Batman, Mardin, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Kahramanmaraş’ta örgütlü olan ve 84 üyesi bulunan GÜNTİAD’ın 3’ncü Olağan Genel Kurulu, derneğin genel merkezinin bulunduğu Diyarbakır’da yapıldı.

Seçim öncesi konuşma yapan Oğurlu, görevde olduğu dönemde sektörün gelişimine dönük çalışma yürütmeye çalıştıklarını, bu süreçte yaşanan kırgınlıklar için üyelerden özür diledi.

GÜNTİAD’IN İSMİ DEĞİŞTİ, İŞ İNSANLARI KAVRAMI GETİRİLDİ

Ortak kararla Divan Başkanlığı’na GÜNTİAD kurucularından ve DTSO Meclis Üyesi olan Hüsnü Pervane seçildi. Pervane, seçime tek listeyle gidilmesinin önemine dikkat çekerek, verilen önergeleri okudu. Önergeler doğrultusunda GÜNTİAD’ın açılımı Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği olarak değişti.

MEHMET DALKIRAN BAŞKAN SEÇİLDİ

Daha sonra yapılan seçimde oy birliğiyle başkanlığa Mehmet Dalkıran seçildi. Konuşmasına eski yönetime teşekkür ederek başlayan Dalkıran, Diyarbakır kent yaşamının kesintisiz binlerce yıldır devam ettiği, onlarca uygarlığa beşiklik etmiş tarihin en köklü kentlerinin başında geleceğine değinerek, ‘’Benim için ise çocukluğumun, gençliğimin geçtiği tüm hayallerimin ve ütopyalarımın merkezini oluşturmaktadır. Zorunluluklar ve seçeneksizlik nedeniyle doğduğum bu kutsal toprakları terk ederek metropollere gitmek zorunda kaldım . Âmâ tüm hayallerimi süsleyen bu kente dönmek ahde vefa gereği olsa da katkı sunmak en büyük idealimdi. Bugün bunu gerçekleştirmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyorum’’ dedi.

‘’ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYORUZ’’

Dalkıran, şöyle dedi:

‘’İstihdama katkı sunmak için geri dönüşü gerçekleştirerek’ doğduğumuz toprakları’ gücümüz oranında halkımız ile birlikte siz değerli iş insanlarının katkılarıyla’ doyduğumuz kent’ haline getirmek için önemli, bir adım atıyoruz. Her yıl kamyon, traktör, tren ve uygun olmayan toplu taşıma araçlarında balık istifi Çukurova, Eğe, Karadeniz başta olmak üzere onlarca kente fındık, pamuk, patates vb. hasatları için giden yoksul insanlarımızın o görüntüleri beni her zaman kahretmiştir. Bu nedenle yatırımlarımızı bölgeye taşımak kendi insanımıza borcumuzu ödemenin mutluluğu ve sorumluluğu yerine getirmenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz’’

‘’DİYARBAKIR’DA İŞSİZLİK YÜZDE 60’’

2 milyon civarındaki nüfusun yüzde 64’ü 24 yaş altı, hane halkı ortalaması 7.2, ilk, orta ve lise öğrenimi devam eden sayının 500 bin olduğu dinamik bir kent olan Diyarbakır da çalışabilir nüfus için işsizliğin yüzde 60 civarında olduğunu hatırlatan GÜNTİAD’ın yeni Başkanı Dalkıran, ‘’Oysa 1927 yılında en gelişmiş sanayi kentleri sıralamasında 3.sırada olan Diyarbakır’ın sanayileşmede, okullaşma oranında, sınav başarılarında esamesi bile okunmamaktadır. Mevcut bulunan tek OSB ‘de SGK kayıtlı istihdam sayısının 3 bin civarında olduğunun ezikliğini hep beraber taşımalıyız. Oysa batıda sadece orta ölçekli entegre üretim tesisinde bile bundan fazla istihdam bulunmaktadır. Bu gerçeklikle yüzleşmek sahici çözümler üretmek ancak etkin bir yüzleşme siyasal Saiklerden bağımsız ister kamu ister özel sorumluluk sahibi tüm kesimler vicdanlı yaklaşımı ile gerçekçi çözümler üretebiliriz.

‘’SOMUT ÇÖZÜM, PROJE VE MEKANİZMLARA OLUŞTURMALIYIZ’’

Bu nedenle başat olan büyük sorunlarımızı ancak uygun işleyen araçlar gerçekçi örgütlülük ile aşabiliriz. GÜNTİAD’ın bu genel kurulunun buna hizmet edebilmesi için özeleştiri yaparak bugüne kadar rolümüz ve misyonumuz neydi, buna yönelik ne yapabildik, gelinen aşamada kısır tartışmaların odağında sadece bireylerle özdeşleşen ister sektör açısından ister toplumsal rolümüz açışından yerinde sayan bu yapı da somut çözüm, proje ve mekanizmalar oluşturmalıyız. Bu amaçla bugünden başlayarak tüm taraflarla doğrudan demokrasi kanalarını etkin kılarak şeffaf, demokratik etkin bir yönetim anlayışını nasıl oluşturabiliriz, yönetimlerde yaşadığımız daralma ve bireyselleşmeyi aşmak için hangi tedbirleri ve denetim mekanizmaları  oluşturmalıyız, çoğulcu ve katılımcı yönetimi sistematik hale getirmek için tüzüksel olarak hangi değişiklikleri yapmalıyız, faaliyetleri etkin nasıl denetleyebiliriz konusunda etkin bir tartışma ve karar süreçlerine ihtiyacımız vardır’’ ifadelerini kullandı.

‘’YAPIYI FORMEL VE İNFORMEL OLARAK YAPILANDIRMAK TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR’’

Dalkıran, Yapıyı formel ve informel olarak yapılandırmak tek başına yeterli olamayacağına işaret ederek, ‘’Öncelikle üyelerimize veya üye olmayan sektördeki tüm üretim tesislerinin envanteri ve kapasitelerini çıkarak iş yapma kapasiteleri üretim süreçleri ve iş gücü planlamalarını fizibilite ederek dernek olarak katkı sunmak, yeni kurulan Tekstilkent‘in başta altyapı olmak üzere devam eden yatırımların en hızlı şekilde üretime geçmesi, tahsis edilen tüm yerlerinin de firma sahipleri ile görüşülerek takvimlendirme ve dernek olarak proje ve danışmanlık hizmeti vermek için aktif olmamız gerekir. Bu amaçla teknik ve profesyonel bir ekip oluşturarak sorunlar ve acil yapılması gereken tüm sorunları tespit ederek Diyarbakır. başta olmak üzere Ankara da tüm paydaşlar ile görüşerek proje ve çözüm önerilerimiz sunmamız gerekir. Ayrıca tüm çalışmalarımızı ve tespitlerimizi şeffaf bir şekilde başta üyelerimiz olmak üzere kamuoyuyla paylaşmamız gerekir’’ diye konuştu.

‘’SEMPOZYUM, ÇALIŞTAYLAR, AKADEMİK DESTEKLER İLE DOĞRU PROJE VE ÇÖZÜMLER ÜRETMELİYİZ’’

Dalkıran, sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Tekstil sektörü komplike yürütülmesi, belli bir disiplin çerçevesi içinde davranılması gereken en önemli üretim süreçlerini barınmaktadır. Bu amaçla pamuk ekiminden başlayarak doğru tohum ve hasat, profesyonel çırçır lama, kaliteli iplik ve kumaşla başlayan süreç, modern ve hızlı boyama-baskı teknikleri, zengin tasarım ve sürekliliği olan sipariş ve Pazar payı ile mümkündür. GÜNTİAD olarak önümüzdeki dönem bu perspektifle kamu otoriteleri ve sektörün tüm aktörleri ile bir araya gelerek bilimsel sempozyum, çalıştaylar, akademik destekler ile doğru proje ve çözümler üretmeliyiz. Ayrıca sadece Diyarbakır ile sınırlı bir iş örgütü değil kenti aşan genel bir örgütlenmeyi önümüze görev olarak koymayı da tartışmamız gerekir’’

Bu haber 1879 kez okundu.
Diyarbakır - 22:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.