13° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Gurme Fuarı ziyaretçi rekoruyla sona erdi

Diyarbakır - 18 Kasım 2019 14:40 A A

TÜYAP Fuarcılık tarafından 13 Kasım Çarşamba günü Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyarete açılan GURME 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı 17 Kasım Pazar akşamı ziyaretçi rekoruyla sona erdi.

45 ilden 172 Firmanın katılımıyla Diyarbakır’da ikinci kez düzenlenen GURME 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı 173 bin 854 kişi tarafından ziyaret edilerek, zengin lezzet çeşitliliği sunan yöresel ürünlerin markalaşma ve coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırarak yeni pazarlara açılma hamlelerinde önemli bir buluşma noktası oldu.

Diyarbakır Aşçılar ve Pastacılar Derneği işbirliğinde düzenlenen Diyarbakır 2. Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Yarışması ile usta aşçılar, öğrenciler ve ev hanımları tarafından yapılan birbirinden lezzetli yemekler, pastalar ve tatlılar altın madalya için kıyasıya yarıştı. Özellikle Down sendromlu çocuklar tarafından hazırlanan pizzalar ziyaretçiler tarafından büyük bir keyifle yenildi.

5 gün boyunca Anadolu Mutfağının eşsiz lezzetlerinin sergilendiği ve Malatya’nın Onur Konuğu olduğu Fuarda, Malatya’ya ait yöresel yemekler de Sahne Mutfak’da yapıldı ve ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Fuar boyunca, Sahne Mutfak’da tarihten gelen yemek kültürlerin yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla, usta aşçılar ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi tarafından Ekşili Dolma, Tırşik, Hilorik, Nardan Aşı, Kaburga Dolması gibi Diyarbakır Yöresel Lezzetleri yapılarak, bu lezzetlerin püf noktaları ziyaretçiler ile paylaşıldı, usta şefler tarafından düzenlenen söyleşilerde ise gastronominin tüm yönleri konuşuldu.

TÜYAP Fuarcılık, Fuara destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, katılımcı firmalara, ziyaretçilere ve basın mensuplarına teşekkür etti.

Sait BAYRAM’ın haberi

Bu haber 1013 kez okundu.
Diyarbakır - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.