28° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Güzeloğlu, “Diyarbakır, İslam’ın Bayrak Şehirlerinden Birisi Olmuştur”

Diyarbakır - 27 Mayıs 2020 22:28 A A

İslam Halifesi Hz. Ömer döneminde, İyaz Bin Ganem komutasındaki 8 bin kişilik İslam ordusunun Diyarbakır’ı 27 Mayıs 639’da fethetmesinin yıldönümü, kentte düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Diyarbakır’ın İslam ordularının tarafından fethedilmesinin 1381 inci yıldönümü münasebetiyle İçkalede aralarında Hz. Halid bin Velid’in (r.a.) oğlu Hz. Süleyman ile 27 şehid sahabenin medfun bulunduğu Hz. Süleyman Camiinde tören düzenlendi. 

Düzenlenen törene Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ile İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır katıldı.

‘DİYARBAKIR HER DÖNEM İSLAM’LA ŞEREFLENEN BİR ŞEHİR OLMA ONURUNU YAŞAMAKTADIR’

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın okuduğu dualarla başlayan törende Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu basın mensuplarına fetihler ilgili açıklama yaptı. Diyarbakır’ın 1381 yıl önce İslam’la şereflenmesini sağlayan bütün Şehit sahabe-i kiramı rahmet ve minnetle andıklarını belirten Güzeloğlu, “Diyarbakır, 639 yılında İslam orduları tarafından fethinden bu yana İslam’ın bayrak şehirlerinden birisi olmuştur. Bağrında yatan 2 Peygamber kabri, yüzlerce sahabe-i kiramın manevi varlığı ve sayısız hak dostuyla bugün tüm dünyada Diyarbakır İslam’ın 5. harem-i Şerifi olmuştur. Bizler 1381 yıl önce İslam’la şereflenen ve o günden bugüne kesintisiz ezanıyla iman ile dik duruşu ile gelen Diyarbakır’ı İnşallah kıyamete kadar bu kararlılığımızla taşımaya kararlıyız. Diyarbakır her dönem ve her zaman bu değerleri taşıyan, zenginleştiren ve İslam’la şereflenen bir şehir olma onurunu yaşamaktadır. Şüphesiz fethin anlamı içerisinde gönüllerin fethedilmesi fethin Müyesser olması ve fethin Muazzez komutanı ve bütün kahramanlarının da her zaman hatırlanması gerekmektedir” dedi.

‘RABBİM BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ BOZMASIN’

Koronavirüs salgını nedeniyle katılımın büyük olduğu bir kutlama yapamadıklarını ifade eden Güzeloğlu, “Bugün bizler içinde yaşadığımız süreç nedeniyle bir büyük anma ve katılma belki gerçekleştiremedik ama bütün Diyarbakırlıların gönlünde fethin bütün komutan ve kahramanlarını rahmetle anan onlara minnet sunan düşünceleri için huzurlarına geldik. İnanıyorum ki gelecek her zaman ve buna bağlı olarak gelişecek her ortam fethin anlamının kavranmasını Diyarbakır’ın birlik ve beraberlik içerisinde İslam’la şereflendiği tarihten bu yana geleceğe taşınması noktasında çok daha güçlü bir iradeyi sergileyecektir. Rabbim bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın diyoruz. Hainlere birlik ve beraberliğimiz bozmak isteyen, ezanımızı dindirmek, bayrağımızı indirmek birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen hainlere fırsat vermesin diyorum. Bu kararlılığı sergileyen tüm Diyarbakırlılar adına Şehit sahabe makamında Hazreti Süleyman makamında 1381 yıl önce ilahi Kerametullah uğruna Diyarbakır’a gelen ve fethi gerçekleştiren İslam ordularının komutanlarına kahramanlarına da selam olsun diyorum. Ruhları şad Makamları cennet olsun” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

Bu haber 581 kez okundu.
Diyarbakır - 22:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.