36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Güzeloğlu: Katı Atık Çöp Ayrıştırma Tesisi’ni 2020’de hayata geçireceğiz

Diyarbakır - 12 Aralık 2019 20:25 A A

Gerçekleşen 8’inci “Muhtar Saati” uygulamasında açıklamalarda bulunan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, toplanan katı atık ve çöplerin şuanda vahşi şekilde depolandığını, kentin bu eksikliğini gidermek için 2020’de Katı Atık Çöp Ayrıştırma Tesisi projesini hayata geçireceklerini söyledi.

“Muhtar Saati” uygulamasının 8’incisi Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığındaki toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdür Yardımcısı Sırrı Büyükpolat, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ daire başkanları, kamu kurumu müdürleri ile muhtarlar katıldı.

“KENTİ 21’İNCİ YÜZ YILA HAZIRLIYORUZ”

Kentin gelişme ve kalkınması için Diyarbakır Yenilik ve Ar-Ge Formu’nun kuruluşunu gerçekleştirdiklerinin müjdesini vererek konuşmasına başlayan Güzeloğlu, belediye ve birçok kurumun desteğiyle kenti 21’inci yüz yıla hazırladıklarını ifade etti. Diyarbakır’ı bilgi teknolojisiyle buluşturmak, insanlardan ve çocuklardan başlayarak bireylerin doğru eğitimle kentte ve ülkeye değer katmasını sağlayacak bir çaba içinde olduklarını kaydeden Güzeloğlu, “Bu Türkiye’nin 2023 hedefleriyle uyumlu bir çalışma. 2002’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) 0,28’lerdeydi bugün  % 1’i geçmiş durumdayız. Bu çok iyi bir rakam ama tabii yetmez. Hedefimiz Türkiye’nin yükselen boyutunda Diyarbakır’ın katkısını artırmak. Özellikle ekonomik kalkınmada bilgi teknolojisi ve bilgi sürecinde çocuklarımızdan başlayarak şirketlere kadar yenilikçilik başlığında Diyarbakır’ı çok güçlü bir hale taşımak. Bu sabah protokolü imzaladık hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve katkısıyla çocukların sınavlardaki başarılarını artırmak noktasında yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Güzeloğlu,  “İlimiz genelindeki 8’inci ve 12’inci sınıflardaki bütün çocuklarımızın konu olacağı bir sınav dizisinin ilki yapıldı. Bunun tüm giderlerini Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Amacımız her bir çocuğumuzu merkeze almak ve geleceğe daha güzel hazırlanmasını sağlamak. Hiçbir çocuk arasında ayrım yapmadan her birinin sınavda ve gelecek noktada başarısına katkıda bulunmak. Yıl sonuna kadar bu sınavlar dizisi 8 sınav şeklinde devam edecek. Bu durum eğitimimize büyük katkılar sağlayacak” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin 1 milyar 230 milyon, DİSKİ’nin ise 450 milyon TL  olduğunu ifade eden Güzeloğlu,  “Ortaya 1 milyar 700 milyon aşan bir bütçe büyüklüğü çıkıyor. Burada muhtemelen cari toplamdan baktığınız zaman yatırım bütçesi de en azından 500 milyon TL’nin üzerinde düşünüyoruz. Çalışmalarımız ve bağlantılarımız o yönde. 2020 yılı içerisinde Diyarbakır’ın çok önemli bir meselesi olan Katı Atık Çöp Ayrıştırma Tesisi’nin hem ihalesi hem hayata geçmesi için adım atacağız. Diyarbakır’da günlük toplanan katı atık ve çöpler şuanda maalesef vahşi şekilde depolanıyor. Bu durum kent için sürdürülemez bir eksiklik. Bu tesis üzerinden belki de enerji üretimini gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“ENERJİ GİDERLERİNİ EN AZA İNDİRECEĞİZ”

2020 hazırlığında DİSKİ’nin enerji giderlerini en aza indirmek için güneş enerjisi santralleri üzerinde çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Güzeloğlu, bu sistemi diğer organize sanayi bölgeleri ve üretim merkezlerine de taşımayı düşündüklerini söyledi. Enerji maliyetlerini en aza indiren ekonomik bir yatırımla belediyenin gelirlerini artıracaklarına dikkat çeken Sayın Güzeloğlu, bu projeler konusunda sona yaklaştıklarını dile getirdi.

DİSKİ GELİRLERİNİ ARTIRDI

Vali Güzeloğlu’nun ardından konuşan DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Su kayıp ve kaçağının önüne geçmek amacıyla yeni bir proje hazırladıklarını ve bunu yakın zamanda hayata geçireceklerini kaydeden Helvacı, mali anlamda DİSKİ’nin gelirlerini artırdıklarını ve 3 ayda 6 bin yeni abone işlemi yaptıklarını söyledi.

“Muhtar Saati” uygulaması mahalle muhtarlarının sorunlarını dile getirmesiyle ve sorunların çözümü noktasında yetkililerin verdikleri yanıtlarla sona erdi.

Bu haber 713 kez okundu.
Diyarbakır - 20:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.