Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Hak-İş: “Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulları esnetilmeli”

Diyarbakır - 30 Nisan 2020 21:37 A A

1 Mayıs İşçi Bayramı kapsamında açıklama yapan Hak-İş Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Dinç, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının daha da esnetilmesi gerektiğini söyledi.

Hak-İş Konfederasyonu Diyarbakır Şube Başkanlığı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlamak üzere Yenişehir ilçesinde Ofis semtinde buluştu. Hizmet-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Kahraman’ın da hazır bulunduğu basın açıklamasını okuyan Hak-İş Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Dinç fesih yasaklarını olumlu bulduklarını ifade etti.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA KOŞULLARI DAHA DA ESNETİLMESİ GEREKİR”

Sosyal mesafe kurallarına uyulduğu açıklamada Dinç, şöyle dedi:

“Bu 1 Mayısta, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının daha da esnetilmesini istiyoruz. Bu süreçte uygulanan fesih yasaklarını olumlu buluyoruz. Bununla birlikte ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesine hayır diyoruz. Bütün sağlık emekçilerimiz için eşit haklar istiyoruz. Taşerondan kadroya geçen emekçilerin Toplu İş Sözleşmesi sürelerinin öne çekilmesini istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümünü istiyoruz. Tüm emekçilerimiz için daha fazla iş güvencesi istiyoruz. Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Örgütlü ol, sendikalı ol, Hakİşli ol”

Dinç, güçlü izolasyon, sağlıklı Türkiye vurgusu yaparak, “Zor günler geçsin sonra yine meydanlarda buluşacağız. Emekçiler yine coşacak, güzel günler gelecek” diye konuştu.

İL MÜFTÜSÜ KARABAYIR’A DESTEK ZİYARETİ

1 Mayıs açıklamasının ardından Hak-İş İl Başkanı Ahmet Dinç, Hizmet-İş Sendikası İl Başkanı Ercan kahraman, Özgüvensen İl Başkanı Hidayet Meşe ile birlikte Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a destek için Diyarbakır il Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ı ziyaret etti. Dinç ve beraberindekiler, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a destek olduklarının altını çizdi.

Bu haber 533 kez okundu.
Diyarbakır - 21:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.