33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Haklarını aramak isteyen fabrika çalışanları işten çıkarıldı

Diyarbakır - 23 Haziran 2020 19:34 A A

Diyarbakır’da özel bir tekstil fabrikasında çalışan 15 işçinin Coronavirus testlerinin pozitif çıkması üzerine, hastaneye başvuran diğer fabrika çalışanlarının test talepleri ret edilerek işlerine son verildi.

İşyeri çalışanlarının iddialarına göre, dün basın aracılığı ile yaşadıkları mağduriyeti gidermek ve seslerini duyurmak için verdikleri demeçlerden ötürü iş veren tarafından işlerine son verildi. İş yerinde Covid-19 vakalarının görülmesi üzerine, iş verenlere kendilerine de test yapılması talebini ilettiklerini belirten 85 işçi, talepleri karşılanmayınca seslerini duyurmak için basına demeç verdiklerini söyledi.

İşyeri çalışanlarının iddialarına göre, basına verdikleri demeçlerden ötürü işlerine son verildi.

Cep telefonlarına Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelen mesaj ile işten çıkarıldıklarını anlayan işçiler, duruma tepki göstererek yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini istedi. 

“TELEFONUMA SGK’DAN ’29 KODLU NEDENDEN DOLAYI İŞTEN ÇIKARILDIĞIM’ MESAJI GELDİ”

Yaşadıkları mağduriyet nedeniyle basına verdikleri demeçten ötürü işten çıkarıldığını belirten Mehmet Menekşe, “Dün iş yerimizde görünen Coronavirus (Covid-19) salgınından dolayı arkadaşlarımız ile birlikte bu şartlarda çalışamayacağımızı belirtmiştik. İş yerimizde testi pozitif çıkan arkadaşlarımız olduğu için bizlere de test yapılmasını istemiştik. Bu isteğimiz yerine getirilmediği için de çalışamayacağımızı iletmiştik. Bizler tüm bu sıkıntılarımızı basın aracılığı ile duyurmaya çalıştık. Bunun üzerine işverenlerimiz bizleri işten çıkardı. Telefonuma SGK’dan bir mesaj geldi. Mesajda SGK 29 kodlu ‘İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih’ gerekçesiyle işten çıkarıldığım bildirildi.” ifadelerini kullandı.

“YAŞADIĞIMIZ SIKINTININ YETKİLİLER TARAFINDAN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

SGK 29 kodlu nedenden dolayı işten çıkarıldığı için kanunen hiçbir şey iddia edemediğini söyleyen Menekşe, “Bu şekilde işten çıkarıldığım için kanunen hiçbir şey iddia edemiyorum. Örneğin; işsizlik maaşını bile bu durumda alamayacağım. Ayrıca bu sıkıntımızı iş verenimizle görüşmek için onlarla iletişime geçmek istiyoruz. Ancak hiçbir şekilde onlara ulaşamıyoruz. Bu sıkıntımızı Valiliğe ve CİMER’e de yazdık. Şimdilik buralardan da bir dönüş yapılmadı. Çok mağdur durumdayım. İnanın şu an eve gidecek durumum yok. Ailem ve çocuklarım beni şu an çalışıyor biliyorlar. Fakat ben işten çıkarılmışım ve parkta oturur vaziyetteyim. Yaşadığımız sıkıntıyı yetkililerin gidermesini istiyoruz.” talebinde bulundu.

“VİRÜSLERDEN DOLAYI BİZLER DEFALARCA TEST YAPTIRALIM DİYE TALEPTE BULUNDUK”

İşyerinde Covid-19 vakalarından dolayı birçok kez kendilerine test yapılması talebinde bulunduklarını belirten Mürsel Çalışır, her defasında test yapılmaması yönünde dönüş aldıklarını söyledi. Çalışır, “Çalıştığımız iş yerinde birçok arkadaşımızda Covid-19 virüs vakası çıktı. İş yerimizde hijyenik ortama dair hiçbir şey yok. Virüslerden dolayı bizler defalarca test yaptıralım diye talepte bulunduk. Fakat her defasında ‘hayır’ cevabını aldık. Bu ve buna benzer sıkıntılarımızdan dolayı çalışamayacağımızı ilettik. Daha sonra arkadaşlarımızla bir araya gelerek kendi imkanlarımızla test yaptırmak için hastaneye gittik. Ancak hastanede de herhangi bir olağan durum olmaması şartıyla evlerde 14 gün kendimizi izole etmemizi istediler. Bütün bunlardan sonra iş verenimiz benim gibi birçok arkadaşın işine son verdi. SGK’yı aradım. SKG 29 kodlu sebepten dolayı işten çıkarıldığımızı söylediler. 29 kodlu madde ne diye telefondakine sordum. Bana verilen cevap şu: Yüz kızartıcı bir durumdan dolayı sizi işten çıkarmışlar.” dedi.

“YÜZ KIZARTICI HİÇBİR SUÇ İŞLEMEDİM, KİMSEYE HAKARET ETMEDİM”

Haksız yere işten çıkarıldığı için şikâyette bulunacağını belirten Çalışır, “Ben herhangi bir yüz kızartıcı bir suç işlemedim. Kimseye hakaret etmedim. Yine kimseyi darp etmedim. Bundan dolayı işten çıkarıldığım için mağdur edildim. Onlardan da şikâyetçi olacağım. Ayrıca sabah iş yerimizdeki muhasebeciyi iki kez aramama rağmen herhangi bir dönüş yapılmadı. Kimse telefonlarımıza bakmıyor. Benimle beraber olan bütün arkadaşlarım benim gibi mağdurlar. Bundan dolayı yetkililerden mağduriyetimizi gidermelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“DÜN HABERSİZ BİR ŞEKİLDE İŞTEN ÇIKARILDIK”

Kendilerine haber verilmeden işten çıkarıldıklarını belirten Selçuk Sesigüzel, bunu öğrenmek için iş yerini defalarca aradıklarını ancak kendilerine hiçbir şekilde dönüş yapılmadığını söyledi. Sesigüzel, “Bizler dün iş yerinden habersiz bir şekilde işten çıkarıldık. Bu durumla alakalı bizlerle hiçbir şekilde iletişime geçilmedi. Hiçbir bilgi aktarmadılar. Öylece hepimizi işten çıkardılar. Bunun üzerine onlarla iletişime geçmek istedik. Mesaj attık. Yine telefonla aradık. Ancak hiçbir şekilde dönüş yapmadılar. Şu an hepimiz çok mağduruz. Bu mağduriyetimizin yetkililer tarafından giderilmesini istiyoruz. Haksızlığımızın giderilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 788 kez okundu.
Diyarbakır - 19:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.