15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Hastanede kadına şiddete tepki

Diyarbakır - 27 Eylül 2019 22:57 A A

DAKAP üyesi kadınlar, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde çalışan bir kadının boşanmak istediği eşinin saldırısına uğramasını protesto etti. Kadına şiddetin sistemin bir parçası olduğunu vurgulayan kadınlar, artık kadınların susmayacağını ve erkek zihniyete karşı her alanda mücadele edeceklerini vurguladı.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), Diyarbakır Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlıkçı kadının 23 Eylül Pazartesi günü boşanmak istediği eşi tarafından bıçaklı saldırıya uğramasına ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Hastane önündeki basın açıklamasına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, DAKAP yöneticileri ve üyeleri katıldı. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, İstanbul Sözleşmesi uygula” yazılı pankart açan kadınlar, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

“SALDIRGAN SERBEST BIRAKILDI”

Açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesinde taşeron şirkete bağlı çalışan ve boşanma aşamasında olan kadının, eşi tarafından bıçaklı saldırıya uğradığını belirterek, kadının hastane çalışanları tarafından yaralı halde tesadüfen kurtarıldığını söyledi. Olay sırasında hastane polislerinin müdahale de bulunmadıklarını iddia eden Adıbelli, “Kadın arkadaşımız 2 gün önce yine evde şiddet gördüğünü, olayı emniyete bildirdiği halde saldırganın yeniden serbest bırakıldığını belirtmiştir” dedi. Kadınla ilgili koruma kararı olduğuna dikkat çeken Adıbelli, saldırganın kamu kurumunda rahat bir şekilde kadına saldırdığını belirtti.  Adıbelli, “Çok iyi biliyoruz ki bu şiddet bu sistemin bir parçasıdır ve yöntemler devletin yarattığı şiddet dilinden bağımsız değildir” diye konuştu.

‘KADINLAR ARTIK SUSMAYACAK’

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ise, kadına şiddetin adresinin yine bir kamu kurumu olduğunu ifade ederek, “Her gün onlarca kadın katlediliyor. Kadınlar sustukça faşizm hayatın her alanında karşımıza çıkıyor” dedi. Tüm kadın kazanımlarını mücadele ederek kazandıklarını söyleyen Aydeniz, artık kadınların susmayacağını ve erkek zihniyete karşı her alanda mücadele edeceklerini kaydetti.

Bu haber 971 kez okundu.
Diyarbakır - 22:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.