Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Hayır Marketi dualarla açıldı

Diyarbakır - 14 Kasım 2019 17:18 A A

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Ofis Semtinde bulunan Abdülcelil Camisi altında kurulan ‘Hayır Marketi’ faaliyete başladı.

Türkiye Diyanet Vakfı Yenişehir Şubesi İnsani Yardım Ekibi tarafından kurulan ‘Hayır Marketi’ dualarla açıldı. Açılışa Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Bağlar, Yenişehir, Lice, Dicle ve Silvan ilçe müftüleri, vatandaşlar ve insani yardım gönüllüleri katıldı.

Diyarbakır’ın her yerinden yardıma muhtaç ailelerin yararlanabileceği Hayır Market’inde her türlü ihtiyaç malzemesi bulunuyor. Kırtasiye malzemesi, temizlik ürünleri, ayakkabı, halı, beyaz eşya, her türlü gıda malzemesi ve elbiselerin bulunduğu Hayır Marketi yardıma muhtaç vatandaşların hizmetine girdi.

Hayır Marketi’nin açılışında konuşan Yenişehir İlçe Müftüsü Şevket Dilmaç; “Biz bu hayır marketini Peygamber Efendimiz (as) bir uygulamasında Kuran-ı Kerim’in 2 ayetinden hareketle kurduk. Peygamber Efendimiz döneminde Mescidi Nebevi ’de 2 sütun arasında asılan bir ipte zengin sahabeler mallarını, hayır ve hasenatlarını bırakıyor, fakirler de kendi ihtiyaçlarına göre gelip alıyorlar. Dolayısıyla bu uygulama fakiri ezmeden, minnet etmeden yapılan bir uygulamadır. Hayır Marketi’ni açmamızın sebebi eskiden fakirlerin evlerine gidilince koli götürüyorduk. Hem komşusuna mahcup oluyor hem de fotoğraflar çekiliyor ve güzel bir manzara oluşmuyordu. O fakir aileler mahcup oluyordu. Bizde dedik ki fakirlerimiz mahcup olmasın, başı dik bir şekilde evine ihtiyacını götürebilsin diye bu Hayır Marketini açtık. Buraya gelecek fakirleri biz tespit ediyoruz. Evlerine gidip onları ziyaret ediyoruz. Ne kadar ihtiyacı varsa onlara ihtiyaçlarına göre yardımcı oluyoruz. Tespit ettiğimiz mağdurları öncelikle sosyal yardımlaşmadan sorguluyoruz, ardından ne kadar yardıma ihtiyacı varsa onlara o kadar limit belirleyip yardımcı oluyoruz” dedi.

“YARDIMA MUHTAÇ AİLELERİN İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ”

Hayır Marketi’nde alışveriş yapacak aileleri belirlemek için her türlü meslekten gönüllülerin yer aldığı ekiple belirleyeceklerini ifade eden Dilmaç; “70’ten fazla gönüllümüz var, bu gönüllülerimizin içinde doktor, avukat, Kuran Kursu hocası, imam, marangoz, elektrikçi ve tesisatçı olanlar vardır. Bunlar bize önceden fakir ve yardıma muhtaç aileleri tespit ediyor ve bize bir limit söylüyorlar. Biz de bu limite göre kart veriyoruz, bu ailelerimiz de buraya gelerek ihtiyacı olanları kendi eliyle belirleyerek evlerine rahatlıkla götürüyorlar. Yardıma muhtaç olan aileleri de ihtiyaç durumlarına göre belirleyerek bütün ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaşmaya çalışacağız” diye konuştu.

“HAYIR MARKETİ’NİN GELİRİNİ HAYIRSEVERLERDEN”

Hayır Marketi’nin gelirlerini hayırseverlerden karşılandığını ifade eden Dilmaç; “Hayırseverlere giderek onları buraya davet ediyoruz. Onlara Allah için bir gün bizde işçi olarak çalışır mısınız diye soruyoruz. Yarım gün içinde bize çalıştıktan sonra kendisi reyona bakıp boşaldığını görünce bu reyonu ben doldurayım diyerek yardımda bulunuyorlar. Bu şekilde de reyonlarımız sürekli dolu olacak ve yardıma muhtaç ailelerimizin ihtiyaçları karşılanmış olacak” şeklinde konuştu.

Seyfettin EKEN’in Özel Haberi

Bu haber 828 kez okundu.
Diyarbakır - 17:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.