11° Kapalı
  • EURO 6.79
  • DOLAR 6.18

HDP: ‘Annelerin oturma eylemi bizi rahatsız etmiyor’

Bağlar - 8 Eylül 2019 19:13 A A
Diyarbakır’da çocukları dağda olan bazı ailelerin HDP il binası önündeki oturma eylemi sürerken, HDP’den açıklama geldi.

HDP İl binasında yapılan açıklamaya Diyarbakır Milletvekilleri Musa Farisoğlu, Saliha Aydeniz, İl Eş Başkanları Zeyyat Ceylan ile Hülya Alökmen Uyanık katıldı.

Açıklamayı HDP Milletvekili Musa Farisoğlu okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Bilindiği üzere HDP’li 3 Büyükşehir Belediye Eş Başkanlıklarına kayyum atanması ile beraber partimize dönük geliştirilen baskı ve kriminalize yönelimleri devam ediyor. Gelişen gasp süreci ile beraber Diyarbakır il binamız önünde aileler tarafından bir oturma eylemi başlatılmıştır.

Bu ailelerimizin İl binamız önünde oturmaları, bizleri hiçbir şekilde rahatsız etmemiştir. Bundan kaynaklı bu ailelerimizin İl binamız önünde dile getirdikleri talepleri, bizler Halkların Demokratik Partisi ve bileşenleri olarak savaş ve çatışmaların yaşandığı bu coğrafyada yıllarca dile getirdik. Bu coğrafyada yaşanan savaş, çatışma ve çözümsüzlüğe karşı daima onurlu barışı ve çözümü savunduk.

Lakin gelinen süreçte uzattığımız barış ve çözüm elini ülkeyi yöneten iktidar bloğu her seferinde geri çevirerek çözümsüzlüğü ve çatışmayı derinleştirerek savaşı devam ettirmiştir. Kürt halkının kazanımlarına dönük yıllardır yürütülen gasp ve tavsiye politikalarında ısrar etmiştir.

40 yılı aşkındır bu coğrafyada yaşanan savaş ve çatışmalarda onbinlerce insan yaşamını yitirmiştir. Onbinlerce insan evlerinden edilmiş, onbinlercesi faili meçhullere kurban gitmiştir. Bugün barış annelerimizin, Cumartesi annelerinin ve bu savaşta yaşamını yitirenlerin aileleri yıllardır barış olsun, ölümler ve kayıplar olmasın mücadelesi vermiştir. Fakat buna rağmen bu ülkeyi yöneten iktidarlar ve devlet bu çağrılara kulak vermemiştir. Tam tersine savaş ve çatışma zeminini daha da derinleştirerek devam etmiştir.

Savaşın ve çatışmanın derinleştiği bu dönemde çocuklarını kaybeden ve çocuklarını arayan ailelerimizin acıları üzerinden, özel savaş yöntemleri devreye sokulmuştur.

Bu bağlamda partimizin önünde oturan ailelerimize, ziyaret ve destek verme adı altında kimi paramiliter unsurlarında devreye sokulduğunu bilmekteyiz. Bununla beraber partimizi kriminalize etmeye ve kazanımlarımızı gasp etmeye dönük sergilenen tutum ve davranışları, parti olarak, bu gelişmelerin bilincinde olduğumuzu belirtiyoruz.

Bu gelişmeleri kamuoyunun dikkatine sunuyor, demokrasi güçleri, demokratik barış ve çözümden yana olan tüm kesimleri duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Son olarak sorumluluk gereği, parlamentoda grubu bulunan bütün partilere açık çağrımızdır; gelin, herkes elini taşın altına koysun; parlamento çatısı altında ortak bir heyet oluşturalım ve bu sorunlara köklü bir çözüm için hemen girişimlerde bulunalım.

Savaş ve çatışmayı sonlandıracak, kayıp ve çatışma alanında bulunan bütün gençlerimizi ortak bir yaşama kavuşturalım.

Parti olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 674 kez okundu.
Bağlar - 19:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.