33° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.50
  • DOLAR 5.74

HDP, Çarşema Sor Bayramını kutladı

Bağlar - 17 Nisan 2019 14:02 A A

Halkın Demokratik Partisi (HDP) Ezidiler’in Çarşema Sor Bayramını kutladı.

HDP Basından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış tarafından yapılan yazılı açıklamada, Çarşema Sor, Kızıl Çarşamba Bayramı, diğer adıyla Çarşema Serê Nîsanê, Êzidî halkının kültürel-toplumsal hafızasında, ilkbaharın başlangıç günü olarak kabul edilir ve yeni yılın ilk günü olarak kutlandığı hatırlatılarak, şöyle denildi:

“Êzidî cemaatinin yaradılış mitolojisine göre Çarşema Sor, hem evrenin hem de dünyamızın maya tuttuğu gündür. Evrenin maya tutmasıyla oluşan kutsal toprağın bereketle buluştuğu gün olarak da kabul edilir. Çarşema Sor, her yıl tekrarlanan bu kutsal doğumla beraber yeryüzünde mutlak iyinin egemen olduğu, Tanrı’nın bütün kötülükleri bitirip yerine güzelliği inşa ettiği güne tekabül etmektedir.

“BAHAR BARIŞI” YAPARLAR

Êzidîler yüce kudretin bir lütfu olarak yenilenen tabiatı insanlık ve beşer için de bir yeniden doğum olarak kabul eder ve bugün münasebetiyle şerden uzak durur, mevcut kırılmaların ve kavgaların bitmesi için “bahar barışı” yaparlar. Bu sebepten dolayı Nisan ayı Êzidîlerin toplumsal hafızasında bütün ayların gelini olarak kabul edilir ve ilahi takdirin imtihanı olan mevsimlerin en ihtişamlısı olarak betimlenir. Çarşema Sor, iyiliğin, sevginin ve güzelliğin gücünün mutlak zaferi; karanlığın, kötülüğün ve şerrin mağlubiyeti olan bir gündür. Dolayısıyla toplumsal hayatı, ortak, kardeşçe ve barış içinde yaşamı simgelemesi dolayısıyla ayrıca önem taşır. 

“BİNLERCE EZİDİNİN TOPRAKLARINA GERİ DÖNMESİNİ DİLİYORUZ”

Bu karakterinden dolayı, bu yılki Çarşema Sor Bayramı’nın, IŞİD’in elinde halen esir tutulan kadınlar ve çocukların özgürleşmesi, insanlık düşmanı Selefist barbarların yenilmesine vesile olmasını diliyoruz. Yıllardır vahşetten uzaklaşmak için ana vatanından uzaklaştırılarak göç yollarına düşürülen, çadır kentlerde insanlık dışı koşullarda yaşayan binlerce Êzidî’nin topraklarına geri dönmesini ve huzur içinde yaşamasını diliyoruz.

“EZİDİ HALKININ BAYRAMINI KUTLUYORUZ”

Tüm insanlık ailesini Êzidîlere dayatılan fermanlar silsilesine karşı durmaya ve bu 73’üncü kıyıma karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çarşema Sor Bayramı’nı kutlarken Ortadoğu coğrafyasının Êzidî halkı başta olmak üzere tüm halkların özgür, eşit ve barış içerisinde yaşayacağı günlere kavuşmasını umut ediyor, kadim Êzidî halkının bayramını kutluyoruz”

Bu haber 227 kez okundu.
Bağlar - 14:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.