Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı 3. Olağan kongreye gitti…

Bağlar - 14 Kasım 2021 17:20 A A

Partisinin Diyarbakır İl Kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, partisin milletvekilleri,  yönetici ve üyelerinin tutuklanmasını rehine politikası olarak değerlendirerek, “Rehine politikaları ile HDP’yi engelleyebileceklerini, boyun eğdirebileceklerini sananlar, büyük yanılıyorlar.” dedi.

Tarihi bir süreçten geçtiklerini kaydeden Buldan, “Bir tarafta Kürt düşmanı, barış ve demokrasi düşmanı tekçi iktidar düzeni var. Diğer tarafta Türkiye halklarının büyük demokrasi mücadelesi var. Türkiye ve Ortadoğu’ya ışık tutacak tarihsel bir barış mücadelesi var. Bu mücadele yıllardır Kürt halkının emek vererek bedel ödeyerek yürüttüğü bir mücadeledir. Bu sadece Kürt halkının kenetlenmesi var. Sadece Kürtlerin değil elbette bu kenetlenme, Türk halkının, Alevilerin, Ermenilerin, Süryanilerin de büyük bir emeği ve mücadelesi var.” ifadelerini kullandı.

 ‘İKTİDAR İLK SEÇİMDE GİDECEK’

İktidarın son dönemini yaşadığını dile getiren Buldan, “Her gün biraz daha çürüyen bu iktidar halkımızın gücü ve mücadelesiyle önümüze konulacak olan ilk seçimlerde gidecektir. Buna Türkiye halklarının gücü ve kararlılığı var. Kimsenin şüphesi olmasın. Biz HDP olarak 27 Eylül’de açıkladığımız deklarasyonumuz ile birlikte bu çürümüşlükten kurtulmak için ortaya güçlü bir çıkış yolu sunduk” diye konuştu.

“PARTİMİZİ KAPATAMAYACAKLAR”

Partisi hakkında açılan kapatma davasına ilişkin “Partimizi asla kapatamayacaklar” diyen Buldan, “Biliyoruz ki bunlarda Kürt düşmanlığı var, kadın düşmanlığı var. Olmayan hukukla karşımıza çıkmayı yol edindiler. Bunun adı siyasi korkaklıktır. Aynı zamanda siyasi çürümüşlüktür. Kobani kumpas davası bir hukuk davası değildir. Türkiye’de hukukun kırıntısı kalmamıştır.” şeklinde konuştu.

‘KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMEYİ BEKLİYOR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorununun çözüldüğü yönündeki sözlerine atıfta bulunan Buldan, şöyle konuştu:  “Kürt sorunu artık yoktur diyen AKP Genel Başkanı’nın burada başka Ankara’da başka konuştuğunu hepimiz görüyoruz. Batman’a son geldiğinde çözüm sürecini inkar eden bir AKP Genel Başkanı var. Çözüm süreci hiç yaşanmamış gibi insanların gözünün içine bakarak yalan söylüyor. Eğer sorun çözüldüyse neden sürekli süreci biz bitirmedik, HDP bitirdi diye yalan söylüyorsunuz? ‘AKP bitti, çözüldü, çözülmeye devam ediyor’ derseniz buna herkes inanır ama ‘Kürt sorunu çözüldü’ derseniz siz milyonlarca insana yalan söylemiş olursunuz. Kürt sorunu çözülmeyi bekleyen devasa bir sorundur.”

Öte yandan, tek liste ile girilen HDP Diyarbakır İl Kongresi’nde Eşbaşkan Zeyyat Ceylan ile Gülistan Atasoy HDP İl Eşbaşkanlığına seçildi.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 722 kez okundu.
Bağlar - 17:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.