14° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

HDP önündeki ailelerin eylemi 29. Gününde

Bağlar - 1 Ekim 2019 18:15 A A

Çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia eden ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki eylemi 29’uncu gününe girdi. Bu arada Türkiye’nin dört bir yanından ailelere yapılan destek ziyaretleri ise her geçen gün artıyor

Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP il binası önünde oturma eylemi başlatan ailelerin eylemi 29’uncu gününde devam ediyor. Van’da vatani görevini yaptığı sırada akrabalarını görmek için Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine giden ve buradan Erzurum’a giderken Lice ilçesi Fis Ovası mevkiinde PKK mensupları tarafından yol kontrolü yapıldığı sırada minibüsten indirilerek kaçırılan er Sedat Sorgun’un (28) teyzesi Halime Şehitoğlu, 2015 yılından bu yana yeğenlerinden haber alamadıklarını söyledi. Şehitoğlu, “Erzurum’dan geliyorum, Sedat Sorgun’u arıyorum. Onu istiyorum herkesten yardım istiyor ve bütün anneleri buraya çağırıyorum. Herkesin yavrusu var, evde ağlayana kadar buraya gelsinler. Meydana çıksınlar biz buradayız. 29 gündür buradayız, 29 daha olsa yine Allah’ın izniyle, Rabbimin gücü devletimin sayesinde yine buradayız. Oğlum neredeyse sesimi duyuyorsan her an her saniye ben seni bekliyorum. Neredesin yavrum ben seni arıyorum yıllardır, takatim kesildi gözyaşlarım kurudu yavrum. Rabbime emanet olasın ben seni Rabbime teslim ettim. Allah’ın izniyle sağ salim teslim ederler” dedi.

“BU ÇIĞLIĞIN SUSMAMASI LAZIM”

Bu arada Türkiye’nin dört bir yanından ailelere yapılan destek ziyaretleri ise her geçen gün artarken, bir ziyaret de güvenlik ve terör uzmanı Dr. İmbat Muğlu’dan geldi. 

Annelerle tek tek görüşen güvenlik ve terör uzmanı Dr. İmbat Muğlu, “PKK terör örgütü Kürt temsilcisi değil, Kürtlerin düşmanıdır. Bunun için Kürt ailelere acı yaşatıyor. Bu bölgenin ve bir Kürt ailenin çocuğuyum, bu acıyı en iyi bilenlerden biriyim. Çünkü zamanında PKK’nın kaçırma listesinde bende vardım, annem beniz İzmir’e kaçırdı. Ben o terörün mağduru olmadım, okudum bu ülke, bayrak için 15 yıl başta Irak olmak üzere PKK terör örgütüne karşı dağlarda savaştım. Halende bu savaşı vermek, annelerin acılarını durdurmak için, her gün Doğu ve Güneydoğu’nun her ilinde konferanslar veriyorum. Terör ve terörün kanlı yüzü, siyasi uzantısı olan HDP’nin bu ailelere ve Kürtlere yaşatmış oldukları acıları anlatıyorum. Hacire annenin başlatmış olduğu çığlık, bugünün çığlığı değil bu 40 yıllık çığlıktı. 40 yıllık çığlığı annelerimiz ortaya çıkardı ve çıkarmaya devam edecek. Terörün mağduru olan diğer annelere sesleniyorum. 20 bine yakın Kürt annesi var, terörün tuzağına düşen. 20 bin annenin en az 15 bin tanesi bugün buralarda ya da kendi illerinin meydanlarında olması lazım. Kendi sokaklarında olması lazım ki bu acıyı duysunlar ve bu çığlığı büyütsünler. Bu çığlığın susmaması lazım, susarsa terör örgütünün ekmeğine kaymak süreriz. Bunun için annelerin hep yanında olmamız lazım. Madem PKK terör örgütü Kürtlerin temsilcisi neden bugün ağlayan annelerin yüzde 90’ı Kürt? Kürt’ün en büyük düşmanı, bunu yıllardır söylüyor” diye konuştu. 

Dr. Muğlu’yla birlikte Memleketçi Sanayici İş Adamları Derneği (MİSİAD) Diyarbakır İl Başkanı Fırat Özmen de ailelerle bir araya gelerek destek açıklamasında bulundu.

Bu haber 619 kez okundu.
Bağlar - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.