13° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HDP önündeki eylemde 77’nci gün

Bağlar - 18 Kasım 2019 15:40 A A

Diyarbakır’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 56 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 77’nci günde de sürdürdü. 5 yıl önce ortadan kaybolan ve daha sonra Suriye’de olduğunu öğrendiği kızı Mekiye (19) için oturma eylemine katılan Hüsniye Kaya, devletin müsaade etmesi durumunda kızını bulmak için Kandil’e gitmek istediğini söyleyerek, “Kızım için gerekirse ölürüm” dedi.

Hacire Akar, 21 Ağustos’ta kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyip, 1 gün sonra, partinin Diyarbakır binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül’den itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. Eylem, 77’nci günde de 56 aile tarafından sürdürüldü.

‘TESLİM OLMAZSAN SÜTÜMÜ HELAL ETMEM’

Diyarbakırlı Hüsniye Kaya da 5 yıldır haber alamadığı kızı Mekiye’yi bulmak için 8 Eylül günü oturma eylemine başladı. Kızının, Suriye’de olduğunu öğrendiğini ifade eden Kaya, Mekiye’nin 14 yaşında, çocukken kaçırıldığını belirtti.  Devletin müsaade etmesi durumunda, kızını bulmak için Kandil’e gitmek istediğini söyleyen anne, Mekiye’ye “Devlete teslim ol, eğer teslim olmazsan sütümü helal etmeyeceğim” şeklinde çağrıda bulundu.

Hüsniye Kaya, “Yağmur olsa, kar olsa biz buradan gitmeyeceğiz. Kızım için canımı feda ederim. Kızım gelesiye kadar nöbet tutmaya devam edeceğim. Kızımı okuldan arkadaşları HDP’ye teslim ettiler, buradan da dağa götürdüler. Kaç defa HDP’ye geldim, kızımı sordum, rica ettim, bana ‘tanımıyoruz’ dediler. Sonra öğrendim ki bir ay boyunca kızımı burada saklamışlar, sonra dağa götürmüşler. Kızım 14 yaşındaydı, 14 yaşında ne yapabilir ki? Daha çocuktu. Devlet müsaade ederse kandile gideceğim, kızımı bulmak için canımı feda ederim. 5 yıl oldu, zaten ölmüşüm. Bir kulağım pencerede, bir kulağım kapıda, bir kulağım telefonda bir haber bekledim hep” diye konuştu. Anne Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Sekiz bayram oldu kızım evde değil. Artık dayanamıyorum, kızımı istiyorum. Devlete ve her kesime rica ediyorum, HDP’yi sıkıştırsınlar çocuklarımızı getirsinler. Kendi çocukları yabancı ülkelerde okuyor, bizim çocuklarımızı götürüyorlar. Kızıma çağrıda bulunmak istiyorum, Mekiye kızım, sesimi duyarsan bil ki bu yol ölüm yoludur. ya ölürsün ya da yakalanırsın. Başka çare yok, evine dön, annene dön. Kurban olayım kızım, sen gelmezsen hakkımı helal etmem sana, sütümü helal etmem sana. Devlet güçlüdür, bize söz verdi; ‘Teslim olsun ona ceza vermeyeceğim, hapse atmayacağım’ dedi.

Bu haber 545 kez okundu.
Bağlar - 15:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.