16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

HDP’den Cumhuriyet Bayramı mesajı

Bölge - 29 Ekim 2019 18:04 A A

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Cumhuriyetin 96. Yılında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptıkları ortak yazılı açıklamada, “Demokratik Cumhuriyet” çağrısı yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladıkları mesajda, Türkiye’nin 1921 Anayasasının demokratik ruhundan koparıldığı vurgusunu yaptı.

Ortak açıklamada, ‘Cumhuriyetin 100’üncü yılına doğru giderken demokratik cumhuriyeti var etmek hepimizin görevidir’ denildi.

HDP olarak demokratik anayasa, özgür yurttaş ve evrensel hukuk temelinde cumhuriyeti demokratikleştirmek için mücadelelerini büyüterek sürdüreceklerini ifade eden eş genel başkanlar, açıklamada Türkiye’nin geride bıraktığı 96 yılın bakiyesi olarak bugün çok ciddi yapısal krizlerle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

“1921 ANAYASASININ DEMOKRATİK RUHU…”

Bugünün siyasi iktidar sahiplerinin konumlarını kaybetmemek için savaş politikalarında ısrar ettiklerini belirten HDP Eş Denel Başkanları Buldan ve Temelli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajlarında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye, geride bıraktığı 96 yılın bakiyesi olarak bugün çok ciddi yapısal krizlerle karşı karşıyadır. 1920 Meclisinin çoğulcu karakterinden ve 1921 Anayasasının demokratik ruhundan koparak İttihatçı aklın tekçi yönetim anlayışlarına sıkışmanın sonuçları bugün geçmişten çok daha toplumsal, siyasi ve iktisadi sorunların kaynağını oluşturmaktadır.

Demokratik siyasetin apoletli ya da apoletsiz şekilde vesayet altında tutulması, toplumsal kimliklerin hak arayışlarına karşı ceberut devlet aklının her daim devrede olması ve iktisadi krizin yükünün emekçilere ve yoksullara havale edilmeye çalışılması yapısal krizlerin mevcut görünümleridir.”

“DEMOKRATİK CUMHURİYETE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA İHTİYAÇ VAR”

“Ulusal ve inanç kimliklerinin hak taleplerini ret ve inkar eden, kadın özgürlük mücadelesini geriye itmek isteyen, ekolojik yıkımı hızlandıran politikaları devreye koyan mevcut iktidar anlayışı, Türkiye halklarına, Demokratik Cumhuriyete her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kanıtlarcasına işlemektedir. Cumhuriyet’in 96’ncı kuruluş yıl dönümünde Cizre’ye kayyım atanması, şimdiye kadar 4 milyona yakın insanın iradesinin yok sayılarak 19 belediyenin gasp edilmesi, cumhuriyeti demokratikleştirmenin zaruretini ortaya koymaktadır.”

“DEMOKRATİK CUMHURİYETİ VAR ETMEK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”

“Her ne kadar bugünün iktidar sahipleri konumlarını kaybetmemek için zehirli dillerinde ve savaş politikalarında ısrar etseler de, Türkiye halklarının daha fazla düşmana, ötekiye ve yersiz tehdit algılarına değil; daha fazla dosta, birlikte yaşam iradesine, demokrasi, barış ve adalete ihtiyacı var. 96 yılını geride bırakan Cumhuriyet gerçekliğine karşı, geçmişiyle yüzleşmiş, toplumsal barışını tesis etmiş ve tekçilik yerine çoklukları esas alan demokratik cumhuriyet seçeneği kaçınılmaz bir tercih olarak önümüzde durmaktadır.

Cumhuriyetin 100’üncü yılına doğru giderken demokratik cumhuriyeti var etmek hepimizin görevidir. HDP olarak demokratik anayasa, özgür yurttaş ve evrensel hukuk temelinde Cumhuriyeti demokratikleştirmek için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi tüm Türkiye halkları ile bir kez daha paylaşıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bu haber 1072 kez okundu.
Bölge - 18:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.