23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HDP’den İttifaka yeşil ışık!

Diyarbakır - 6 Eylül 2021 16:17 A A

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Gelecek dönemde yönetimde olacağız.” dedi. Partisinin oylarının tek başına yönetimde yer almasına yetmeyen Beştaş’ın bu çıkışı, HDP’nin Millet İttifakı’yla anlaşmış olabileceğini akıllara getirdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) oyları başa baş giden Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’ndan hangisine dahil olacağı tartışmaları sürerken, HDP’nin önemli isimlerinden dikkat çeken bir çıkış geldi. Bir ittifaka dahil olmadan tek başına yönetimde yer alması mümkün görünmeyen HDP’nin Millet İttifakı’na dahil olacağı tartışmalarını haklı çıkaran açıklama geldi. HDP Meclis Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bu iktidar değişecek ve HDP olarak gelecek dönemde yönetimde olacağız.” dedi.

Batman’da 1993’te öldürülen Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mehmet Sincar’ı öldürmekten yargılanan Cihan Yıldız’ın duruşmasını partisinin milletvekilleri Pero Dündar, Semra Güzel, Feleknas Uca ile birlikte izleyen Beştaş, adliye çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Beştaş, Sincar’ın başka bir faili meçhul cinayeti incelemek için gittiği yerde öldürüldüğünü belirterek, “Şu anda Mehmet Sincar davasından, katledilmesinden, suikastından tutuklu tek bir kişi yoktur. Bu dava, tutuksuz bir şekilde bir tek fail gösterilerek bugüne kadar getirildi. Bu gösterilen fail de tutuksuz bir şekilde yargılanıyor. Bu parlamento 28 yıldır kendi üyesinin katledilmesinin arkasındaki güçleri, faillerini, derin devlet ilişkilerini, kontrgerilla bağlantılarını ve nasıl örgütlenerek öldürüldüğünü ortaya çıkarmak için kılını kıpırdatmıyor. Peki bu milletvekili DEP milletvekili olmasaydı, Kürt milletvekili olmasaydı dünyanın herhangi bir yerinde ya da Türkiye’de ne olurdu acaba?” ifadelerini kullandı.

‘KÜRDE ADALET YOK’

Birçok kez adliye binasında dava duruşması takip ettiklerini belirten Beştaş, “Bu adliyelerden adalet çıkmıyor. Bu adliyelerden Kürde adalet yok. Kürt halkının haklarını, yaşamını, özgürlüğünü, dilini, kimliğini savunan ve Kürt kimliğini kabul eden bunun arkasında duranlar için adalet çıkmıyor. Bu herhangi bir mahkeme kararı değildir. Bu bir mahkemenin normal şartlarda yaptığı bir yargılama değildir.” diye konuştu.

Yapılan iki duruşmada da savcının mütalaa için süre istediğini anımsatan Beştaş, “Mehmet Sincar sizin iktidarda olmadığınız dönemde katledildi. O günkü iktidarda Mehmet Sincar’ın katillerini koruyordu. Fakat sizin 1993’te iktidardaki ve siyasi atmosferdeki siyasi arka planından bir farkınız yoktur. O zaman katledildi siz şimdi katilleri tıpkı o zamandaki gibi korumaya devam ediyorsunuz.” şeklinde konuştu.

‘GELECEK DÖNEMDE YÖNETİMDEYİZ’

Yargı makamlarına seslenen Beştaş, şunları söyledi: “Bu anlaşmalardan sakın ola ki medet ummayın. Bu iktidar değişecek ve HDP olarak gelecek dönemde yönetimde olacağız. Bunu iddia etmiyoruz, bunu biliyoruz. Bunların hesabını Türkiye demokrasi güçleriyle, Türkiye halklarıyla birlikte soracağız ve peşini bırakmayacağız. Bu iktidar sizi kurtaramaz. Lütfen sadece önünüzdeki kanunlara ve önünüzdeki sözleşmelere bakın, vicdanınızı dinleyin. Bugün akladığınız katiller yarın öbür gün ne rüyalarınızdan nede hayatınızdan çıkamayacak.”

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 365 kez okundu.
Diyarbakır - 16:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.