24° Açık
  • EURO
  • DOLAR

HDP’li Vekil, İçişleri Bakanına Koşuyolu Parkını sordu!

Bağlar - 17 Mayıs 2019 15:21 A A

HDP Milletvekili Semra Güzel, Koşuyolu Parkı’nın polis bariyerleriyle 12 gündür neden kapatıldığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nın polis bariyerleriyle kapatılmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.  Cezaevlerinde ve dışarıda bir süredir ölüm oruçları ve açlık grevlerinin devam ettiğini kaydeden Güzel, mahpus yakınlarının eylem yaptığı mekanlardan birinin de Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı olduğunu belirtti. Güzel, “Fakat güvenlik güçleri 5 Mayıs 2019 tarihinden beri parkı saat 12.00’den yani eylemin yapılacağı saatten bir saat önce boşaltıyor ve içeride kimsenin kalmasına izin vermiyor. Park akşam saatlerine doğru tekrar açılıyor. Bu uygulama 12 gündür devam etmektedir. Mahpus yakınları ise eylemlerine parkın dış cephesinde, karşısında, yanında devam ettirmektedirler. Şehrin ortasındaki bir parkın kullanıma kapatılması vatandaşların tepkisine de neden olmaktadır” dedi.

“ABLUKANIN GEREKÇESİ NEDİR?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Koşuyolu Parkı’nın ablukaya alınmasının gerekçesini soran Güzel, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Sivil eylemlerin yapılacağı mekanlar için anayasada herhangi bir kısıtlama getirilmez iken Koşuyolu Parkı’nın sadece eylem yapıldığı gerekçesi ile kapatılmasının hukuki dayanağı nedir?

Koşuyolu Parkı’nın hemen kenarında ailelerin oturmasına çoğu zaman izin verilmesine rağmen ısrarla parka alınmamalarının mantıklı gerekçesi nedir?” (MA)

Bu haber 883 kez okundu.
Bağlar - 15:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.