36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HDP’nin Diyarbakır mitingine saldırının faili 3 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Diyarbakır - 13 Aralık 2019 21:33 A A

2015 yılında HDP’nin Diyarbakır’daki İstasyon meydanında gerçekleştirdikleri bombalı saldırı ile 4 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına sebep olan faillerin cezası belli oldu. Saldırının 3 faili, 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır’dan Ankara’ya nakledilen davanın Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına sanıklar, taraf avukatları ve müştekiler katıldı. Önceki celsede beyanı alınamayan müştekiler dinlendi, ardından söz verilen cumhuriyet savcısı, önceki celse sunduğu esasa ilişkin mütalaasını tekrarladı. Taraf avukatlarının beyanından sonra önceki duruşmada esasa ilişkin savunma yapan sanıkların son sözleri soruldu. Daha sonra mahkeme hükmü açıkladı.

3 KİŞİYE 5 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Buna göre sanıklar Orhan Gönder, Mustafa Kılınç ve İsmail Korkmaz’a, 4 kişiyi öldürmek ve anayasal düzeni ihlal suçlarından 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Ayrıca söz konusu sanıklar, 104 kişiyi “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 1768’er yıl, 112 kişiyi yaralamadan da 1568’er yıla mahkum edildi.

Sanıklar tehlikeli madde bulundurma suçundan ise 13 yıl 4’er ay hapis ve 33 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu sanıklar hakkında takdir indirimi uygulamadı. Sanıklardan tutuksuz yargılanan Burhan Gök, bütün suçlamalardan beraat ederken, firari sanık İlhami Balı’nın dosyası ayrıldı.

NE OLMUŞTU?

2015 yılında HDP’nin Diyarbakır’ın İstasyon meydanında düzenlediği mitingde, zamanın eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasından önce bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Olay sonrası yapılan incelemelerde, patlamanın iki farklı çöp tenekesine konulan patlayıcılarla gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı. Olayın failleri Orhan Gönder, İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Burhan Gök emniyet güçlerince kıskıvrak yakalandı.

Bu haber 889 kez okundu.
Diyarbakır - 21:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.