Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Hukukçulardan Feyzioğlu’na suç duyurusu

Diyarbakır - 8 Ekim 2021 14:33 A A

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) yönetimi, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Kürtçenin resmi ve gündelik kullanımına karşı sözleri nedeniyle Feyzioğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

ÖHD Diyarbakır Şubesi yönetimi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Metin Feyzioğl’unun katıldığı bir radyo programında, “Resmi anlamda çift dillilik bölünme tehlikesidir.”, “Resmi anlamda çok dilliliği doğru bulmuyorum.”, Kürtçe tabelalar için “Yasal dayanak varsa gösterin.” “Kürtler Türkçe biliyor fakat Suriyeliler Türkçe bilmiyor.” yönündeki sözleriyle Anayasanın ayrımcılık yasağı ihlal ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Feyzioğlu’nun sözleri ve yapılan suç duyurusu hakkında Diyarbakır Adliyesi önünde dernek yönetici ve üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan ÖHD Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Avukat Özüm Vurgun, ayrımcılık yasağına karşı Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler sözleşmelerini hatırlattı.

KOPENHAG BELGESİ HATIRLATILDI

Çok dilliliğin devletlerin toprak bütünlüğünü bozmadığını dile getiren Vurgun, “Av. Metin Fevzioğlu’nun söylemlerinin aksine; Kopenhag Belgesi’nin 37. Maddesinde haklar ve çok dillilikler alakalı olarak devletlerin toprak bütünlüğü güvence altına alınmıştır. Devletlerin çok dilliğinin toprak bütünlüğüne saldırı niteliğinde olmadığı aksine aidiyeti sağladığı ve hakları özgürleştirildiği için bütünlüğe hizmet ettiği vurgulanmıştır” ifadelerini kullandı. 

Vurgun, ÖHD’li avukatlar olarak, farklı inanç, dil, düşünceler ve yaşam tarzına sahip avukatların oluşturduğu bir birlik başkanının makamı itibariyle evrensel hukukla bağdaşmayan, tekçi, ayrımcı ve yasakçı uygulamaları sürdüren düşüncelerini ve birlik bütünlüğünü bozmaya yönelik söylemlerinin aleni bir şekilde açıklamasını kabul etmediklerini kaydetti.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK’

Türkiye’de konuşulan bütün anadillerin yasal ve anayasal güvenceye alınması için mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha belirttiklerinin altını çizen Vurgun, “Süreçle alakalı olarak Metin Fevzioğlu’nun ayrımcılık suçunu işlediğini bildirir, buna ilişkin suç duyurumuzu yaptığımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız. Bağlı bulunduğumuz barolar birliği başkanı olarak görev yapan zat’ın, makamı ve mesleği itibariyle iktidar yanlısı düşüncelerini reddediyor ve konumunun gerektirdiği tarafsızlığı gösteremeyen birlik başkanını etik ahlaka uygun olarak görevini bırakmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 262 kez okundu.
Diyarbakır - 14:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.