28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İl Başkanı Aydın’dan Tramvay projesi müjdesi!

Diyarbakır - 19 Nisan 2021 15:26 A A

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, 14 kilometrelik Dağkapı-Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi tramvay hattı projesinin Çarşamba günü ihaleye çıkacağını açıkladı.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı “aylık basın buluşmaları” toplantısı düzenledi. İl Başkanlığında yapılan toplantıda konuşan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, salgın sürecine işaret ederek, “Hükümetimiz, artan vaka ve vefat sayıları nedeniyle Ramazanla birlikte kısmi kapatma ve sokağa çıkma tedbirlerini attırmış durumda. Muhtemelen bayram sonrasına kadar devam edecek olan bu sıkı tedbirlerin, vatandaşlarımızın da desteği ile hastalığın seyrini durduracağına ve yaz aylarımızın görece daha rahat koşullarda geçeceğine inanıyoruz. Hastalıkla temel mücadelenin maske, mesafe ve temizlik ötesinde aşı ve aşılanma oranlarının yükselmesi ile yapılabileceği artık herkesçe kabul gören bir gerçek haline gelmiş durumdadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimiz, hem aşılanma oranının ülkemizde hızla yükseltilmesi, hem de yerli aşı üretimimizin tamamlanması için çok büyük bir gayret içerisindedirler. Bu çalışmaların ve gayretlerin sonucunda hastalığı yeneceğimize ve sonbahar ile birlikte normal hayatlarımıza döneceğimize inanıyoruz. Yaşamakta olduğumuz bu zorlu süreçlerin aşılması noktasında Hükümetimiz bir seferberlik halinde elinden gelen tüm gayreti göstermektedir.” diye konuştu.

DİYARBAKIR’DA 600 MİLYON LİRA YARDIM YAPILDI’

Salgın sürecinde yapılan yardımlara işaret eden Aydın, “Salgın sürecinde sadece Diyarbakır’ımızda bugüne kadar yaklaşık 600 milyon liralık yardım yapılmış durumda. Bu şekilde şehrimizde yaklaşık 270 bin vatandaşımıza devletimiz ve Büyükşehir Belediyemiz destekte bulunmuş durumdadır. Bu yardımların artarak devam etmesi için bizler de elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Salgınla olduğu gibi diğer ulusal ve uluslararası meselelerle ülke olarak mücadelemiz devam ederken bir yandan da hayatın devamı için çok sayıda yatırım ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de devam ediyor. Baraj ve sulama yatırımları, tarım ve hayvancılık yatırımları, kültür ve turizm yatırımları yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Aynı zamanda İlimizin bugün için en büyük sorunu olarak görünen işsizlik ve bununla mücadele için; yeni iş ve istihdam yatırımları da yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Diyarbakır, üzerine kabus gibi çöken terörü, kavgayı ve çatışmayı bugün artık konuşmuyor. İşi, aşı ve istihdamı konuşuyor. Bu doğrultuda da hamdolsun Diyarbakır’ımızın her bir köşesinde çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bir yandan yollarımız barajlarımız yapılırken, bir yandan surlarımız restore edilmekte ve millet bahçelerimiz arttırılmakta. Bir yandan gençler için merkezler ve kütüphaneler çoğaltılmaya çalışılırken bir yandan da organize sanayi bölgelerinin arttırılması ve yapımlarının hızlandırılması suretiyle istihdam kanalları çoğaltılmakta. Bu çalışmaların ve gayretlerin sonucu olarak Diyarbakır’ımızın layık olduğu günlere ulaşacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘TRAMVAY PROJESİ İHALEYE ÇIKACAK’

Diyarbakır’da yapılan çalışmaların bir parçası olduklarını dile getiren Aydın, “Bizler AK Parti İl Başkanlığı olarak Diyarbakır’ımızın yaşamakta olduğu bu değişimin, dönüşümün ve gelişimin hem parçası, hem hizmetkârı ve hem de takipçisiyiz. İl-ilçe teşkilatlarımızla, milletvekillerimizle, MKYK üyelerimizle bir bütün olarak, bu yaptırımların ve projelerin hayata geçirilmesi ve tamamlanması için ve hatta bunlara yeni yatırımların yeni projelerin eklenmesi için gayret sarf ediyoruz. Ankara’da, bakanlıklarda ve hükümet nezdinde girişimlerimize devam edeceğiz. Şehrimize güzellikler kazandırabilmek için tüm teşkilat mensupları olarak tabiri caizse seferberlik halindeyiz. Bu güzelliklerden biri, şehrimizin en büyük sorunlarından olan ulaşım sorununu tedavi edeceğine inandığımız ve uzun yıllardır beklediğimiz tramvay yani raylı sistem projesidir. Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın da büyük destek ve gayreti ile tramvay yatırımının ön çalışmaları tamamlanmış durumdadır. Çok şükür Çarşamba günü tramvay yatırımının uygulama projesi için ihaleye çıkılacaktır. Uygulama projesinin ihalesinden sonra artık yapım ve inşaat süreci başlayacak ardından da inşallah ilk kazma vurulacaktır. Yerel yönetim ve merkezi yönetimin tüm imkânlarını bir araya getirerek Allah’ın izniyle tramvayı şehrimize kazandıracağız. Tramvay ve raylı sistem projemiz öncelikle Dağkapı ile Eğitim Araştırma Hastanemiz arasındaki 14 km’lik hatta, 23 istasyondan oluşacak olup 2024 yılına kadar tamamen hizmete girecektir.” şeklinde konuştu.

İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE KURULACAK

Eğitim alanındaki çalışmalara da değinen Aydın, şunları söyledi: “Diyarbakır’ımızda üniversite olarak sadece Dicle Üniversitesi bulunmakta olup mevcut öğrenci kapasitesi 29 bin civarındadır. 595 bin nüfuslu Elazığ’da 41 bin üniversite öğrencisi, 758 bin nüfuslu Erzurum’da 73 bin üniversite öğrencisi eğitim görürken; sadece 112 bin lise öğrencisinin bulunduğu 1 milyon 700 bin nüfuslu şehrimizde bir üniversite ve 29 bin üniversite öğrencisi ile yükseköğretimin sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Bu kapsamda en azından ikinci bir üniversitenin kurulması çok önemli ve acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkmaktadır. Bu ihtiyacın ikinci bir devlet üniversitesiyle giderilmesinin mümkün olmadığını girişim ve çalışmalarda görmüş bulunmaktayız. Bu nedenle şehrimizdeki ve Batıdaki şehrimize sevdalı bazı dostlarımızın ortak paydada buluşturulması suretiyle Diyarbakır’ımıza vizyon, misyon, nitelik ve kampüs olarak yakışır bir vakıf üniversitesinin Kayapınar ilçemizde kurulması için çalışmalar yapmaktayız. Bu konudaki parolamız da şudur: ‘Ankara’nın Bilkent’ine karşılık Diyarbakır’ında Surkent’i olsun’ diyoruz. Vakıf üniversitesi olarak kurulacak olan Surkent Üniversitesi ilimizin dışında bölge illerimize de hitap edecek, ideolojik paradigmalardan uzak ve eğitim odaklı, Batıda ki gözde üniversiteler standardında kaliteli bir eğitim yuvası olacaktır. Bunun dışında Diyarbakır’ımızda teknoloji liselerinin, sosyal bilimler liselerinin, nitelikli meslek liselerinin farklı farklı ilçelerimizde açılması ile, var olan liselerimizin sosyal ve sportif donatı eksikliklerinin giderilmesi için de gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz devam etmektedir.”

Bu haber 1127 kez okundu.
Diyarbakır - 15:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.