16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

İlk Kürtçe bitki kitabının yazarı hayatını kaybetti!

Bölge - 13 Mayıs 2019 16:46 A A

Kürt yazar, araştırmacı ve siyasetçi Ehmedê Dirihî (Ahmet Kasımoğlu) Diyarbakır’da hayatını kaybetti.

Bu sabah Diyarbakır’daki evinde hayatını kaybeden Ehmedê Dirihî’nin cenazesi Bingöl’ün Çikaniyê köyünde toprağa verildi. Ehmedê Dirihî uzun bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

İLK KÜRTÇE BİTKİ KİTABINI YAZMIŞTI

Emekli Ziraat Mühendisi Ehmedê Dirihî, 14 yıllık bir araştırmanın sonucunda ilk Kürtçe bitki isimleri sözlüğünü oluşturmuştu. Sözlükte binlerce bitkinin Kürtçe, Türkçe ve Latince isimleri yer alıyor.

Dirihî, çok sayıda Kürtçe bitki isminin yabancı araştırmacılar tarafından çalındığını, Kürtlerin bu isimlere ve kültürlerine sahip çıkması gerektiğini söylemişti. İsimlerin, bitkilerin görevlerine dair ipucu verdiğini de söyleyen Dirihî, “Sözlüklerde bitkilerin Türkçe isimleriyle karşılaştığımda bu isimleri hiç anlayamıyorum. Ancak sözlükteki Kürtçe bitki isimleri çok daha güzel ve orijinal” ifadelerini kullanmıştı.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yayımlanan ve 14 yıl süren çalışma bin 168 sayfadan oluşuyor. Sözlükte 20 bin bitki ismi yer alıyor. Uzun yıllar siyasetle de uğraşan Ehmedê Dirihî, Kürdistan Demokratlar Platformu’nda (KDP) siyasi çalışmalarını sürdürüyordu. Kaynak: K24

Bu haber 868 kez okundu.
Bölge - 16:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.