22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İş insanları Videokonferans ile Covid-19’un ekonomiye etkisini değerlendirdi!

Bölge - 11 Mayıs 2020 13:40 A A

Türkiye’nin dört bir yanından iş insanları video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Türkmen Bakanı Aydın Maruf Selim ile bir araya geldi.

Türkiye Irak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TISİAD)’ın düzenlediği toplantıda Pandemi sürecinin ekonomi ve Türkiye ilişkileri üzerine etkisi ile ilgili konular konuştu. Diyarbakır’dan DİGİKAD Başkanı Gülşen Duran’ın da katıldığı toplantıda IKBY Etnik ve Dini Oluşum İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Selim katılımcılardan gelen soruları cevapladı.

Bakan Selim son 48 saat içerisinde herhangi bir coronavirüs (Covid-19) vakasına rastlanmadığını ve tedavi gören Covid-19 hasta sayısının 20’ye düştüğünü ifade ederek, Son 24 saatte 733 coronavirüs testi gerçekleştirildiği ve hiçbir sonucun pozitif çıkmadığı söyledi.

Bakan Selim, Virüs sürecinde farklı ülkelerde olan 10 bin 342 Kürdistan Bölgesi vatandaşının Kürdistan Bölgesi’ne getirilip tedbir amaçlı karantinaya alındığını vurgulayarak, bunlardan sadece 1233’ünün karantina sürecinin devam ettiğini ifade etti.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nde şimdiye kadar 51 bin 832 Covid-19 testinin gerçekleştirildiği ifade edildi.

KÜRDİSTAN BÖLGESİNDE 391 VAKA TESPİT EDİLDİ

Son verilerle birlikte Kürdistan Bölgesi’nde şimdiye kadar 391 vaka tespit edilirken, bunlardan 366’sı sağlığına kavuştu, 5 kişi ise yaşamını yitirdi. 20 kişinin ise tedavisi devam ediyor. Alınan kararla birlikte 11 Mayıs itibari ile öğretim kurumları hariç olmak üzere tüm kurumlar çalışmaya başlayacak.İftar saatiyle beraber kişilerin toplu olarak bir arada olmasını engellemek için Ramazan ayı boyunca akşam 19:00-24:00 arası sokağa çıkma yasağı devam edecek.


IKBY Etnik ve Dini Oluşum İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Selim

BAKAN SELİM: ”ANAVATANIMIZ TÜRKİYE’DEKİ SALGININ BİTMESİ İÇİN DUA EDİYORUZ”

Bakan Selim, bundan sonraki süreçte teknolojiye daha çok önem verilip dezavantajlı durumların korona salgınından sonra avantaja dönüştürülmesini tavsiye etti. Bakan Selim, “Öncellikle ana vatanımız olan Türkiye’deki salgının bir an evvel bitmesi için dua ediyor ve temenni ediyoruz. Siz değerli iş insanları ile bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

“TÜRKMENLER IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİNDE DIŞLANDI”

Irak’ta yeni bir hükümetin kurulduğunu aktaran Selim, “Maalesef kurulan hükümette Türkmenlere yer verilmeyerek dışlandılar. Oysa Türkmenler Irak’ta belli bir ana unsurdur. Türkmenler Irak Anayasası’na göre de 3. ana unsurdur. Ne yazık ki Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonraki yüz yılda Irak’ta her zaman Türkmenlere karşı bir tehdit oluşturup, o yönde politika yürüttüler. En canlı örneğini de iki gün evvel kurulan hükümette gördük. Biz Türkmenler, haklarımızı her zaman diyalog ve barış yoluyla talep ettik, hiçbir zaman şiddetten ve terörden yana olmadık. Ama ne yazık ki bir bakanlığı Türkmenlere çok görüp dışladılar” diye konuştu.

“TÜRK İHRACATÇISINA KESİLEN YÜKSEK VERGİLERİN KARARINI BAĞDAT HÜKÜMETİ VERİYOR”

Türk ihracatçıların en çok şikayet ettiği konular arasında olan vergiler sorusunu cevaplayan Bakan Maruf Selim, “Bizlerde bunun farkındayız ve görüyoruz ama ne yazık ki gümrük vergileri ile araçlara kesilen sigortaların kararını Bağdat merkezi hükümeti veriyor. Ama bu konu da görüşmelerimiz ve çalışmalarımız var. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs nedeniyle anavatanımız Türkiye’ye dönen işçilerden çok daha fazlası burada hala işlerinin başındalar. Dönen işçi kardeşlerimizde bayram sonrası kontrollü olarak işlerine dönüş yapacaklardır” şeklinde konuştu.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 2231 kez okundu.
Bölge - 13:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.