19° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İşe alınacak 423 personel için kuralar çekildi

Diyarbakır - 16 Nisan 2021 12:51 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, DİSKİ, merkez Yenişehir, Kayapınar ve Sur ilçe belediyelerine farklı pozisyonlarda yerleştirilmek üzere alınacak olan toplam 423 kişilik kontenjana 19 bin 198 başvuru gerçekleşti.

Farklı kurum ve pozisyonlarda çalıştırılmak üzere işe alınacak personel adayları için yapılan kura çekimi, merkez Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde noter huzurunda gerçekleşti.

Noter huzurunda yapılacak kura çekimi için düzenlenen programda konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, toplumda oluşan güvensizlik duygusunu kaldırmak amacıyla kura çekiminin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayımlandığını belirtti.

Personel alımlarında adaletin olmayışıyla ilgili hem sosyal medya mesajlarından hem de vatandaşlarla birebir görüşmelerde şikayetler aldıklarını ifade eden Karaloğlu, “Kaymakam ve Belediye Başkanı Vekillerimizle yeni personel alımıyla ilgili değerlendirmeler yaptığımızda Diyarbakır’da üç ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi ve DİSKİ alımlarımızı aynı dönemde, kuralarımızı da şeffaf ortamda sosyal medya da canlı yayınlayarak aynı gün noter denetiminde ve milletin huzurunda bu işi yapma konusunda karar verdik.” dedi.

423 KİŞİLİK POZİSYONA 19 BİN 198 BAŞVURU

İşe başvuru sürecini aktaran Karaloğlu, “22-24 Mart tarihleri arasında online olarak müracaatları kabul ettik. Vatandaşlarımız 3 günlük süre içerisinde oturdukları yerden hangi belediyede ve pozisyonda çalışmak istiyorsa kendi tercihini yaptı. Yapılan başvuruları belirlenen kriterler doğrultusunda her kurum kendi süzgecinden geçirdi.” ifadelerini kullandı.

Toplamda istihdam edilecek 423 pozisyon için yapılan başvurulara dikkati çeken Karaloğlu, “Bu pozisyonlara yerleşmek üzere Büyükşehir Belediyesine 10 bin 264 müracaattan 56, DİSKİ’ye 2 bin 666 müracaattan 87, Kayapınar Belediyesine 2 bin 708 müracaattan 130, Yenişehir Belediyesine 2 bin 171 müracaattan 100 ve Sur Belediyesine bin 389 müracaattan 50 olmak üzere toplam 423 arkadaşımız seçilecek.” şeklinde konuştu.  

Yaptıkları tüm işlerde şeffaflığa önem verdiklerine vurgu yapan Karaloğlu, “Burada da olabilecek tüm şeffaflığı sağlamaya çalıştık. Hem noter huzurunda hem de sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınlıyoruz. Kura çekimleri tamamlanana kadar da canlı yayını devam ettireceğiz. Bu hareketimiz Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımızın adalet duygusunu güçlendirmeye; halkın devletine, kurumlarına ve yönetenlere güven duygusunu arttırmaya dönüktür.” diye belirtti.

“TOPLAM KEŞİF BEDELİ 753 MİLYONLUK 10 İHALEYİ DE CANLI YAYINLADIK”

Gerçekleştirilen ihalelerin de sosyal medya hesapları üzerinde canlı verildiğini hatırlatan Karaloğlu, “Bizler son 8 ayda 10 ayrı yol ihalesi yaptık. İhalelerin toplam keşif bedeli 753 milyon. Bu ihalelerin tümünü açık ihale yaptık ve yine belediyenin hesapları üzerinden canlı yayınladık. Yapılan 10 ihalede katılımcıların en son ihalelerin sonuçlanma rakamı yüzde 46 kırımla 400 milyon oldu. 353 milyon farklı alanlarda kullanılmak üzere belediyenin kasasında kaldı.” dedi.

Karaloğlu, “Kura sonucunda herhangi bir pozisyona yerleşemeyecek arkadaşlarımız ümitlerini kaybetmesinler. Bizler sadece kamusal alanda değil özel sektörde de istihdamı arttırmaya yönelik çok yoğun çalışmamız var. Kuramızın hayırlı olmasını diliyorum. Kurası çıkan arkadaşları tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 701 kez okundu.
Diyarbakır - 12:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.