Hafif yağmur
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İstanbul’daki Erganililer Derneği, Erganili ailelere yardıma koştu

Diyarbakır - 3 Mayıs 2020 16:17 A A

2018 yılında kurulan Ergani İstanbul Erganililer Kültür Ve Dayanışma Dernek Başkanı Celal Kaçmaz, Koronavirüs nedeniyle insanların başta ekonomik olmak üzere her açıdan zor duruma düştüğünü ifade ederek, “Özellikle birçok aile geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Derneğimiz bu duruma seyirci kalmayıp, bir yardımlaşma programı düzenledi. Hayırsever hemşerilerimizin de katkılarıyla onlara yardım ulaştırdık” dedi.

Ergani İstanbul Erganililer Kültür Ve Dayanışma Derneği, Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınında sıkıntıya düşen Erganili hemşerilerine destek verdi. Yardım kampanyası düzenleyen Dernek, bu kampanya çerçevesinde çok sayıda vatandaşa yardım ulaştırıldı.

“HERKESİN YÜREĞİNDE BİR ERGANİ SEVDASI YATAR”

Ergani İstanbul Erganililer Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Celal Kaçmaz, Ergani’nin Diyarbakır’ın en büyük ilçesi olduğunu hatırlatarak, “İlçemizde yaşayanlar kadar da ilçe dışında yani pek çok il ve ilçeye dağılmış, Türkiye’nin hemen her yerinde ve dünyanın birçok ülkesinde insanlarımız bulunmaktadır. Bunun da asıl sebebi ekonomik nedenlerdir. İnsanlarımız geçim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için zorunlu olarak Ergani’yi terk etmek durumunda kalmışlardır. Her kesimden insanımız ilçemizden ayrılmıştır. İşçisi, amelesi, akademisyeni, öğrencisi kısaca her alanda insanımız ilçemizden ayrılmanın hasreti içinde değişik yerlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Hemen herkesin yüreğinde bir Ergani sevdası yatmaktadır. Bir gün geri dönme hayalleri kurarlar” diye konuştu.

“İSTANBUL’DA ONBİNLENCE ERGANİLİ VAR”

İstanbul’un Erganililerin yoğun olarak bulunduğu bir büyük kent olduğunu vurgulayan Kaçmaz, “Burada on binlerce Erganili bulunmaktadır. Kentin büyüklüğü bu insanların bir birleriyle olan bağını koparıyor. Bizler de bütün bu durumu dikkate alarak İstanbul’da Erganilileri buluşturmak, aralarındaki bağı oluşturmak, kötü günlerde veya iyi günlerde bir araya gelmelerini sağlamak amacıyla 2018 yılında İstanbul Erganililer Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurduk. Kısa bir zamanda yüzlerce insana ulaştık. Bir birleriyle görüşebilecekleri bir merkez oluşturduk. “Erganililer dernek kuramaz'” anlayışını yıktık. Artık İstanbul’daki Erganililerin düğünde, cenazede yardımlaşmada bir araya gelebildikleri bir dernekleri var. İstanbul’a gelin hem şehrimizin değerli insanların toplandığı bir mekânları var. Bunlardan başka öğrenci okutma, zor durumda bulunan insanlarımıza yardım etme gibi çalışmalar yürütmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SÜRECE KAYITSIZ KALMADIK”

Kaçmaz, Virüs nedeniyle dünyada yaşanan salgın Erganili hemşerilerini de zor duruma düşürdüğünü belirterek, “Özellikle birçok aile geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Derneğimiz bu duruma seyirci kalmayıp, bir yardımlaşma programı düzenledi. Hayırsever hemşehrilerimizin de katkılarıyla onlara yardım ulaştırdık. Bu çalışmayı sürdürmeye kararlıyız. Bu amaçla yeniden bir çalışma içindeyiz. Bu konuda derneğe katkıda bulunan hayırsever hemşehrilerimize buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz. Zor günde darda olan insanlara onların yardımlarını ulaştırdık. Hatta durumu iyi olan insanlarımızı da bu güzel davranış içinde yer almaya davet ediyoruz. Derneğimiz maddi, manevi, her konuda insanlarının yanında olmaya devam edecektir. Unutmayalım ki artık İstanbul’da bize ait bir yerimiz vardır” şeklinde konuştu.

Ekrem SENVAR’ın Haberi

Bu haber 587 kez okundu.
Diyarbakır - 16:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.