29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İTTİHADUL ULEMA: “Maaşınızı faizli bankada bekletmeyin”

Bağlar - 14 Aralık 2020 14:11 A A

İTTİHADUL ULEMA maaşlarını faizli bankalar aracılığıyla alan işçi veya memurların, paralarını bankalarda bekletmemesi uyarısında bulundu.

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, “Maaşları faizli bankalarda bekletmek caiz midir?” sorusuna ilişkin açıklama yaptı.

Bankaların, vadeli veya vadesiz mevduat hesapları ile İslam dini tarafından haram kılınan; birey, toplum ve devletleri ciddi anlamda zarara uğratan faizli işlemlerde bulunduklarına dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Nasıl ki haramla iştigal eden birine, kötü davranışlarına önayak olacak parayı emanet vermek caiz değilse aynı hüküm faizi kurumsal hale getiren bankalar için de geçerlidir. Zira bankalar, az dahi olsa yanlarında bulunan başkalarına ait paradan her daim istifade etmekte, bu birikimle müşterilerine faizli kredi vermektedir. Öyleyse birçok kimsenin bilerek veya bilmeyerek ihmal ettiği bu hususun aslında çok büyük bir günaha vesile olduğu unutulmamalıdır. Buna binaen özel şirketler ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçi, memur veya emekliler maaşlarını faizli bankalar aracılığıyla alıyorsa paralarını bekletmeksizin çekmeli ya da katılım bankalarına transfer etmelidir. Günümüzde bu işlem mobil uygulamalar aracılığıyla oldukça kolay hale gelmiştir.”

Bu haber 459 kez okundu.
Bağlar - 14:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.