12° Açık
  • EURO 6.75
  • DOLAR 6.17

Kadın başkanlardan kadın cinayetlerine tepki

Diyarbakır - 29 Ağustos 2019 11:35 A A

Kadına şiddet ve kadın cinayeti giderek artış gösteriyor. Yaşanan şiddet olaylarına ise toplumun her kesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor. Siyasi partilerin Diyarbakır kadın kolları başkanları ve kadın üyeleri de kadına şiddet ve kadın cinayetlerine dair konuştular.

Giderek artış gösteren kadın cinayetlerinin önüne geçilemiyor. Her geçen gün yeni bir kadın ya şiddete uğruyor ya da cinayete kurban gidiyor. Kadın cinayetleri devam ederken kadın cinayetlerine tepkilerde gelmeye devam ediyor. Siyasi partilerin Diyarbakır Kadın Kolları Başkanları ve kadın üyeleri de kadına şiddet ve kadın cinayetlerine dair konuştu. Konuşan tüm siyasi parti temsilcilerinin ortak sözü ise “Kadın cinayetlerine dur demenin zamanı geldi de geçiyor” oldu.

“KADINLARIN YANINDAYIZ”

Kadına şiddet ve kadın cinayetlerine yönelik tepkisini dile getiren MHP Diyarbakır Kadın Kolları Başkanı Arzu Avcıl, “Kadın cinayetleri işleyen ve vicdanları sızlatan canilere adaletin en ağır cezayı vereceğine inanıyoruz. Bunalımın sebebi ne olursa olsun artık faturanın kadına kesilmemesi gerektiğini toplumun öğrenmesi gerekiyor. Hz. Peygamber bir Hadisinde “Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz. Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim” diye buyurur. Milliyetçi Hareket Partisi Diyarbakır Kadın Kolları Başkanlığı olarak her zaman kadına şiddetle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca tüm kadınlarımıza sonuna kadar destek vereceğimizin bilinmesini isterim” dedi.

“CİNAYETLERİN ÜSTÜ KAPATILMASIN”

Yaşanan cinayetlerin örtbas edilmemesi gerektiğini söyleyen CHP Diyarbakır Kadın Kolları Başkanı Behiye Küden, şöyle konuştu: “Yaşanan şiddet ve cinayetleri kınıyoruz. Her gün başka bir kadın yaşamını yitiriyor, öldürülüyor. Cinayeti işleyen katillerin savunmalarına bakınca da hep kadını aşağılayan söylemler veya işsizlik, bunalım ortaya atılıyor. Bahaneler her ne olursa olsun bir cana kıymayı meşru kılmaz. Her gün kadınlar öldürülüyor. Kadınların çığlıklarına ses vermemiz gerekiyor. İnsanların yaşam hakları ellerinden alınamaz. Bir kadın öldürüldüğünde ölen tek bir kişi olmuyor. O can toprağa gidiyor ama beraberinde annesi, babası, evladı, kardeşi, sevdikleri de eksik kalıyor. Biz kadınlar ölmek, öldürülmek istemiyoruz. Cinayete ve şiddete teşebbüs etmiş kişilerin adilce yargılanmasını, gerekli cezaları almalarını istiyoruz. Cinayetlerin üstü kapatılmasın.  Biz CHP olarak hak, hukuk, adalet diyoruz. Hakkın, hukukun ve adaletin takipçisi olacağız.”

“KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR”

İYİ Parti Diyarbakır Sosyal ve Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Arzu İnal ise kadın cinayetlerine olan tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Diyarbakır’da çok fazla kadınla bir araya geldik ve kadınlarımız korkuyla yaşıyorlar. Kadınların bir kısmı eşinden bir kısmı ailesinden çekinerek, korkarak yaşıyor. Korktukları için bizlerden de kaçıyorlar. Kadınlarımız özgür değiller. Kadına şiddet insanlığa ihanettir. Yüzyıllar öncesinde şiddet vardı hatta kadınlar köle pazarlarında satışa sunuluyordu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan ve Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kadınlara sunulan haklar sonrasında kadına şiddet azalmaya başladı. Ama son 15 -20 yıllık bir süredir yeniden şiddet baş kaldırmaya başladı. Nedense bu iktidarla beraber şiddet artış göstermeye başladı. Erkekler ne yaparsak yapalım bir ceza uygulanmayacak tavrına büründüler. Bu şiddet olaylarının önüne geçilebileceğini düşünmüyorum. Caydırıcı ve büyük cezalar gelmedikçe bu haberleri ne yazık ki duymaya, okumaya, görmeye, yaşamaya devam edeceğiz. Biz ne yazık ki her cinayetten sonra birkaç gün ayaklanıp sonra yine yerimize oturuyoruz. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Bir şey yapılması için tüm yetkililerin bir araya gelip biz ne yapmalıyız diye kafa yorması gerekiyor. Aksi takdirde yine evde televizyon başında izleyip veya bilgisayar başında kınıyoruz yazılı mesajlar atıp, birkaç gün ayaklanıp yine oturmaya devam edilecek. Buradan şiddet gören kadınlara da seslenmek istiyorum; korkmasınlar, cesaretli olsunlar, erkektir yapar demesinler.”

Yağmur Ensari’nin Özel Haberi

Bu haber 601 kez okundu.
Diyarbakır - 11:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.