Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kadın Kooperatifleri Güneydoğu Anadolu Buluşması Toplantısı Yapıldı

Diyarbakır - 10 Haziran 2021 10:40 A A

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık başkanlığında, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 9 ilin valisinin katılımıyla Kadın Kooperatifleri Güneydoğu Anadolu Buluşması toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması için yapılan çalışmaların masaya yatırıldı.

Aynı zamanda, kadın kooperatifçiliği alanında iş birliklerini geliştirmek, farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda Bakan Yanık ve Valiler çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

2020 YILINDA 12 ÜRETEN KADIN KOOPERATİFİ KURULDU

Güneydoğu bölgesinde yer alan illerin tek tek ele alındığı toplantıda Vali Karaloğlu, Diyarbakır’daki güncel durum hakkında bilgiler verdi. Karaloğlu, Diyarbakır’da 2020 yılı öncesinde yalnızca üç tane kooperatif bulunduğunu söyledi. “Güçlü kadın, güçlü Türkiye” mottosuyla Diyarbakır’ın her ilçesinde mutlaka bir kadın kooperatifi olması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirten Karaloğlu, 2020 yılı içerisinde Diyarbakır genelinde 12 yeni üreten kadın kooperatif kurduklarını ifade etti.

829 BİN TL HİBE SAĞLANDI

Kadın kooperatiflerine yönelik verilen desteklerle ilgili Karaloğlu, “Son bir yıl içerisinde Ticaret Bakanlığımızın, kooperatiflere destek kaleminden, özellikle hibe destek programından, 829 bin TL bir tutarın şu ana kadar Diyarbakır’daki kadın kooperatiflerimize hibesi sağlandı. Bunun yaklaşık 400 bin lirası kooperatiflerimize harcandı. 400 bin lirası ile ilgili de şu anda projeler ve harcamalar devam ediyor.” dedi.

Seramikten halıcılığa, tekstilden yöresel gıda üretimine ve el sanatlarına kadar birçok alanda kadın kooperatiflerinin faaliyet gösterdiklerini dile getiren Karaloğlu, kooperatiflerin ürettikleri bu ürünleri pazara çıkarabilmelerinin sürdürülebilirlik açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

“KADIN İSTİHDAMININ, MESLEKİ YETKİNLİK VE EKONOMİK KAZANÇLARININ ARTMASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Büyükşehir Belediyesi olarak Kayapınar’da organik ve doğal ürünler pazarı açtıklarını ve o pazarın içerisinde üreten kadın kooperatifleri için satış noktaları oluşturduklarını aktaran Karaloğlu, üretici kadınların ekonomik girdileri ve gelirlerinin artmasını istediklerini söyledi. Karaloğlu, kadınları istihdama katma, mesleki ve sosyal alanda yetkinliklerini artırma ve aile bütçelerine katkı sunmaları konusunda çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Video konferans sistemi üzerinden yapılan toplantıya, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu eşi Sevim Karaloğlu ile birlikte katıldı. Toplantıda Bakan Yanık ve Vali Karaloğlu’nun yanı sıra; Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Batman Valisi Hulusi Şahin, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Kilis Valisi Recep Soytürk ve Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ile ilgililer yer aldı.

Bu haber 298 kez okundu.
Diyarbakır - 10:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.