34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Kahraman sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor’

Diyarbakır - 6 Aralık 2020 16:37 A A

Memur-Sen İl Başkanı ve Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu ile pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının durumu, sağlık yöneticilerinin pandemi sürecinde aldığı tedbirler ve Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının sorunlarına yönelik çözüm önerilerini değerlendirdik.

Kahraman sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde gece-gündüz demeden hizmet ettiklerini ancak alın terlerinin karşılığını ve hak ettikleri değeri görmediklerine değinen Ensarioğlu, “Ekonomik ve sosyal haklarının bir an önce düzeltilmesi lazımdır. Sağlık çalışanlarımızın hayatımız için ne derece önemli oldukları unutulmamalı ve onların en iyi konuma getirilmesi sağlanmalıdır. Sağlık çalışanları emeklerinin karşılığı dışında bir talepte bulunmamaktadırlar” dedi.

Ensarioğlu, Covi0d-19 ile mücadele sürecinde sağlık çalışanlarının takdir edilmesinin çok güzel olduğunu, ancak sağlık kahramanlarının sorunlarının da mutlaka bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini ifade ederek, Bunu hem çalışanların moral motivasyonu hem de sağlık hizmetlerinin daha iyi olması için gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ve Diyarbakır İl Valisi Sayın Münir Karaloğlu’nun desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

İşte; Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı ve Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu ile yaptığımız röportajımızın detayı şöyle:

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ PANDEMİ SÜRECİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YÜRÜTÜYOR”

Diyarbakır’daki sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde gösterdiği performanstan memnun musunuz?

Sağlık çalışanları yapmış oldukları görevin kutsal bir görev olduğunun bilincinde olup tek amaçları halka bu süreçte hizmet etmektir. Her zaman olduğu gibi pandemi sürecinde de bu hizmetlerini en iyi şekilde sürdürdükleri yadsınamaz bir gerçektir. Bu hizmeti sunarken birçok sağlık çalışanımız codivle mücadele etmiş hatta bir çok arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu süreçte birçok sağlık çalışanımız ailesinden ve sevdiklerinden ayrı kalmak zorunda kalmış, günlerce sağlık tesislerinde kalmak zorunda kalmışlardır. Performansları üst seviyededir. Bu noktada gerek Türkiye gerekse Diyarbakır’daki tüm sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkür ederiz.

“SAĞLIK İL MÜDÜRÜNÜN PANDEMİ SÜRECİNDE YAPTIĞI ÖZVERİLİ VE GAYRETLİ ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Sağlık İl Müdürlüğü’nün ve hastane yönetimlerinin pandemi sürecindeki çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

Başta İl Sağlık müdürümüzün pandemi sürecinde yapmış olduğu özverili ve gayretli çalışmalarından dolayı bir sivil toplum örgütü olarak kendisine teşekkür ediyoruz. Diğer idarecilerin de üzerine düşeni yaptığına inanıyor ve tüm sağlık tesislerinde idareci konumundaki çalışanlarımız gerek çalışanlarımızın hak ve hukukuna riayet edeceklerini halka hizmet etmek için canla başla çalışmalarını devam ettireceklerine inanıyoruz. Ve şunun da unutulmaması gerektiğine inanıyoruz “Sağlık ordusunu ayakta

“ALIN TERLERİNİN KARŞILIĞINI VE HAK ETTİKLERİ DEĞERİ GÖREMİYORLAR”

Sağlık çalışanlarının bu süreçte gösterdikleri özverili ve fedakâr çalışmalarına rağmen sosyal özlük hakları anlamında hak ettikleri konumdalar diyebilir miyiz?

Kahraman sağlık çalışanlarımız gece gündüz demeden hizmet etmekteler, maalesef ki alın terleri in karşılığını ve hak ettikleri değeri görmemektedirler. Ekonomik ve sosyal haklarının bir an önce düzeltilmesi lazımdır. Sağlık çalışanlarımızın hayatımız için ne derece önemli oldukları unutulmamalı ve onların en iyi konuma getirilmesi sağlanmalıdır. Sağlık çalışanları emeklerinin karşılığı dışında bir talepte bulunmamaktadırlar.

“SAĞLIK-SEN OLARAK SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN HAKLARINI ARAMAYI KENDİMİZE MÜKELLEF GÖRÜYORUZ”

Sağlık-Sen olarak, Diyarbakır’daki Sağlık Çalışanlarının Haklarını savunmada ne kadar yeterli kaldınız? Özellikle pandemi sürecinde?

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikasının temsilcileri olarak her platformda sağlık çalışanlarımızın sorunlarını, sıkıntılarını ve taleplerini dile getirmeye kendimizi mükellef görüyoruz. Bu noktada sağlık çalışanlarımızın emeğinin karşılığını alabilmeleri ve haklarını korumak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ettiğimizi bilinmesini isteriz. Üstlenmiş olduğumuz misyonun ve vebalin altında kalmamak için her zaman olduğu gibi pandemi sürecinde de arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmadık bırakmayacağız. Sağlık – Sen Diyarbakır şubesi olarak tüm sağlık tesislerimizi her hafta istisnasız ziyaret ediyoruz. Fırsat buldukça sağlık çalışanlarımızla saha iyi bir hizmet sunabilmek için kendilerine de moral ve motivasyonu yüksek tutmak için görüş alışverişinde bulunuyoruz. Tüm sağlık çalışanlarımız bizler için değerlidir. Tüm meslek gruplarının haklarının korunması noktasında üzerimize düşenin en iyisini yapmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şunun bilinmesi gerekiyor sağlık çalışanlarımızın mutlu ve huzurlu bir ortamda hizmetlerine devam etmeleri için Her zaman yanlarındayız.

“SAĞLIK KAHRAMANLARIMIZIN SORUNLARINA BİRAN ÖNCE ÇÖZÜM BULUNMALI”

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümüne yönelik önerileriniz nelerdir?

Covid-19 ile mücadele sürecinde sağlık çalışanlarının takdir edilmesinin çok güzel olduğunu fakat sağlık kahramanlarının sorunlarının da mutlaka bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini dile getiriyoruz. Bunu hem çalışanların moral motivasyonu hem de sağlık hizmetlerinin daha iyi olması için gerekli olduğunu düşünüyorum.

ÖNERİLER

Önerilerimiz şunlardır:

1- Döner sermaye sistemli çalışan merkezlerde hakkaniyetli ve adaletli bir düzenleme getirilmelidir.

2-Tüm ek ödemeler ve gelirler emekliye ve emekli ikramiyesine dahil edilmelidir.

3- 3600 ek gösterge bir an önce hayata geçirilmelidir.

4- Her hastaneye bir kreş mutlaka yapılmalıdır.

5- Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için ağır yaptırımlar mutlaka yapılmalıdır.

Vermiş olduğumuz bu hak mücadele sağlık çalışanlarımızın daha iyi bir hayat standartlarında yaşamaları içindir. Bu anlamda, pandemi sürecinde sürekli kahraman sağlık çalışanlarının yanında olan ve her anlamda destek sunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ve yerelde Diyarbakır İl Valisi Sayın Münir Karaloğlu’na teşekkür ederken, desteklerinin devam etmesini diliyoruz”

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

Bu haber 670 kez okundu.
Diyarbakır - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.