36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Toplantısı Diyarbakır’da yapıldı

Diyarbakır - 10 Aralık 2019 19:22 A A

Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yürütülen, yerel yönetimlerde etik farkındalık projesi kapsamında düzenlenen çalıştay,  Gaziantep, Trabzon ve Erzurum’un ardından Diyarbakır yapıldı.

Yerel yönetimlerde etik değerlerle hizmet verilmesini destekleyecek ve reform etkisi oluşturacak, etik kuralları oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘Kamu Görevlileri Etik Kurulu’ 4’üncü toplantısı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan ile Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla Diyarbakır’da yapıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yürütülen, yerel yönetimlerde etik farkındalık projesi kapsamında düzenlenen çalıştayların 4’üncü ayağı, Gaziantep, Trabzon ve Erzurum’un ardından Diyarbakır yapıldı. Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun, İl özel idare ve belediyeler tarafından sunulan hizmet alanlarında etik davranış kodlarının oluşturulması için ülke çapında gerçekleştirdiği çalıştayda etik davranış kurallarının yanı sıra hizmet alanında şeffaflık, dürüstlük, hesap verebilirlik ve hizmet kalitelerinin ön plana çıkması oldu.

Kayapınar ilçesinde bulunan bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan ile Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

‘ETİK, DEVLET VE VATANDAŞ ARASINDA VAZGEÇİLMEZ BİR KAVRAM’

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun toplantılarını Diyarbakır’da düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Kurul Başkanı Köksal Toptan ve kurul üyelerine teşekkür etti.

Güzeloğlu şöyle konuştu, “Böylesi bir toplantı ile buluşması hem toplantıya katılanlar için umuyorum yararlı kazanımlar getirecek hem de Diyarbakır’ı tanımakta Diyarbakır’ın zenginliklerini güzelliklerini bir kez daha yerinde görmek de önemli bir fırsat oluşturacaktır. Etik bağlamında yapılan buluşmanın aslında her noktada gerektiğine inanıyorum. Etiğin bir davranış tanımı olarak uygulama esnasında hayatın her boyutunda herkes için şüphesiz hayatı düzenleyen bir çerçeve davranışları tanımlayan bir uygulama rehberi olmasına da yürekten inanıyorum. Özellikle bir kamu görevi ifa ve icra ediliyorsa bir kamu sorumluluğu taşınıyorsa şüphesiz bu sizin çok daha ötede bir sorumluluğunuzu ve davranışlarınızı çok daha hassas tanımlamanızı gerektiriyor. Çünkü çok önemli bir kavramı konuşuyoruz etik ile birlikte yerel yönetimlerde güven, devletin vatandaşı ile olan ilişkisinde vatandaşın devlete olan bakışında vazgeçilmez bir kavram. Güven ilişkisi şüphesiz bu güvenin tesis ve temin edilmesinde etiğin bir anlamda hayata geçmesi adalet, tarafsızlık, dürüstlük, şeffaflık gibi olmazsa olmaz kavramların uygulama boyutunda hayata geçirilmesidir” dedi.

‘ETİK KURULUNUN BU ÇALIŞMASI DEĞERLERİ GÜÇLENDİREN VE REHBERLİK EDEN BİR BULUŞMA’

Güzeloğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Hakkı temsil eden Hakk’a hizmet eden insana ait bu değerleri yücelterek ancak medeniyet geçmişinden geleceğine bir beklenti ifade eden bir yaklaşım. Biraz önce ifade ettiğimiz ve belki bugün eğitim içerisinde bütün kavramları olmazsa olmaz kılıyor. İnanıyorum ki bu buluşma ve Kamu Görevlileri Etik Kurulunun bu çalışması bu değerleri güçlendiren, katıldığınız her bir kurulda bunların hayata geçirilmesinde sizlere güç veren ve yeni anlaşmalar çerçevesinde belki de rehberlik eden buluşma olacaktır. Her birimiz için ve hepimiz için bu değerleri vazgeçilmez olduğunu bir kez daha altını çizerken bu buluşmanın gerçekleşmesine katkıları olan ve etik anlamında Türkiye’de gerçekten çok önemli bir birikim üreten değerli başkanımıza ve tüm kurul üyelerimize çabaları için içtenlikle teşekkür ediyorum.”

‘DİYARBAKIR’I MUCİZELER YARATAN BİR ŞEHİR OLARAK GÖRDÜM’

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan ise açılış konuşmasında “Diyarbakır’da olmak insanı heyecanlandırıyor. Diyarbakır’ın insana heyecan veren o kadar çeşitleri var ki deyim yerindeyse nereye bakarsanız bakın onu İçinizde hissediyorsunuz. İster sokakta gezerken ister bir vatandaşa dokunurken ister tarihe doğru şöyle bir geriye giderken ister sanatçıları sayarken ister edebiyatçılardan bahsederken her alanda hayatın her alanında onu içinizde hissedersiniz. Diyarbakır’a yaklaşık 10 yıldır gelmedim ama 10 yıl evvelki Diyarbakır’la şimdiki Diyarbakır’ı şu kısa zaman içerisinde doğrusunu isterseniz mucizeler yaratan bir şehir olarak gördüm. Bu nedenle başta Sayın valimiz olmak üzere bütün yetkililere bütün arkadaşlarımıza kamunun özel sektörün bütün mensuplarına gayretlerinden dolayı teşekkürlerimi şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi.

‘DİYARBAKIR’IN HEPİMİZE ÖĞRETECEĞİ ÇOK ŞEY VAR’

Diyarbakır’ın Süleyman Nazif’in, Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Ziya Gökalp’ın memleketi olduğunu vurgulayan Toptan,  “Böyle bir şehirde yerel yönetimlerde etik konulu bir çalıştayı yapmanın anlamı var mı? Bana sorarsanız aslında yok. Buranın hepimize öğreteceği çok şey var. Biz aslında bir şeyler anlatmaya değil bir şeyler dinlemeye geldik. Projede çalışan değerli uzman arkadaşlarımız bugün ve yarın yapacağı çalışmalarda Diyarbakır mucizesi dediğimiz işi anlamaya, oradan yeni kodlar çıkarmaya, yerel yönetimlerin daha verimli, daha şeffaf, daha adil davranacağı alanları tespit etmeye eksikleri bulmaya yanlışları düzeltmeye çalışacaklar. Buna ihtiyacımız var mı? Sadece ülke olarak Türkiye’nin değil dünyanın buna ihtiyacı var” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu haber 732 kez okundu.
Diyarbakır - 19:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.