Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kamulaştırılan pasajın esnafı tepkili!

Diyarbakır - 24 Aralık 2020 15:56 A A

Mülk sahiplerinin talebiyle kamulaştırılan 15 günde boşaltılması kararı verilen Metehan Pasajı esnafı, pandemi nedeniyle yaşanan krizinin yükü altındayken alınan karara tepkili.

Salih YEŞİL’in özel haberi

Diyarbakır Sur ilçesi Dabanoğlu Mahallesi’nde bulunan Mehmethan Pasajı, 2017 yılında mülk sahiplerinin talebi ile kamulaştırıldı. Ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkım kararı verildi. 90 iş yerinin bulunduğu pasajın esnafından işyerlerini 15 gün içinde boşaltmaları istendi. Esnaf ise, pandemi, ekonomik kriz, kış şartlarının ağır yükü altındayken alınan karara tepkili.

Esnaflardan Hasan Aygün, yıkımın kimseye fayda sağlamayacağını belirterek, alınan kararla esnafın ve ailelerinin mağdur edileceğini vurguladı. Esnafın başka bir yere taşınma ve kira ödeme gücünün bulunmadığını kaydeden Aygün, “Bu kışın ortasındayız, pandemi tepemizde, Sur’da yaşanan çatışmalardan kaynaklı aylarca kapalı kaldık, çalışma sürelerimiz zaten kısıtlanmış, yani bu yıkım kararı herkesi zor durumda bıraktı. Devletin bizi mağdur etmemesini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

‘BİR YIL ERTELENSİN’

Pasajda 30 yıllık esnaflık yapan Ali Rıza Toptancı, yıkım kararının rant elde etmek isteyen çevreler tarafından yapıldığını söyledi. Toptancı, bireysel ilişkiler devreye sokularak pasajın kamulaştırılarak, yıkım kararı alındığını savundu.  Kış aylarının geldiğini, pandeminin yıkıcı etkisiyle devam ettiğini kaydeden Toptancı, zamanlamanın hatalı olduğunu vurgulayarak, yıkımın durdurulmasını veya 1 yıl ertelenmesini istedi.

‘YIKIMIN HERHANGİ BİR GEREKÇESİ YOK’

Eczacı Mesut Azizoğlu, ihtiyaç olmamasına rağmen pasajın 2017’da mülk sahiplerinin talebiyle kamulaştırılma kapsamına alındığını vurgulayarak, kamulaştırılmanın herhangi bir gerekçeye dayanmadığını çünkü binanın bir yol veya projeyi engellemediğini ifade etti. Yetkililerle yaptığı görüşmeleri paylaşan Azizoğlu, “İlk görüşmemizde mülk sahiplerinin talebi üzerine kamulaştırdıklarını söylediler. İkinci görüşmede ise farkı bir gerekçe sunularak binanın karşısında bulunan Borsa Han’ını restore edeceklerini o nedenle burayı kamulaştıracaklarını söylediler. Buna da itiraz ettik, bir yeri restore etmek için neden içinde 50 tane esnafın olduğu bir binayı yıkıyorsunuz. Kaldı ki Hasan Paşa Hanı yapıldığında neresi yıkıldı? Üçüncü görüşmemizde bina sağlam değil dediler. Buda mümkün değil. Sur’un tamamı riskli alan ilan edildi, ama bir binanın riskli alan içinde olması o binanın riskli olduğu anlamına gelmiyor.” diye konuştu.

KARAR MESLEK BIRAKTIRACAK

Pasajda 45 yıldır hasır imalatçılığı mesleğini sürdüren Şaban Şükrüoğlu, pasajın yıkım kararıyla birlikte pasajda faaliyet gösteren el zanaatlarına ait mesleklerin de öleceğini söyledi. Babadan oğula geçen bu mesleğin yok olacağına vurgu yapan Şükrüoğlu, yıkım halinde sanatla uğraşan ustalarının işi bırakacağını dile getirdi. Şükrüoğlu, müşterilerinin çoğunluğunun kuyumcular çarşısında olduğunu, çıkması halinde buraya yakın bir işyeri tutamayacağını belirterek, mesleği bırakacağını ifade etti. İşlerini makineler ile değil, el sanatıyla yürüttüklerini kaydeden Şükrülüoğlu, devletin kendilerine ya bir yer vermesini ya da dükkanlarının yeniden kiraya verilmesini talep etti.

‘DEVLET BİLE BU BİNAYI KULLANABİLİR’

Pasaj esnafından teşbih ustası Kasım Cinak, durumu haksızlık olarak değerlendirerek, soruna çare bulunmasını istedi. Pasajın 40 yıllık ayakkabı ustası Mahmut Dönem, pasajın, bir iki müteahhittin rant sağlamak istemesiyle yıkıldığını ifade etti. Diyarbakır’da işsizliğin hat safhada olduğunu, pasajdaki esnaf ve ailelerinin yaklaşık 600 nüfusa tekabül ettiği belirten Dönem, “Rica ediyorum, biri bu yıkım kararını araştırsın. Devlet bile bu binayı kullanabilir. Karkas bir bina ve çok sağlamdır. 7 tane deprem olsa bu binaya bir şey olmaz. Neden yıkıyorlar? Gelsinler rapor tutsunlar, ama ne yazık ki yıkılıyor.” şeklinde konuştu.

Dönem pasajın yıktırılması halinde mesleğinden el çekeceğini bir daha mesleğini icra etmeyeceğini sözlerine ekledi.

Bu haber 899 kez okundu.
Diyarbakır - 15:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.