29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kan davalarına durdurulması için akil insanlar heyeti çağrısı

Çermik - 2 Haziran 2021 14:52 A A

Çermik’teki aydınlar, eğitimciler, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler, imamlar, dayanışma dernekleri, kan davalarının durdurulması için akil insanlar heyetinin oluşturulması çağırısı yaptı.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinin kanayan yarası haline gelen kan davalarına karşı ilçenin aydınları, eğitimcileri, yazarları, sanatçıları, gazetecileri, imamları, dayanışma dernekleri harekete geçerek bildiri yayınlandı. Bildiride kan davalarına karşı akil insanlar heyeti oluşturulması istendi.

‘BİRÇOK İNSANIN HAYATINA MAL OLUYOR’

“Doğup büyüdüğümüz; suyu, toprağı ve havasıyla yoğrulduğumuz üzerimizde emekleri olan memleketimiz Çermik’te öteden beri var olan kan davaları son yıllarda yine çok basit nedenlerden dolayı artmaya başlamıştır.” denilen bildiride, “Maalesef biraz anlayış gösterilerek çözülebilecek sorunlar, abartılıp kişisel bir hınca dönüşünce birçok hemşehrimizin hayatına mal oluyor.” tespiti yapıldı.  

‘ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR TOPLUMSAL SORUNDUR’

Bu olayların ilçe halkında büyük üzüntü ve ruhsal travmalar yaratığı vurgulanan bildiride, “Kan davasına taraf olanların çektiği acılar ve yaşadığı travmaların ise tarifi bile imkansızdır. Sıkılan bir mermi aynı zamanda – hangi taraftan olursa olsun – bir ananın yüreğine sıkılmaktadır. İlçemizde adına kan davası denilen bu gerici ve yıkıcı geleneğin acil olarak çözülmesi gereken toplumsal bir sorun haline dönüştüğü ortadadır.” denildi.

Kan davalarına karşı daimi akil insanlar heyetinin oluşturulması istenen bildiride şu ifadelere yer verildi:  “Biz Çermikli aydınlar, eğitimciler, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler, imamlar, dayanışma dernekleri ve duyarlı insanlar olarak; Bu sorunun çözümü, yani kan davalarından dolayı meydana gelebilecek can kayıplarını önlemek amacıyla bir an önce daimi bir akil heyetin oluşturulmasını öneriyor ve zaman geçirmeden tespit, önleme, ikna ve arabulucu amaçlı çalışmalara başlaması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Mülki amirler ile diyalog ve istişare içinde olmayı esas alacak olan heyet; bölge halkını iyi tanıyan yerli öğretmenler, psikologlar, avukatlar, imamlar ve Çermik’te kanaat önderi sayılan ve halk tarafından tarafsızlığı bilinen saygın insanlardan oluşmalıdır. Heyetin kapsamı ihtiyaca göre genişletilebilir. Bu heyet saygınlığını ve güvenirliğini kanıtlayan bir heyet olarak aynı zamanda sorun yaşayan tarafların gidebilecekleri bir merci olmalıdır.”

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANINA ÇAĞRI

Kan davasına sebebiyet veren; psikolojik, sosyoljik ve ekonomik nedenlerin bilimsel olarak tespit edilmesi gerektiği kanaatinin dile getirildiği bildiride, şunlar kaydedildi: “Belirlenen nedenler değerlendirilerek potansiyel husumetler tespit edilmeli ve heyet yani akil adamlar tarafından çözüm/müzakere çalışması başlatılmalıdır. Biz aşağıda imzası bulunanlar, arabulucu bir barış heyetinin kurulması için; Çermik’in duyarlı insanlarını, Çermik Kaymakamlığını ve Belediye Başkanlığını çalışma başlatmaya çağırıyoruz.”

Bildiride imzası bulunan kişiler şunlar:

“Ahmet Engin (Emekli Öğretmen), Ahmet Karakoç (Emekli Öğretmen, Ressam), Alpaslan Akdağ (Şair), Aslan Balıkçı (İstanbul Çermikliler Dernek Başkanı), Aydın Gündüz, Aziz Odabaşı (Doktor), Aziz Tekdemir (Emekli Öğretmen), Bedri Dalkılıç (Emekli Öğretmen), Bedri Demir, Beran Can, Cemil Alp (Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü), Cumali Eşsizoğlu (Şair), Doğan Karaağaç (Yazar), Ekrem Canbay (Emekli Zabıta Çavuş), Ekrem Kahraman (Müzisyen), Ekrem Kılıç (Ressam), Fahri Pamukçu (Araştırmacı Yazar, Çevirmen), Ferat Akay (Adana Çermikliler Dernek Başkanı), Hacı Güneş (Gazeteci, Emekli İmam), Hacı Osman Özer (Emekli Öğretmen), Haci Yılmaz (Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri), Hamdullah Işık (Yazar), Hüseyin Kahar (Mersin Çermikliler Dernek Başkanı), İzzet Kocakaplan (Ankara Çermikliler Yard. ve Day. Dernek Başkanı), Kamil Sümbül (Yazar), Karamehmet Karamehmetoğlu (Öğretmen), Kenan Esmer (Araştırmacı, Tarihçi),Mahmut Can (Emekli İş Bankası Müdürü), Mehmet Akay, Mehmet Bakır, Mehmet Emin Güneş (Emekli Öğretmen), Mehmet Hanifi Ergenekon (Diyarbakır Çermikliler Dernek Başkanı), Mehmet İlbeyi (Emekli Öğretmen), Mehmet Koçar (Hambaşı Camii İmamı), Mehmet Sedat Çataltaş (T.R.T. Muhabiri), Murat Özekinci (KAYED Dernek Başkanı), Nazmi Marangoz (Eski İzmir Belediye Başkan Vekili), Paşa Amedi (Yazar), Prof. Dr. Mustafa Reşit Usal (Süleyman Demirel Üniv. Müh. Fak. Mak. Müh. Böl. Bşk.), Ramazan Kocatepe (Müzisyen), Recep Toprak (Torbalı Çermikliler Dernek Başkanı), Recep Yılmaz (Sosyolog), Sezayi Aslan (Avukat), Roşan Hayıg Pamukçu (Yazar), Şaban Kazan ( Müzisyen), Selahattin Şen (Yazar), Senai Çelik (Ziraat Odası Başkanı), Uğur Kamaş (Müzisyen), Yücel Eşsizoğlu ( Müzisyen, Bestekâr), Zeki Çiftçi (Müzisyen)”

Bu haber 404 kez okundu.
Çermik - 14:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.