27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Şanlıurfa’da Toplandı

Bölge - 7 Ekim 2020 11:16 A A

Vali Münir Karaloğlu, Şanlıurfa’da düzenlenen Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Şanlıurfa’ya giden Vali Karaloğlu öncelikle Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti.

Valilik Şeref Defterini imzalayan Karaloğlu düzenlenecek toplantı öncesi Vali Erin’le bir görüşme gerçekleştirdi. Karşılıklı hediye takdiminin ardından Karaloğlu ve Erin, Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantısı için Vilayetler Evi’ne geçti.

Özellikle bölgenin turizm potansiyelinin masaya yatırıldığı toplantıda, kültür ve turizme yönelik yürütülen çalışmaların sağlıklı ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak il ölçeğinde değil, bölge ölçeğinde yürütülmesini sağlamak amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, bölge ölçeğinde turizm çekim merkezlerinin oluşturulması, turizmi çeşitlendirmek ve markalaşmayı sağlayarak bölgenin turizm gelirlerini artırmak ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu.

BÖLGESEL ÖLÇEKTE STRATEJİ GELİŞTİRİLECEK

‘Mezopotamya Tanıtım ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı’na ilişkin sunum gerçekleştirilen toplantıda turizmde yeni konseptin il bazlı gelişme yerine bölgesel ölçekte strateji gelişimine odaklanmak üzerine kurgulandığı ifade edilerek ‘Mezopotamya Tanıtım ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı’nın bölgenin turizmden istenen payı alabilmesi için kritik önemde olduğu belirtildi.

Görüş ve önerileri alınmak üzere Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın da davet edildiği toplantıda bölge illerinin Valileri başkanlığında yapılan değerlendirmeler neticesinde, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerinin turizm potansiyelinin yeni iş birlikleriyle güçlendirilebileceği, bu üç ilin turizm rotalarının özellikle kültür, inanç ve gastronomi turları anlamında yeniden ele alınması gerektiği vurgulandı. Bu doğrultuda yürütülecek ortak faaliyetler ile kültürel miras ve turizmde eşsiz değerlere sahip olan illerin, paydaşlarının da katılımıyla turizmde hak ettiği yerlere gelecekleri dile getirildi.

Toplantıda ayrıca Ajansın 2020 Mali Yılı Ara (Ocak-Haziran Dönemi) Faaliyet Raporunun onaylandıktan sonra kamuoyuna açıklanmasına ve 2021 Yılı Çalışma Programı ve Bütçe Taslağının onaylanmasına karar verildi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Münir Karaloğlu, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu haber 4346 kez okundu.
Bölge - 11:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.