Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Karaloğlu, Dünya Turizm Günü Özel Yayınına Katıldı

Diyarbakır - 28 Eylül 2021 13:59 A A

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Dünya Turizm Günü’nde turizm sektörünün tüm paydaşları ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) TV özel yayınında bir araya geldi.                                                                                                                                

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever ile Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen özel yayına video konferans yönetimiyle bağlanan Karaloğlu, Diyarbakır’ı ‘Mezopotamya’nın Altın Üçgeni’ projesi çerçevesinde bölgesel bir stratejiyle tanıttıklarını söyledi.   

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı içine alan Mezopotamya’nın Altın Üçgenini, insanlığın yeryüzü macerasının başladığı bölge olarak tanımlayan Karaloğlu şöyle konuştu: “Bu bölge insanlığın anavatanıdır. Herkes anavatanını özler ve herkes bir gün anavatanına gitmek ister. Bizim iddiamız bu. Bu bölge inanç, kültür ve gastronomi turizmi bakımından gerçekten Dünya’da çok özel yerler. Bugüne kadar hak ettiği yere gelebildi mi? Gelemedi. Bunun çeşitli nedenleri var. Son 5 yıldır bölgenin yakalamış olduğu huzur güven ortamı bölgedeki insanın mutluluğu artık turizmde belli bir yere doğru gitmemiz gerektiğini bize açıkça ifade ediyor”

“DİYARBAKIR’IN TURİZMDE YOL ALMASI İÇİN DESTEĞE İHTİYAÇ DUYUYORUZ”

Diyarbakır’ın inanç, kültür ve gastronomi turizminde yol alması gerektiğini, bunun için de bütün sektörlerin desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Karaloğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle tur operatörleri, seyahat acentelerinin artık bu bölgeyi, Mezopotamya’nın Altın Üçgeni markasıyla pazarlamasını arzu ediyoruz. Daha önce bölge GAP turu şeklinde satılıyordu. Artık Mezopotamya markasına hem Kültür ve Turizm Bakanlığımız hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız GAP Kalkınma İdaresi tarafından önemli bir marka çalışması yapıldı. Bizim daha bir alt marka olan ‘Mezopotamya’nın Altın Üçgeni’ Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin çalışmamız var. İnşallah bu çalışmalarla pandemi sonrasında Türkiye’de turizm potansiyelinin en çok gelişeceği bölge bu bölge olacak diye düşünüyorum. Sadece sektörün bölgeye biraz daha yakın ilgisini ve alakasını bekliyoruz.”

24-27 Mart 2022’de Diyarbakır’da yapılacak olan Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nın, bölge turizmine çok ciddi pozitif bir ivme kazandıracağına vurgu yapan Karaloğlu, 2022’nin Türkiye’de turizm açısından iyi bir sezon olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya ise çok yakın süre içerisinde Diyarbakır’da olacağını ve birlikte başarılı işlere imza atacaklarını belirtti. Özel yayına Karaloğlu’nun yanı sıra TÜRSAB Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İngiltere Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu ve Gazeteci Meliha Okur katıldı.

Bu haber 432 kez okundu.
Diyarbakır - 13:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.