32° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Karaloğlu: ‘Üreticiler kent gündeminde birinci sırada’

Diyarbakır - 10 Mart 2021 16:30 A A

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, tarımsal üretimde ve hayvancılık alanında Türkiye’de ilk sıralarda olan Diyarbakır’da üreticilerin kent gündeminde birinci sırada olduğunu dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle kırsalda tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak ve gelirini arttıracak faaliyetler yürüttüğünü aktaran Karaloğlu, şunları kaydetti:

“ÜRETİCİLER BİZİM GÜNDEMİMİZDE BİRİNCİ SIRADADIR”

“Diyarbakır 2 milyon küçükbaş ve 700 bin büyükbaş hayvan varlığıyla Türkiye’de hayvancılık bakımından 3’üncü sırada olan bir ilimiz. Tarımsal faaliyetlere de baktığımızda birçok alanda da 5’inci sırada olan bir ilimiz. İpek kozasında da Türkiye üretimini yüzde 60’ını üretiyor. Böyle bir şehirde tarımsal üreticiler bizim gündemimizde birinci sıradadır.”

“BELKİ ŞU ANDA TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK SULAMA PROJELERİ DİYARBAKIR’DA”

Karaloğlu, Valilik Hevsel Salonu’nda düzenlenen “Tarımsal Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın 12 bin yıldır insanlığın en eski yerleşim alanlarından biri olduğunu söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarının tarımsal alandaki yatırımlarının yanı sıra DSİ’nin sulama konusunda çok ciddi yatırımları olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Belki şu anda Türkiye’deki en büyük sulama projeleri Diyarbakır’da uygulanıyor Silvan Barajı dolayısıyla” dedi.

Yapılan barajlar ve sulama projelerine dair değerlendirmelerde bulunan Karaloğlu, tarımsal üretim yapılan alanların da artacağını söyledi. Vali Karaloğlu, 2021 yılının tarımsal üretim ve hayvancılık alanında bereketli bir yıl olması temennisinde bulundu.

Bu haber 363 kez okundu.
Diyarbakır - 16:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.