23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nde skandal uygulama!

Diyarbakır - 30 Aralık 2019 20:32 A A

Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, yol yapım ihalesinde skandal bir uygulamaya imza attı.

Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, yol yapım ihalesinde skandal bir uygulamaya imza attı. İhale yasasına aykırı hareket eden Müdürlük, şirketleri kent dışında olduğu iddia edilen 5 firmaya davetiye gönderirken, merkezleri Diyarbakır’da bulunan yaklaşık 10 şirkete davetiye göndermedi. Kente tepkiye neden olan uygulama için Ak Partili vekil ile Ticaret Odası Başkanı devreye girdi.

Diyarbakır’da personel alımı ve ihalelerde yapılan usulsüzlüklerle gündeme gelen Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, kentte tepkiye neden olan bir uygulamaya daha imza attı.

Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan’ın talimatıyla Diyarbakır-Mardin karayolunun 0 ile 33. Kilometresinde yapılacak olan yol ihalesi için bazı firmalara davetiye gönderildi. Ancak yeterlilik belgesi olan ve kentte kamunun birçok işini yapan ATK, Durmaz, Reha, BSK yol, Pro yol, Ceylan ve ACS gibi şirketlere davetiye gönderilmedi.

SİYASİLER VE STK TEMSİLCİLERİ DEVREDE

Davetiye gönderilen firmaların Elazığ, Batman ve Mardin merkezli şirketlere göndermesi diğer firmaların tepkisene neden oldu. Bu durumu öğrenen bazı firmalar sorunun çözümü için konuyu Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, İl başkanı Serdar Budak ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya’ya iletti.

İHALE YASASINA AYKIRI

Yetkililerden ihalenin iptal edilmesini isteyen müttehitler,   siyasilerinde bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek, “Bu kentte yıllardır hizmet eden onlarca firma neden ve hangi gerekçe ile davet edilmiyor anlamış değiliz. Oysaki bu uygulama ihale yasasına aykırı. Bu uygulama bireysel çıkarlara hizmet ediyor ve devletimizi yıpratıyor. Biz ihalenin iptal edilmesi ile ilgili hem siyasiler, hem STK temsilcileri ile görüştük. Onlarda bu durumdan rahatsız” diye konuştular.

Öte yandan konuyla ilgili telefonla görüşmek istediğimiz Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan ise, telefonlarımıza bakmayarak dönüş yapmadı.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 1735 kez okundu.
Diyarbakır - 20:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.