Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Karayolları, köylülerin mağduriyetini gideriyor!

Diyarbakır - 23 Eylül 2020 13:46 A A

Geçtiğimiz gün internet sitemizde ‘Karayolları, 40 köyün ana yol ile bağlantısını kesti!” başlıklı yayımlanan haber üzerine Karayolları Bölge Müdürlüğü, kapatılan yolu kullanan yüzbinlerce köylünün mağduriyetinin giderilmesi amacıyla yeni imar yolu yapımını programa aldı. Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nün, yolu kapatma gerekçesinin ise çevre yolu ile pirinçlik yolboyu köyü yolunda sürekli kazaların yaşanması olduğu öğrenildi.

Pirinçlik Yolboyu Mahalle Muhtarı Mehmet Güler, İl Valisi Sayın Münir Karaloğlu’nun mağduriyetlerini görmesi üzerine Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden yetkililerin köylerini ziyaret ettiğini ifade ederek, Yeni bir imar yolu yapılana dek geçici bir yol yapacaklarını söylediklerini belirtti. Muhtar Güler, habersiz bir şekilde kapatılan yolun yeni mağduriyetler yaşattığına işaret ederek, Geçici olarak Cumhuriyet Köyü’nden çevre yoluna verilecek yolun biran önce yapımına başlanmasını istedi.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine bağlı Pirinçlik Yolboyu köyüne ait olan, ancak 40 köyün ulaşımını sağladığı yolun Çevre yoluna olan bağlantısının kesildiğine yönelik internet sitemizde yayımlanmasının ardından yetkililer harekete geçti.

Diyarbakır İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatı üzerine dün Yolboyu köyüne giden Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, köy muhtarı ve köylülerle görüştü. Yeni imar yolu yapılacağının müjdesini veren yetkililer, Yeni imar yolu yapılana dek geçici bir yol yapacaklarını söylediler.

Geçtiğimiz hafta Salı günü Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce 40’a yakın köyün ve 100 binlerce köylünün ulaşımını sağladığı, 112 Acil İstasyon ve Aile Hekiminin de bulunduğu yolu, aran trafik kazalarını önlemek amacıyla kesmişti.

Köylülere haber verme gereği bile duymadan köy grup yolunun Çevre yolu bağlantısını kesen ve yüzbinlerce vatandaşın mağdur olmasına yol açan Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, haberin yayımlanması ve köylülerin de İl Valisi Münir Karaloğlu’na seslerine duyurması üzerine Yeni imar yolu yapımı için harekete geçti.

Dün Yolboyu köyüne giderek, Muhtarlarla görüşen Karayolları yetkilileri, Yeni imar yolu yapılması için programa alındığının müjdesini verdi. Yeni imar yolunun yapılması için uzun bir süre geçeceğini, bunun için geçici bir yol yapılacağını da ifade eden yetkililer, en kısa sürede ulaşım mağduriyetlerinin gidereceklerini söylediler.

Kapatılan yoldan ulaşımlarını sağlayan 40 köy adına Güneydoğu Güncel Gazetesi’ne konuşan Pirinçlik Yolboyu Muhtarı Mehmet Güler, Geçtiğimiz hafta Salı günü Karayolları Bölge Müdürlüğü kendilerinden habersiz grup köy yolunun Çevre yolu ile olan bağlantısını kestiklerini ifade ederek, “Yıllardır biz ve 40’a yakın köy ile binlerce köylü bu yolu kullanıyordu. Bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamıyorduk. Ancak Karayolları bize haber vermeden köyümüzün yolunu Şanlıurfa yolu olan Çevre yolu ile bağlantısını kestiğini öğrendik. Yolun kesilmesiyle birlikte ulaşımda sıkıntı yaşamaya başladık. Hastalarımız çok geç hastaneye intikal ettiriyordu. Köyümüzde 112 Acil İstasyonu ile aile hekimliği bulunuyor. Çok sayıda çevre köy bizim bu sağlık kurumlarından faydalanıyordu. Yolun kesilmesiyle birlikte hem sağlık hem de ulaşım anlamında mağduriyet yaşamaya başladık. Konuyu İl Valisi Sayın Münir Karaloğlu’na ve ilgili kurumlara ilettik” dedi.

KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ KÖYÜ ZİYARET ETTİ

Konuyu iletmelerinin ardından dün Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden yetkililer köylerine gelerek, kendileriyle görüştüğünü ifade eden Muhtar Güler, “Yaptığımız görüşmede yetkililer, Yeni imar yolu açılması için çalışmalar başlattıklarını söylediler. Yeni İmar yolu yapılana dek Cumhuriyet Köyü’nden Çevre yoluna bir bağlantı yolunu açacaklar. Yeni imar yolunun açılması bir yılı bulur. Şimdi daha önce 2 kmlik olan yol yerine 10 kilometrelik yolu kullanıyoruz. Geçici yapılacak yol ile biz yine 2 km’lik yolu kullanmaya başlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞMELERİMİZ MEYVESİNİ VERDİ

Muhtar Güler, yollarının sık sık yaşanan trafik kazalarından dolayı kapatıldığını öğrendiklerine işaret ederek, “Yolun kapatılmasının ardından köylüler yolun açılması için protesto gösterisi yapmak istedi. Ancak biz bunun yerine yetkililerle görüşmeyi uygun gördük. Köylüler girişimde bulunmadığımızı iddia ederek, bizi suçluyorlardı. Aslında bizde köylülerle aynı sıkıntıyı çekiyoruz. Bunu bilsinler, görüşmelerimizi yaptık. Yaptığımız görüşme meyvesini vermeye başladı. Ancak, halen mağduriyetimiz devam ediyor” diye konuştu.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 594 kez okundu.
Diyarbakır - 13:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.