19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

Kaya: ‘Ergani’yi marka ilçe haline getireceğiz’

Diyarbakır - 28 Mayıs 2019 10:40 A A

31 Mart Yerel seçimlerinde HDP’den Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Belediye Başkanı seçilen Ahmet Kaya, Ergani’yi bir marka ilçe haline getirmek istediklerini söyledi.

Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi Başkanı Ahmet Kaya, çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Ergani’yi dünyaya tanıtmak istediklerini söyleyen Başkan Kaya; “Ergani’nin hak ettiği değeri yakalaması için sürekli çalışacağız. Benim Ergani’ye yönelik 2 hayalim var. Birinci hayalim, Ergani’yi Türkiye’de ve dünyada konuşulan bir ilçe yapmaktır. Ergani’nin turistik değeri var. Zülküf Peygamber ile Hilar Mağaraları ile turizmini canlandırmak söz konusu olursa Ergani ciddi anlamda tanıtılabilir. Ergani’ye yönelik 2 hayalim ise bir marka yaratmak. Ergani’ye bu noktada baktığımızda Ergani Peyniri öne çıkıyor. Ergani Peyniri, lezzet açısından çok farklı bir peynir, ciddi bir üretimi de var. Karacadağ peyniri sürekli Diyarbakır pazarında yerini alıyor. Bunun önüne geçmek ve bu Ergani peynirini markalaştıracak bir süreç yaşamak istiyorum” dedi.

“ADAYLIĞI KESİNLEŞEN İLK ADAYDIM”

Adaylık sürecini anlatan Kaya; “Adaylık sürecine çok ciddi sıkıntılar yaşadım, adaylığı ilk önce netleşenlerden biriydim. Kamuoyuna yansıtılması da netleşmesinden sonra oldu. Bunun sebebi partimizin içerisindeki çekişmelerden dolayı oldu. Parti Teşkilatı içerisinde ciddi bir tepki oluştu adaylığıma karşı, tepkinin nedeni de şahsıma karşı olan bir tepki değildi. Toplumun dışarıdan gelmiş bir adayı kabullenemeyen ve Ergani’nin kaybedeceğini düşündükleri içindi. Parti teşkilatı bir bakıma demokratik tepkisini ortaya koydu. Seçim çalışmaları döneminde benimde bu tavrı doğru okumam ve alınganlık yapmamam ve zamanla münasebet kurdukça ortaya konan seçimin Ergani’ye kaybettirecek bir seçimin olmadığının farkına varılması ile bir süre sonra kenetlenme oldu” dedi.

“AK PARTİ’YE 15 BİN OY FARK ATTIK”

Seçimden sürecinde yaşananları aktaran Eşbaşkan Kaya; “Ergani’de HDP’nin kemikleşmiş oy oranı yüzde 50’nin üzerindedir. Buradaki belirleyici faktör şuydu, dışarıdan gelmiş bir adayın bu tepkilere rağmen ortaya koyacağı performansla bu kemikleşmiş oyu ne kadar muhafaza edeceği, bunu ne kadar sandığa götüreceği merak konusuydu. Çünkü kemikleşmiş oy başka bir partiye oy vermeyecekti ve ortada olan oyları ne kadar cezbedeceği merakıydı. Seçim sürecine başladığımızda AK Parti bir adım öndeydi fakat birebir koyduğumuz temaslar, sondaj çalışması diyebileceğimiz temaslarla toplumun kılcal damarlarına inerek yaptığımız çalışmalarla O bir adım gerideliği kısa sürede öne geçirecek duruma getirdik. Ben şahsen Ergani’de bir gün bile seçimi kaybedeceğim endişesini yaşamadım. Seçimden önce arkadaşlarıma dedim ki bizimle AK Parti arasında 15 bin oy farkı var zaten Seçimden sonra 10 bin oy fark atmıştık 5 bin oy da iptal olmuştu. Dolayısıyla bu seçimde AK Parti’ye 15 bin oy fark attık” diye konuştu.

“BİR SORUN ÇÖZERKEN YENİ SORUNLAR DA ÜRETEBİLİRSİNİZ”

Bir sorun çözerken etraflıca düşünülmesi gerektiğini belirten Eşbaşkan Kaya; “Bir kentin sorunları bitmez. Daha önceki çalışma yapan arkadaşlarımızın her biri Ergani’ye bir şey katmış, bunu inkâr edemeyiz ve halk da bunu takdir ediyor. Ergani’de 20 yıllık HDP iktidarı var. Bir kentte bir sorunu çözerken aynı zamanda bir sorun da üretiyorsunuz. Örneğin; pazar sorunu çözeceksin, semt pazarlarını kurmak istiyorsunuz. Pazarcı diyor ki beni buraya taşımakla vatandaşın davranışları değişmedi. O Davranışı değiştirmek zorundasın insan taşımanın farklı yöntemlerini geliştirmek zorundasın. Ne yapacaksınız servis koymak zorunda kalabilirsiniz Market servis yapıyorsa pazarda servis yapacak. Yani bazı sorunları çözerken yeni sorunlar da ortaya çıkabiliyor” şeklinde konuştu.

“ERGANİ’Yİ DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUM”

Ergani’nin hak ettiği değeri yakalaması için sürekli çalışacağını dile getiren Eşbaşkan Kaya; “Benim Ergani’ye yönelik 2 hayalim var. Birinci hayalim, Ergani’yi Türkiye’de ve dünyada konuşulan bir ilçe yapmaktır. Bunu neden söylüyorum, Ergani’nin turistik değeri var. Zülküf Peygamber makamı var, yakınında kilise var, yıkılmış kaleler var falan filan ama bütün bunlar henüz yok olmamış. Hilar Mağaraları dediğimiz bir mağara var. Hilar denince çay önündeki manzara insanın aklına geliyor ama aslında Hilar Mağaraları bir zincir mağaradır. Fakat Ergani’nin çok büyük çoğunluğu da bunu bilmez.  Mağara nerede var dediğinde çay önündeki Hilar’ı gösteriyorlar. Ama ileriki köylerde bundan çok daha fazla sayıda mağara var. Bu mağaralarında Turizm açısından tanıştırılma söz konusu olursa Ergani ciddi anlamda tanıtılabilir. Bu iki turistik deney üzerinden Ergani’yi tanıtmak herhangi bir ilçeden tanıtmaktan daha kolaydır. Ergani’ye yönelik 2 hayalim ise bir marka yaratmak. Markaların yaratılması sürecinde işimizi kolaylaştıran şey o kentteki var olan değer gören en avantajlı şeyi ele almamız lazım. Markalaşma sürecinde sizin elinizi bu güçlendirir. Ergani’ye bu noktada baktığınızda Ergani Peyniri öne çıkıyor. Ergani Peyniri, lezzet açısından çok farklı bir peynir, ciddi bir üretimde var ama inanın Diyarbakır’da dahi Ergani peyniri bilinmez, Karacadağ peyniri bilinir. Çünkü Diyarbakır pazarına Ergani peyniri fazla gelmiyor. Bunun bir başka sebebi de Sivaslı tüccarların Ergani peynirini temin ederek batıya götürüyor olmasıdır. Karacadağ peyniri sürekli Diyarbakır pazarında yerini alıyor. Bunun önüne geçmek istiyorum ve bu Ergani peynirini markalaştıracak bir süreç yaşamak istiyorum. Günlük yüksek miktarda bir süt üretimi var Ergani’de kooperatifleşme sistemiyle bunu tek elde toplamak ve aynı kalitede bir peynir yapmak suretiyle bunu Türkiye pazarına çıkarmayı hedefliyoruz” diye belirtti.

“ERGANİ DEĞERLERİNİN ADLARINI SOKAKLARIMIZA VERECEĞİZ”

Ergani’nin tanınmış tarihi şahsiyetlerinin isimlerinin yaşanması ve bilinmesi gerektiğini söyleyen Eşbaşkan Kaya; “Kültürel alandaki çalışmalar biraz merkezi siyasetin demokratik anlayışıyla da birebir ilintilidir. Eğer Merkezi idareler, kültür alanında demokratik tavırlar sergilemelidir. Biz bütün bu zorluklara rağmen şimdiye kadar ihmal etmemiş. Bu kültür faaliyetleri esnasında bazı açılımlar yapmak istiyoruz. Şimdi kültürel faaliyetler denildiğinde çok klasik şeyler insanın aklına hemen geliyor, sinema, tiyatro vs. gelir. Ben şunu diyorum, Ergani düşünür yetiştirmiş memlekettir, Ergani siyasetçi yetiştirmiş bir memleket. Ergani hakikaten tarihte ürettiği değerler açısından müstesna bir yerdir. Düşünün tarihte Akkoyunlular Hükümetine başkentlik yapmış bir yer. Ergani’nin Akkoyunlulara başkentlik yaptığını bilen de çok az insan var. Ergani, daha önce çıkan yazarıyla çizeriyle tanıştırmayı bir kültürel faaliyet olarak görüyorum. Sokaklarımıza değerlerimizin adına takmak Bir kültürel faaliyettir. Örneğin; 101 Sokak demektense Sedat Yurttaş Caddesi veya Sezai Karakoç Bulvarı demek daha iyi olur” dedi.

“5 ADET GEZİCİ SOFRA KURDUK”

Ramazan Çadırındansa doğrudan temin yoluyla tüm Ergani halkıyla birlikte iftarlarını açtığını belirten Eşbaşkan Kaya; “Biz 31 Mart seçimlerini kazanınca zaten Ramazan’a 1 ay kalmıştı, Ramazan Çadırları ile ilgili ihale yapmak mümkün değildi. Biz doğrudan temin yöntemi ile 5 lokal bölgede 6 gün kalmak üzere gezici Ramazan sofraları kurduk. Doğrudan temin yönteminde kısıtlı oranda bir bütçe bize sağladığı için istediğimiz sofrayı kullanmayacağımız gerçekliğine binaen ‘Gezici Sofra’ yaptık. Gezici bir şekilde soframızı kurduk bu uzun zamandır yapılmamış bir faaliyetti, bunu halkla buluşturduk. İyi de bir teveccüh gördük. Halk bunun üzerinden kaynaştı, iyi de bir moral geldi. Bu faaliyet birtakım önyargıların kırılmasına neden oldu. HDP belediyeciliğinin birazda inançlara yönelik hürmeti ve saygısı eleştiriliyordu. Böyle yaparak bu eleştirilere karşı iyi bir cevap vermiş olduk” dedi.

“ERGANİ ÇARŞISINI TRAFİĞE KAPATIRSAK ESNAFIMIZ KAZANIR”

Ergani trafiği hakkında da açıklamalarda bulunan Eşbaşkan Kaya; “Benim şahsen Ergani’nin sıkışan trafiğinin merkezi bölgesinde hayalim odur ki Ergani’nin çarşısını bütünüyle trafiğe kapatmaktır. Ama bunu yaparken alternatif güzergâhlar açmak suretiyle çarşı merkezinin yakınına trafiği getirecek düzeyde güzergâh ve imkânlar oluşturmak gerekir. Bunun için olmazsa olmazlardan bir tanesi iyi ve katlı bir otopark sistemi yapmaktır. Alışverişe gelen insanlar, araçlarını park edecek kısa sürede az Bir mesafe kat ederek çarşıya inecekler. Vatandaşımız buna onay verdiği takdirde ve ikna olduğunda tamamıyla trafiğe kapatma sürecini işletmek isterim. Tabii bu öyle hemen olacak bir şey değil Uzun bir süre gerekir. Ergani Belediyesinin böyle bir kararı tek başına alması çok zordur. Çünkü vatandaş ikna edilmeli, bu sürece katılmalı ve bu sürecin maddi ve manevi olarak vatandaşın lehine olduğu kendilerine anlatılmalıdır. Böyle bir sistemin refah ve huzur getirdiğine inanmalı, bir kalite standardı getirdiğine inandırılmalıdır. Ama ben bunu yaparsan bunu ortaklaşarak yapmak zorundayız Çünkü benim hayalim budur” sözlerini kullandı.

“ERGANİ’DE MESLEKLEŞME ARTARSA İŞSİZLİK AZALIR”

İşsizlikle mücadele için de projelerini anlatan Eşbaşkan Kaya; “Ergani’de kahve sayıları fazladır. Bazı cadde ve sokaklarda 4 metrede bir kahve yapılmış ve hepsi de hemen hemen doludur. Kahvede oturanların çok büyük bir bölümü de gençlerdir, bu benim de dikkatimi çekti. Ergani’de büyük bir işsizlik var ama aynı zamanda Ergani’de ciddi bir mesleksizlik sorunu var. İşsizlik artı mesleksizlik var. Bana göre bunu çözebilmenin birinci aşaması kalifiye insan potansiyelini biraz ilerletmektir. Önce bir meslek edindirme projemiz var. Bunu halk eğitim merkezleri ve teknik liseler ile beraber başlatacağınız bir çalışma ile Ergani’de gençlerin arasında meslekleşme oranını ve sayısını artırmak istiyoruz. Bunu başarırsak bir takım cazibeleri de yerel yönetimler olarak oluştursak bir miktar yatırımcıyı buraya çekebiliriz. Çünkü Organize Sanayi Bölgesi’ne yakınız, aramızda 25 kilometrelik mesafe var. Bu açıdan da bir avantajımız var, meslek edinen gençlerimiz Diyarbakır Organize Sanayi’sinde de rahatlıkla iş bulabilirler. Ayrıca kooperatifleşme sistemi üzerinden bir takım tarımsal faaliyeti biraz daha katma değeri yüksek noktaya taşımaktır”

“TUR ACENTALARINI ERGANİ’YE DAVET EDECEĞİM”

Turizmi canlandırma projelerinden bahseden Eşbaşkan Kaya; “Zülküf Peygamber makamı ile Hilar Mağaraları Ergani’nin turizmini temsil eden iki önemli yerdir. Bir sürü tur şirketi buralara tur düzenliyor ve çok sayıda turist getiriyor. Senede kaç tane tur şirketi geliyor yıl boyunca Ergani’ye dışarıdan ve yakın ilçelerinden gelmek de dahil olmak üzere birçok insan bu iki değeri buraya ziyarete geliyor. Eğer bu iki değerin ziyaret edilme oranı beklentilerin olması gerekenin altındaysa bizim bunu artırmamız lazım. Bu da iyi bir tanıtımdır. Ergani’ye dair kaliteli bir film çektireceğim, kaliteli bir broşür hazırlatacağım ve bunu Türkiye’de faaliyet gösteren irili ufaklı tur acentalarına ulaştıracağım. Yazın tur operatörlerinin yetkilileri meşguldür ancak kışın buraya gelebilirler. Bu tür operatörlerini Ergani’ye bizzat çağırıp Ergani tarihini yerinde tanıtmak istiyorum. Bunu yaparsak tur operatörlerinin gündemine taşıdığımız gibi programların içine de Ergani’yi katabiliriz” diye belirtti.

“GENÇLER OKURSA KÜTÜPHANELERİN ANLAMI OLUR”

Ergani gençleriyle birlikte haftada bir kere birlikte kitap okuyacaklarını ifade eden Eşbaşkan Kaya; “Ergani’ye dair öyle bir şey yapalım ve öyle bir altyapı ile zihin oluşturalım ki ondan sonraki aşamaları o zihin getirsin. Okuma salonları açmak yerine her hafta Belediye Eşbaşkanı, yeri geldiği zaman belediye meclis üyeleri ile birlikte katılacağımız 1 saatlik konferans salonumuzda gençlerimizi davet edip beraber kitap okumayı düzenleyeceğiz. Gençler, kitap okuma alışkanlığı kazandıktan sonra kitap kurdu olur, kitap kurdu olan insan kitap aramaya başlar. Kitap aramaya başlayan kütüphane aramaya başlar. Kütüphane aramaya başlayan gençler bulamazsa bu sefer kütüphane kurma görevi üzerimize düşüyor. Yani başlangıçta boş kütüphaneler oluşturmak yerine gençlerimize kitap okuma sevgisi kazandırmamız gerekiyor. Bir de şöyle bir şey var eskiden büyüklerimizin bize anlattığı masallar vardı. Telefonlarla televizyonun icadından sonra bunlar artık anlatılmadı ve yok oldular. Aslında değerler sistemimizin çözülüşü bu tip ortamlar dediğimiz masallarda hikâyelerin anlatıldığı bir yerde eskiden hepimiz toplanır büyüklerimizin karşısında nasıl konuşulur, nasıl oturulur öğretilirdi. Orası doğal bir mektepti. Küçüklükten beri Dengbejlere âşık olan bir gençliğimiz vardı, artık o da yok oldu“ diyerek gençleri okumayı aşılayacaklarını söyledi.

“ERGANİ MENFAATİ İÇİN HERKESLE GÖRÜŞÜRÜM”

Ergani’nin menfaati için o bölgenin idare amiri olan herkesle işbirliği içinde olacağını vurgulayan Eşbaşkan Kaya; “Ergani’nin menfaatine olacak, bir taşı bir taşın üstüne koymak adına Kaymakamın da Emniyet Müdürü’nün de idari amir vs. kim olursa olsun onun kapısına giderim. Çünkü bu Ergani’nin menfaatinedir. Ne kişisel kapris yaparım, ne ideolojik takıntı yaparım ne de başka bir bakışla bakarım. Ben giderim o kapıya onlar beni kovsun. Ağzımdan onun kapısına gitmem diye bir laf çıkmaz, öyle bir düşünce de beynimden geçmez. Yalnız şu gerçeğin de altını çizelim. Birbirimize karşı karşılıklı önyargılarımız var, karşılıklı hatalarımız var. Belediyede iktidar olan bizler de merkezi hükümetin elinde olan kurumlar da biz birbirimize karşı önyargılarımız var. Biz halkın menfaati uğruna o alçakgönüllülüğü ve fedakârlık yapacak kadar geniş yüreğe sahip değiliz. Ergani özelinde benim Kaymakam Bey ile ilişkilerim iyidir daha da ilerletmek isterim ama eminim mevcut merkezi hükümetten dolayı Kaymakam beyin gönlünden geçtiği kadar bence o ilişkiyi geliştiremiyor” açıklamasında bulundu.

“KLASİK BELEDİYECİLİKTENSE HAYAT BELEDİYECİLİĞİ YAPALIM”

Ergani halkından şunu talep ediyorum, diyorum ki gelin zihinsel bir dönüşüm yaşayalım. Gelin belediye ile beraber klasik belediye hizmetlerinin yanında çeşitliliği koyalım. Yani sokaktaki parkeden, yoldan, asfalttan ve altyapıdan tek konuşmayalım. Bunlar bilinen şeylerdir zaten, başka şeyler yapalım. Başka renkler katalım belediye sadece suyu şehre taşıyan öncü bir kuruluş olmasın, belediye hayat taşıyan olsun. Hayat projesi taşıyan olsun, heyecan veren bir kurum olsun, kaynaştıran bir kurum olsun. Bütün bunlar için evet iddiamız var, ne kadar başaracağız onu bilmiyorum. Bu konuda halkımızın da bizlere destek olmalarını diliyorum. Gerçekten toplumun talebi toplumun ihtiyaçlarıyla örtüşmediği sürece yanlış hesap yapmış olursunuz. Benim kanaatim toplumun ihtiyacıyla talebini buluşturursak bunu başaracağız” sözlerine yer verdi.

“VATANDAŞ, HDP’Lİ YETKİLİLERE KOLAYCA ULAŞABİLİR”

Vatandaşa hizmet noktasında zamanında eksiklikler olduğunu değerlendiren Eşbaşkan Kaya; “Ergani Belediyesi’ne kayyum atanmamış ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanmış olmasından dolayı vatandaşlarımız hizmetten ister istemez mahrum kalmıştır. Bu hizmetler merkezi hükümetin devasa bütçeleri ile yapılıyor. Son 5 yılda belediye yasası değişti. Bunların yıllarca biriktirdiği sorunlar bugün büyükşehirlere yığıldı. Büyük şehirlerin bütçeleri de çok büyük değiller. Bu aynı zamanda bir handikaptır. Vatandaşa randevun mu var mı diye sorulmayacak diye bir prensibimiz olduğu için vatandaşlarımız HDP’li belediye başkanlarına çok rahatça ulaşabiliyor. Rahatlıkla ulaştığı için rahatlıkla sitemlerinde dile getirebiliyor” dedi.

“BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL TALEPLERDE BULUNSUNLAR”

Ergani halkına da bir mesaj yollayan Eşbaşkan Kaya; “Bayram arifesindeyiz, Ergani halkanın mübarek bayramlarını şimdiden tebrik ederim, hayırlı bir bayram geçirmelerini diliyorum. Önümüzde Kadir Gecesi var. Ayrıca o da hayırlı uğurlu olsun inşallah. Kadir Gecesi, Kuran’da geçen tek Kandil gecemizdir ve bu tartışmasızdır. Kuran’ın şahitliği ile 1000 aydan daha hayırlı bir gündür. Bu bin aydan hayırlı olan günü 1000 aydan daha kazançlı geçirecek bir idraki bize versin. Ergani halkından şu ricam var. Memleketlerini sevsinler, birbirini sevsinler. Bir talepte bulunduklarında daha çok toplumsal maslahatı ve menfaati bulundursunlar. Bireysel düşünmeyi bıraksınlar bunu mümkün mertebe minimize etsinler” diyerek sözlerine son verdi.

(Seyfettin EKEN’in Özel Röportajı-Güneydoğu Güncel)

Bu haber 524 kez okundu.
Diyarbakır - 10:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.