15° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kayapınar Belediyesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

Diyarbakır - 1 Mart 2021 10:43 A A

Kayapınar Belediyesi, Diyarbakır’ın güzelliklerini, kültürünü ve sosyal yaşamını yakından tanımak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlediği ‘Kayapınar Belediyesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması’ sonuçlandı. Seçici Kurul üyeleri tarafından yapılan inceleme sonucu, yarışmaya başvuran 698 fotoğraftan 5’i dereceye girerken, 50’si sergileme aldı.

“BAZEN BİR KİTABIN YÜZLERCE SAYFASININ İFADE EDEMEDİĞİNİ BİR FOTOĞRAF KARESİ İFADE ETTİ”

Dereceye giren fotoğraflar için düzenlenen ödül töreninde konuşan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Ünal Koç, Diyarbakır’ın çeşitli platformlarda tanıtılmasına yönelik olarak Kayapınar Belediyesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması düzenlediklerini hatırlatarak, “Yaklaşık 2 yıldır Kayapınar’da görev yapıyorum. Ziyaretimize gelenler, bize, ‘Diyarbakır’ı biz böyle bilmiyorduk, tanımıyorduk’ diyorlardı.  Bizde şunu düşündük, Demek ki Diyarbakır yeterince tanınmıyor, bilinmiyor. İsim olarak belki biliniyor ama sahip olduğu değerler, toplum, ülkemiz ve Dünya tarafından bilinmiyor. Biz de, bu anlamda katkı sunmak amacıyla Ulusal fotoğraf yarışması düzenledik. Bazen bir kitabın yüzlerce sayfasının ifade edemediğini bir fotoğraf karesi ile çok güzel ifade ettiniz. Yarışmayı bu amaçla düzenledik” diye konuştu.

“GÜZEL SONUÇLAR ORTAYA ÇIKTI”

Diyarbakır’ın 10 bin yıllık bir geçmişe sahip, 33 medeniyete beşiklik etmiş, farklı dinleri, dilleri ve kültürleri barındıran tarihi zenginliği kadar coğrafi zenginliği de olan dünyanın sayılı şehirlerden biri olduğunu ifade eden Koç, “Biz de istedik ki, bu şehri sizin gözünüzle, sizin karelerinizle bütün dünyaya tanıtalım. Ve inanıyorum ki güzel sonuçlar ortaya çıktı. Dereceye giren fotoğrafları incelediğimizde şunları gördük. Somut kültürel varlıklar dışında somut olmayan kültürel varlıklarında ne kadar yoğun olduğunu 33 medeniyetin bugün kendisini nasıl yansıttığını gördük. Ve bunlar fotoğraf sanatçılarımızın karelerinde adeta ölümsüzleşti. Ve Sanatçılarımızın isimleriyle kitaplaştırdık. Bu kitaplarımızı 81 İl’e dağıtacağız. Amacımız, Diyarbakır’ı daha iyi tanıtabilmek, Kültürüne, turizmine, ekonomisine katkı sağlayabilmek ve böylelikle gelecek kuşaklara güzel bir eser bırakabilmektir. Fotoğraf yarışmamıza katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yarışmanın sonucunun Diyarbakır’a hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yarışmada Düğün adlı eseri ile Mehmet Sümer birincilik, Sohbet adlı eseri ile Âdem Kapan ikincilik, On gözlü adlı eseri ile Mehmet Kılıçoğlu üçüncülük, Renkli Eller adlı eseri ile Adil Alpkaya Mansiyon ve Malabadiye dalmak adlı fotoğrafı ile Ali Dokumacı Özel Jüri Ödülüne layık görüldü.

Tören ödüllerin dağıtılması, 50 fotoğrafın yer aldığı serginin gezilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesi ile son buldu.

Bu haber 491 kez okundu.
Diyarbakır - 10:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.