28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kayapınar Belediyesi, 2020 yılını hizmet atağı ile tamamladı

Diyarbakır - 12 Ocak 2021 20:38 A A

Kayapınar Belediyesi, yaptığı dev ve sosyal sorumluluk projeleriyle halka hizmet atağını büyük bir hızla ve aşkla sürdürüyor. 1 yıldır yapılan görevlendirmenin ardından başka eğitim, sosyal ve kültürel projelere imza atan Kayapınar Belediyesi, Türkiye, Diyarbakır’ın en güzel, en modern ve en zengin kütüphanesini eğitime kazandırdı.

2020 yılında sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, pandemi sürecinde ihtiyacı olan vatandaşlara destek vermek amacıyla semt pazarlarında ücretsiz olarak sebze meyvenin dağıtılacağı ‘iyilik standı’ kuruldu. Ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte atıl durumdaki bir yeri onararak, ‘Hayır Çarşısı’na dönüştürdü. Belediye, çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak adına amacıyla 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nin kurulması için çalışmalara başladı. Yine çocukların gönlünce eğlenebilmesi amacıyla ilçeye bağlı 26 kırsal mahalleye çocuk oyun grubu kurdu.

TÜRKİYE VE DİYARBAKIR’IN EN GÜZEL, EN MODERN, EN ZENGİN VE EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ

Kayapınar Belediyesi tarafından yaptırılan ve Mimarisi ile İspanya’da ödüle layık görülen Prof. Dr. Fuat Sezgin Halk Kütüphanesi, 200 bin kitabıyla, 200 kişilik kapasitesiyle, 24 saat hizmet veriyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hayata geçirilen 81 ilde 24 saat açık kütüphane uygulaması, Kayapınar ilçesi 75 Metrelik Yol üzerinde bulunan ve Diyarbakır’ı yansıtan mimarisi ile İspanya’da ödüle layık görülen Prof. Dr. Fuat Sezgin Halk Kütüphanesinde başladı.  24 Eylül’den itibaren, içerisinde barındırdığı 200 bin kitapla, 200 kişilik yeri ve 10 bin metrekare alanda 24 saat hizmet vermeye başlayan kütüphane günlük sirkülasyonla 2 bin civarında okuyucuyu ağırlıyor.

KAYAPINAR’DA ‘HAYIR ÇARŞISI’ AÇILDI

Diyarbakır’da merkez Kayapınar ilçesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların faydalanacağı “Hayır Çarşısı” açıldı. Kayapınar Belediyesi, Kayapınar İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle muhtaç vatandaşların gıda, giyim ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayabileceği çarşı, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç ve İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın da katıldığı programla açıldı.

Kaymakam ve Belediye Başkan V. Koç, metruk bir yapının hayır çarşısına dönüştürüldüğünü söyledi. İlçe Müftülüğü ve hayırsever iş adamlarının katkılarıyla güzel bir hizmeti ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını belirten Koç, Türkiye Diyanet Vakfı ve Sosyal Yardımlaşma Vakfınca belirlenen ihtiyaç sahiplerinin bu çarşıdan faydalanacağını ifade etti.

Alışveriş limitinin, ihtiyaç sahibinin durumuna göre belirleneceğini aktaran Koç, “Pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçiyoruz. İş yerleri kapalı, zor durumda olan vatandaşlarımız da inşallah buradan faydalanacaklar. İş adamlarımız destek olacak, biz de kurumlar olarak destek vereceğiz. Zor günleri birlikte atlatacağız.” dedi.

PAZARDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ÜCRETSİZ SEBZE MEYVE DESTEĞİ

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçe Belediyesi, dayanışma kültürünü geliştirmek amacıyla Dünyayı İyilik Değiştirecek Projesini hayata geçirdi. Kayapınar Belediyesi, proje kapsamında semt pazarlarında ücretsiz sebze meyve standı kurdu.

Hazırladığı sosyal sorumluluk projeleri ile ilçe halkının takdirini kazanan Kayapınar Belediyesi, korona virüs salgınından dolayı ihtiyaç sahibi vatandaşlara katkı sunmak amacıyla Dünyayı İyilik Değiştirecek Projeyi hayata geçirdi.  Proje kapsamında Kayapınar ilçesindeki semt pazarlarında kurulan stantta, maddi durumu iyi olan vatandaşlar tarafından ihtiyaç sahiplerine sebze ve meyve ücretsiz verilmesi için aracılık yapacak. Projeye destek amacıyla ilçede kurulan semt pazarını ziyaret ederek, stant için belediyedeki birim müdürleriyle alış veriş yapan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç, salgın süreci bitene kadar ihtiyaç sahipleri için pazar yerinde stant kurmaya devam edeceklerini söyledi.

KIRSAL MAHALLELERDEKİ TAZİYE EVLERİNİN İÇ TEFRİŞATI TEMİN EDİLDİ

Kayapınar Belediyesi’nce hazırlanan ‘Taziyevleri’ projesi kapsamında daha önce tamamlanan kırsal mahallelerdeki taziye evlerinin tüm iç tefrişatları temin edildi.

Kayapınar Belediyesi, gerçekleştirdiği farklı projelerle vatandaşa hizmet etmeye devam ediyor. Bugüne kadar eğitim, sosyal ve diğer hizmetler noktasında vatandaşlardan tam not alan Kayapınar Belediyesi bu kez vatandaşların acılarını paylaştığı mekanlar olan Taziye evlerine yönelik bir proje gerçekleştirdi. Proje çerçevesinde, Kayapınar Belediyesi tarafından daha önce yapımı tamamlanan kırsal mahallelerdeki taziye evlerinin tüm iç tefrişatları temin edildi.

26 KIRSAL MAHALLEYE OYUN GRUBU KURULDU

Kayapınar Belediyesi, çocukların gönlünce eğlenebilmesi amacıyla ilçeye bağlı 26 kırsal mahalleye çocuk oyun grubu kurdu.  Kayapınar kaymakamı ve Belediye başkanı Ünal Koç’un talimatları doğrultusunda Fen İşleri müdürlüğü “Oyun alanı olmayan hiçbir köy kalmasın” diyerek, çocukların ayağına oyun grubu getirdi. Bu anlamda ilçeye bağlı 26 kırsal mahalleye kurulan çocuk oyun grupları, miniklerin beğenisine sunuldu. Belediye, ileriki günlerde ilçedeki diğer kırsal mahallelerde de oyun alanı kurulması için çalışmalarına devam edecek.

KAYAPINAR BELEDİYESİ BİNLERCE TON ATIĞI EKONOMİYE KAZANDIRACAK

Kayapınar Belediyesi, çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak adına amacıyla 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nin kurulması için çalışmalara başladı.

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak adına geri dönüşüm konusunda örnek çalışmalara imza atan Kayapınar Belediyesi, her yıl binlerce ton atığı ekonomiye yeniden kazandırmak adına İlçedeki 2 bin 300 metrekare alan üzerine 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi yapacak. 1 milyon 800 bin lira proje maliyetiyle kurulacak merkezde, sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasını, geliştirilmesini, iyileştirilmesini, etkin ve verimli bir şekilde uygulanması ve izlenmesi sağlanacak.

300 YETİM VE ÖKSÜZ ÇOCUK SEVİNDİRİLDİ

Sosyal Belediyecilik hizmeti sunan Kayapınar Belediyesi, Kayapınar ilçesinde oturan 300 yetim ve öksüz çocuğa kışlık mont ve bot yardımında bulundu. Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ünal Koç’un talimatı ile belediyenin imkanları ile satın alınan mont ve botlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi yetim ve öksüz çocuklara dağıtıldı. Belediye ekiplerince, evlerinde teslim edilen mont ve botları alan yetim ve öksüz çocukların mutlulukları gözlerinden okunuyordu. 

KAYAPINAR’A SPOR KOMPLEKSİ KAZANDIRILIYOR

Eğitim’e, Sanata, Kültür, Bilim’e ve Spora dost Belediye olan Diyarbakır merkez Kayapınar İlçe Belediyesi, ilçeye yeni spor tesisleri kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Kayapınar Belediyesi, Barış Mahallesi’ndeki 500 evler semtindeki atıl durumdaki Spor Kompleksinde başlattığı onarım ve tadilat çalışmalarını devam ediyor.  Göreve geldiğinden bu yana spora büyük önem veren Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Ünal Koç’un talimatı ile Fen İşleri Müdürlüğü’nce kısa bir süre önce başlatılan onarım çalışmalarında sona doğru gelindi.

Spor Kompleksinde, 2 adet basketbol, 2 adet futbol sahası ile 2 adet tenis kortu ve Soyunma odaları, WC ve idare binası yer alıyor.

“BELEDİYE OLARAK SPORU ÖNEMSİYORUZ”

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ünal Koç, Kayapınar Belediyesi olarak sporu önemsediklerinin altını çizerek, “Spor insan hayatında çok önemli bir unsur. Düzenli ve disiplinli bir hayat yaşamamız için mutlaka spor şart. Gençlik önemli, gençlerimizin sağlıklı bireyler olarak yetişmesi, geleceğe hazırlanması için mutlaka spor yapmaları gerekiyor. Kayapınar Belediyesi olarak gençlerimize önem veriyoruz. Gerek eğitim, gerek spor, gerekse diğer alanlarda da ciddi desteklerimiz var. Gençlerimizin sağlıklı bireyler olarak yetişmesi açısında ilçemize böyle devasa bir kompleksi kazandıracağımız için çok heyecanlıyız” dedi.

Kayapınar Belediyesi’nce 2020 yılında yapılan diğer hizmet ve projeler şunlar;

60 BİN TON ASFALT 25 BİN METRE KARE KİLİTLİ PARKE TAŞI DÖŞENDİ

Kayapınar ilçe sınırları içerisinde 60 bin ton asfalt ve 40 bin ton pmt malzeme ile yol yapımını tamamlandı.  Kayapınar ilçe genelinde 25 bin 000 m² kaldırım ve kilitli parke taşı döşendi. 80 bin ton mıcır, 63 bin ton stabilize malzeme ile yol yapımı tamamlandı.

18 NOKTADA EBA DESTEK NOKTASI OLUŞTURULDU

Kayapınar Belediye, ilçedeki çocuklara uzaktan eğitime teşvik etmek amacıyla 18 EBA Destek Noktası oluşturuldu.

Kayapınar Okuyor projesi kapsamında ilçemizdeki tüm okullarda toplam 79 bin öğrenci ile kitap okuma etkinlikleri düzenleyerek, en fazla kitap okuyan öğrencileri ödüllendirdi.

Okullarda eğitim gören 4 bin 70 öğrenci tiyatro etkinliklerinde ağırlandı.

Kırsal Mahallelerdeki 5 bin öğrenci geleneksel gölge oyunu kahramanları Hacivat – Karagöz ve Kukla Gösterisi ile buluşturuldu.

7 BİN ÇOCUĞA KIŞLIK KIYAFET DAĞITILDI

‘Çocuklar Üşümesin’ Projesi ile çocukların kış boyunca; elleri, ayakları üşümesin diye 7 bin 226 çocuğa kışlık kıyafet hediye edildi.

İlçedeki okul öncesi eğitim gören 7 bin çocuğa Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı Sera ve Fidanlık alanında; “Uygulamalı Çiçek Üretim Eğitimi” verildi.

Sıfır Atık Projesine katkı sağlamak ve çevre bilinci oluşturmak amacıyla hazırlanan projeyle 30 bin öğrencinin gönüllü çevre dedektifi olarak görev yapmasını sağlandı.

Sitelerde pandemi tedbirlerine uygun olarak 3 bin çocuğun katıldığı; yeteneklerini sergileyebildikleri ve doyasıya eğlendikleri etkinlikler düzenlendi.

70 BİN ADET ‘DİYARBAKIR’DA İZ BIRAKAN KAHRAMANLAR’ KİTABI DAĞITILDI

Değerlerini, inancını, kültürünü, tarihini iyi bilen; ailesine ve topluma karşı sorumlulukları özümsemiş insanlar yetiştirmek amacıyla “Diyarbakır’da İz Bırakan Kahramanlar” projesini hayata geçirip ve basılan 70 bin kitabı öğrenciler ile buluşturuldu.

Güçlü Kadınlarla Güçlü Yarınlara projesiyle ev ve iş yeri ziyaretleri yaparak 114 girişimci kadına destek olundu. Hoş geldin Kayapınar’ın Bebeği projesiyle bebeğinizin ilk hediyesi bizden olsun diyerek yeni doğum yapan 131 anne ziyaret ederek, hediye takdim edildi.

Kayapınar Vefa olarak 15 bin 258 vatandaşa hizmet edilirken, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşa 122 bin 432 öğün yemek verildi.

Kayapınar Vefa olarak vatandaşlara 5 bin 300 adet gıda kolisi ve 22 bin 950 adet hijyen paketi yardımında bulunuldu. 2020 yılında gece gündüz demeden 197 personel ve 56 araç ile daha temiz bir Kayapınar için çalıştık ve 150 bin ton atık temizlendi. İlçedeki 137 cami ve mescit 3 bin 288, 40 Kur’an Kursları da 960 defa temizlenerek, dezenfekte edildi.

Temiz Sokaklar Projesi ile daha temiz bir Kayapınar için 8 mahallede 40 Sokakta,  bin 400 esnaf ile bir araya gelinerek, çevremizi temiz tutmak için söz alındı.

Yemyeşil bir Kayapınar için Sera ve Fidanlık alanında personellerin alın teri ve emekleriyle yetiştirdikleri 230 bin 000 mevsimlik çiçeği park ve bahçelere dikildi.  2020 yılında yaz kış demeden daha yeşil bir Kayapınar için 81 park, 17 ağaçlık alanda 128 personel ve 17 araç ile çalışıldı.

Kayapınarlı çocuklar doyasıya eğlensin diye Park 75’te Sentetik Buz Pateni Pisti yapıldı.

113 kişilik okuma salonu açıldı.

22 mahallede bulunan taziye evlerine 570 adet sedir, bin adet küçük masa, sehpa, 27 adet büyük masa temin edildi.

Parklarda 9 çeşme yapıldı.

250 bin meyve fidanı dağıtıldı.

25 kırsal mahallede çocuk oyun grubu kuruldu.

Sentetik buz pisti yapıldı.

2 Anaokuluna Oyun grubu kuruldu.

Engelsiz Yaşam Parkı yapıldı.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 576 kez okundu.
Diyarbakır - 20:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.