28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kayapınar Kadın Girişimciler Kooperatifi açıldı

Diyarbakır - 8 Mart 2021 22:41 A A

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kayapınar ilçesinde “Kayapınar Kadın Girişimciler Kooperatifi”nin açılışı yapıldı.

Kayapınar ilçesi Dicle Kent mahallesinde Kayapınar Kaymakamlığının katkılarıyla kurulan Kadın Kooperatifinin açılışına Diyarbakır İl Valimi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Ünal Koç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Vali Yardımcıları, iş kadınları, Kooperatif temsilcisi kadınlar ve çok sayıda davetli katıldı.

KOÇ: “KADINLARIN ÖTEKİLEŞTİRİLDİĞİ TOPLUMLAR GERİ KALMIŞLIĞA MAHKÛMDURLAR”

Kooperatifin açılışı için düzenlenen törende konuşan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Ünal Koç, Kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal hayata aktif olarak katıldığı ülkelerin gelişmiş ülkeler haline geldiğini, oysaki kadınların ötekileştirildiği toplumların geri kalmışlığa mahkum kaldıklarının gözlemlendiğini ifade ederek, “10 bin yıllık geçmişe, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, bu kadim kentin kadınları büyük bir birikime, ruha ve özgüvene sahip olarak bugün Diyarbakır’da hayatın her alanında büyük başarılara imza atmaktadırlar. Diyarbakır’ın güzelliklerini ve gelişmişliğinin arkasında tarih, medeniyet ve bu kentin kadınları var. Sayın Valimizin talimatları ve destekleriyle tüm ilçelerde olduğu gibi Kayapınar’da da girişimci kadınlar kooperatifi kurmuş, yine Sayın Valimizin talimatıyla hazırlanmış projeyle Ticaret Bakanlığımızdan 93 bin TL destek alınmıştır. İçinde bulunduğumuz daire Milli Emlak Müdürlüğümüzce İl Valiliğimizin onayıyla Kooperatifimize tahsis edilmiş, Kaymakamlığımızca da tadilatları gerçekleştirilmiştir. Bu mekanını hazırlanmasında kooperatifimizin kurulmasında kadınlarımızın büyük bir emeği var ve çabaları var. Üreten kadınlar güçlü kadınlar, güçlü Türkiye sloganıyla yola çıkan kadınlarımızın büyük başarılara imza atacaklarına olan inancımız tamdır. Her zaman çalışmalarında bizlere destek olan ve liderlik yapan sayın Valimize şükranlarımı sunuyor, Kadın Girişimciler Kooperatifinin kadınlarımıza, Diyarbakır’ımıza hayırlı olmasını diliyor, Kadına yönelik şiddetin olmadığı bir dünya dileğiyle sizleri saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.  

“İSTİHDAM İMKANI HÜKÜMET POLİTİKASIDIR”

Koç’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Diyarbakır İl Valisi Münir Karaloğlu, Günün anlamına uygun olarak kadın kooperatifinin açılışını yaptıklarını belirterek, kadınları üretim içerisinde tutarak onlara daha fazla istihdam imkanı yaratmanın hükümet politikası olduğunu dile getirdi.

“14 ÜRETEN KADIN KOOPERATİFİMİZ VAR”

Valilik, büyükşehir belediyesi, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla kadınların istihdama katılması için gayretlerinin olduğunu aktaran Karaloğlu, “Bu bağlamda son altı ayda Diyarbakır’da 12 yeni kadın kooperatifi kuruldu. 2 tane daha vardı. Şu an da 12 ilçemizde 14 üreten kadın kooperatifimiz var. Hedefimiz her ilçede mutlaka bir tane olması.” diye konuştu.

5 kadın kooperatifinin geçen dönem Ticaret Bakanlığından hibe almaya hak kazandığını vurgulayan Karaloğlu, amaçlarının, alınan hibeleri, kazanca ve kadınların gelirinin arttırılması için kullanılması olduğunu anlattı.

 “ERKEK OLARAK UTANIYORUZ”

Karaloğlu, kadınları hayat ağaçları, baş taçları olarak gördüklerine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Bugün farkındalık yaratma, meseleleri konuşma, geleceğe dönük hedefler belirleme günü. Dünyanın her yerinde maalesef kadına karşı şiddet, kadın cinayetleri ciddi bir problem. Akşamları televizyonda haberleri izleyemez hale geldik. Erkek olarak utanıyoruz ama hedefimiz bu ayıptan hem ülkemizi hem insanlığı bir şekilde kurtarmak. Bunun içinde mücadele etmeye yeni doğan çocuktan ölünceye kadar eğitimle bu problemi çözmek için mücadele edeceğiz.”

Konuşmaların ardından 5 Kadın Kooperatifi temsilcisine Ticaret Bakanlığından alınan çekler dağıtıldı. Çeklerin dağıtımının ardından Vali Karaloğlu, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan v. Ünal Koç ile birlikte Kadın Girişimciler Kooperatifi gezildi. Vali Karaloğlu, girişimci kadınlara karanfil dağıtarak, Kadınlar gününü kutladı.

Bu haber 638 kez okundu.
Diyarbakır - 22:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.