12° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kayıp yakınları: ‘Failler bulunsun!’

Diyarbakır - 23 Kasım 2019 21:27 A A

Diyarbakır’da bir araya gelen kayıp yakınları, çocuklarının akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, her hafta “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” şiarıyla gerçekleştirdikleri oturma eyleminin 563’üncüsünü düzenledi. Dernek binası önünde kayıp yakınları ve insan hakları savunucularının katılımıyla gerçekleştirilen eylemde, “Kayıpla bulunsun failler yargılansın” yazılı pankart ile kayıpların fotoğrafları taşındı.

‘64 HAFTADIR İZİN VERİLMİYOR’

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, kayıplar ve faillerinin bulunması için mücadelelerini sürdürdüklerini belirtti. Yalçın, Diyarbakır Valiliğinin almış olduğu yasak kararından dolayı 64 haftadır kapalı bir mekanda mücadelelerini sürdürmek durumunda kaldıklarını hatırlatarak, “Bu tamamen barışçıl gösteri ve ifade hakkının ihlalidir. Biz bunu yıllardır dile getiriyoruz” dedi.

‘TEK TALEBİMİZ KAYIPLARIN BULUNMASIDIR’

Taleplerinin faillerin cezasızlık zırhıyla korunmayıp yargı önünde yargılanmaları olduğunu ifade eden Yalçın, yıllardır her mekanda bu taleplerini dile getirdiklerini hatırlattı.  Yalçın, “Kayıplar ya failli meçhule götürüldü ya da yargısız bir şekilde infaz edildiler. Zorla kaybedilme dosyalarında yargının veya siyasi iktidarın tutumu failleri korumak ve aklamak oldu. Birçok kez şahit olduk. Zorla kaybedilme dosyalarında failler cezasızlık zırhı ile korundu ve birçok dosya takipsizlikle sonuçlandı. Dosyalarında tanık delilli olmasına rağmen, iç hukuk yollarında failler beraat ettirildi. Tek talebimiz kayıplarımızın bulunmasıdır” diye belirtti.

Birçok kayıp yakınının kayıplarına ulaşamadan hayata veda ettiğini söyleyen Yalçın, “Berfo ana, Fatma ana ve Elmas ana gibi daha birçok anne oğluna, kardeşine ulaşmadan hayatta veda ettiler. Kayıp İbrahim Gündem’in annesi de bu sene içerisinde kaybına ulaşamadan yaşamını yitirdi” dedi.

TAHİR ELÇİ CİNAYETİ SORUŞTURMASI

Avukat Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçtiğini belirten Yalçın, Elçi’nin dosyasında bir gelişme bulunmadığını kaydederek, her hangi bir şüpheli bulunmaksızın soruşturma yürütüldüğüne dikkat çekti.

‘BİZ VAR OLANA KADAR DAVAMIZI SÜRDÜRECEĞİZ’

Eylemde, Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde 25 Eylül 1991 yılında gözaltına alınan ve kaybettirilen İbrahim Gündem’in akıbeti soruldu. Gündem’in hikayesinin okunması ardından kardeşi Feride Gündem, o günden bu yana kardeşinin izinde olduklarını, onu unutmayacaklarını belirtti. Gündem, “Biz var olana kadar bu davamızı sürdüreceğiz. Kardeşimi bulsunlar” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.

Bu haber 472 kez okundu.
Diyarbakır - 21:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.