29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kaymakam Koç’tan, Diyarbakır’ın Fethi Kutlama Mesajı

Diyarbakır - 26 Mayıs 2021 13:23 A A

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ünal Koç, Diyarbakır Fethinin 1382. Yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Koç, mesajından, Bugün, Anadolu’nun İslam’la şereflenmesinin yolunu açan, Peygamberler ve Sahabeler şehri Diyarbakır’ımızın fethinin 1382. Yıldönümünün kutlandığını ifade ederek, “Bereketli topraklarıyla tarihi boyunca nice medeniyetlerin beşiği ve merkezi konumda bulunan Diyarbakır, 639 yılında, Sahabe-i Kiramdan Iyaz Bin Ganem (RA) komutasındaki İslam orduları tarafından feth edilmiş ve Anadolu’nun İslam’la şereflenen ilk beldesi ve açılan kapısı olmuştur.

Fethin gerçekleştiği 27 Mayıs 639 tarihinden bugüne 1382 yıldır ezanın dinmediği Diyarbakır; ilimin, irfanın ve kültürün merkezi olarak, her daim bu değerleri yaşayan ve yaşatan bir şehir olmuştur.

Büyük İslam komutanlarından Halid Bin Velid’in oğlu Süleyman Bin Halid ve 26 sahabenin fetih sırasında şehit düştüğü bu topraklar, Eğil İlçemizdeki Hz. Zülkifl ve Hz. Elyesa peygamberlerin kabirleri, yüzlerce Sahabe ve Hak Dostu Gönül Erlerinin manevi sahipliği ile bugün de gelecekte de İslam’ın bayrak taşıyıcısı şehirlerinden biri olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, fethi gerçekleştiren ve şehadete eren Sahabe-i Kiramı ve fethin kahramanlarını rahmetle anıyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun” dedi.

Bu haber 376 kez okundu.
Diyarbakır - 13:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.