14° Kapalı
  • EURO 6.78
  • DOLAR 6.18

Kayyım protestoları devam ediyor

Diyarbakır - 25 Ağustos 2019 20:44 A A

Diyarbakır’da yedi gündür yapılan oturma eylemine milletvekillerinin yanı sıra ESP ve Halkevleri’nin eş genel başkanları da destek verdi.

19 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığı kararıyla HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanları Adnan Selçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe Ertan ve Ahmet Türk görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasının ardından başlayan protestolar yedinci gününde.

Başta kayyım atanan kentler olmak üzere birçok ilde yapılan eylemler çoğu kez polis tarafından engelleniyor. Polis müdahalelerine karşın birçok kentte eylemler bugün de sürüyor. Çok sayıda HDP’li milletvekilinin de aralarında bulunduğu bir grup, bugün Mardin kent merkezindeki Karayolları Parkı’nda açıklama yapmak için parti binasında bir araya geldi. HDP’lilerin parti binasından çıkarken polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis tarafından çembere alınmalarına tepki gösteren milletvekilleri, yapılanların hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Belediyelere kayyım atanmasına karşı Diyarbakır’da başlatılan oturma eylemi devam ediyor. Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, alkışlar ve “Amed seninle gurur duyuyor” sloganıyla karşılandı. Oturma eyleminin yapıldığı Lise Caddesi ise polis bariyerleriyle kapatıldı.

Bugünkü oturma eylemine HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Feleknas Uca, Nusrettin Maçin, Saliha Aydeniz, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Garo Paylan, Musa Farisoğulları, Semra Güzel ve Hişyar Özsoy’un yanı sıra ESP Eş Genel Başkanı Beycan Taşkıran ile Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay da katıldı.

Eylemde bir konuşma yapan Günay, Türkiye halklarının kayyımları onaylamadığını belirterek, “Hiçbir karanlık, direnme kararlılığımızı, umudumuzu yok edemeyecek” dedi. Her kim ki, kayyuma, bu ülkede yaşayanların onayı var diyorsa yalan söylüyor. Ne Laz’ın, ne Türk’ün ne Arap’ın bu darbeye onayı yoktur. Her tarafta orman yangını var. İzmir’deki yangını söndürmeyen, burada halka saldırıyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Ancak bundan sonra başarılı olamayacaklar. Bizler karar verdik. Barışı, kardeşliği tesis edeceğiz. Türkiye halklarının kararı budur. Hiçbir karanlık, direnme kararlılığımızı, umudumuzu yok edemeyecek. Sizler bunu en iyi bilenlersiniz. Yaşasın halkların ortak mücadelemiz. Yaşasın halkların kardeşliği.” dedi. Kaynak: Tarafsız Haber Ajansı

Bu haber 778 kez okundu.
Diyarbakır - 20:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.